Shelly 2.5

Shelly 2.5

Shelly to najmniejsze inteligentne przełączniki dostępny na runku, tutaj zaprezentuję wersję 2.5 - możliwość sterowania dwoma wyjściami w tym roletami/żaluzjami. Urządzenie trafiło do mnie ze sklepu www.houseiq.pl

Skąd w ogóle biorą się zachwyty tym urządzeniem? Przeczytasz w moim pierwszym wpisie dotyczącym Shelly 1. Natomiast wersja 2.5 to w skrócie podwójne Shelly w tak samo małym opakowaniu z jeszcze bardziej rozbudowanymi programowymi możliwościami.

Shelly 2.5_1

Powyżej Wifi Swith Module QA-WIFI-S03 (Tuya) i Shelly 2.5.

Możliwości Shelly 2.5

Nie będę tutaj opisywać wszystkich funkcji, ponieważ zrobiłem to przy okazji testu Shelly 1 - jeżeli chcesz mieć pełny obraz recenzji, bardzo proszę zapoznać się pierw z testem Shelly 1! Najważniejszą różnicą względem wersji 1 jest możliwość pracy z dwoma przełącznikami. Oraz oczywiście (niezależny na kanał) pomiar poboru prądu. 

Shelly 2.5_1

Mamy wtedy dwa tryby do wyboru:

  • Relay - działanie jak 2x Shelly 1 (i też takie wyświetlanie się na ekranie)
  • Roller Shutter - działanie jako sterownik do rolet, który posiada silnik 230V - po jednym kablu silnik włącza zamykanie, pod drugim kablu otwieranie + neutral (oraz uziemienie). Shelly ma w tym wypadku najważniejszą cechę czyli zabezpieczenie przed możliwością wysłania sygnału góra/dół jednocześnie co może spowodować spalenie silnika.

Relay - działanie jak 2x Shelly 1

Tego nie będę opisywać, działa to dokładnie jak miało to miejsce z Shelly 1 w tym wypadku w systemie mamy po prostu dwa przyciski, wygląda to tak jak byśmy mieli 2x Shelly 1, więc odsyłam do jego testów. Dodatkowo widoczny jest pobór prądu wraz z historią oraz możliwością ściągnięcia danych do csv.

Shelly 2.5_1 Shelly 2.5_2

Każdym przyciskiem zarządzamy niezależnie - więc jeden może być dzwonkowy, drugi schodowy itd. Tak jak pisałem wcześniej - dokładnie jak byśmy mieli 2x Shelly 1. Jest to naprawdę dobrze przemyślane.

Roller Shutter - sterowanie otwieraniem i zamykaniem

Tego nie daje Ci żaden inny sterownik. Możliwość sterowania roletami znana nam jest z opisu przycisku Tuya, który nie dawał zbyt wielu opcji - otwórz, stop, zamknij. Tutaj mamy tyle opcji, że głowa boli!

Shelly 2.5_1

Powyżej pierwszy rzut oka na opcje, mało? Zdecydowanie nie!

Shelly 2.5_1

Sterowanie o danych godzinach otwieraniem i zamykaniem rolet to standard ale zgodnie ze wschodem i zachodem słońca to już bardzo rzadka opcja - głównie dostępna w IFTTT a tutaj mamy ją na miejscu! 

Shelly 2.5_1 Shelly 2.5_3

Bardzo podoba mi się możliwość sterowania przyciskami i wyjściami - jeżeli zamontujemy odwrotnie kable (góra/dół) albo podepniemy odwrotnie przyciski (góra/dół) to nie musimy ponownie podłączać kabli - wystarczy jedno kliknięcie i wszystko działa jak powinno - mega mi się ta opcja spodobała, ponieważ ja zawsze ale to zawsze podpinam za pierwszym razem odwrotnie ;)

Shelly 2.5_4 Shelly 2.5_2

Do tego możemy ustawić czas działania przycisku - jeżeli mamy silnik graniczny i wiemy, że roleta rozwija się 15 sekund to ustawiamy dla bezpieczeństwa 20 sekund i po tym czasie przycisk przestanie dawać napięcie na silnik. Ta opcja jest choćby w eWeLink.

Jednak druga opcja to dopiero bajer! Shelly na podstawie poboru prądu i naszego działania sprawdza jak długo otwiera się roleta i zamyka, dzięki temu możemy ustawić i mówić do Shelly aby otworzył na 40% żaluzje/rolety. Co nam to daje? Jeżeli mamy dzień i noc to zapamiętać możemy że dzień to np. 95% a noc to 100% stanu zamknięcia i tak głosowo podawać.

Ja uważam to za najlepszą rzecz jaką widziałem w dotychczasowych sterownikach. Dlaczego? Ponieważ Shelly zapamiętuje stan otwarcia!!! Czyli nie robi tego czasowo a pamięta ile wcześniej było otwarte - więc możemy zamknąć do połowy czyli 50%, potem 80% a na koniec np. 100% - uważam, że to jest już druga opcja która po prostu deklasuje konkurencję w tym rozwiązaniu!

Polska dystrybucja

Przełączniki można kupić na stronie houseiq.pl Jeżeli zależy nam na tym aby urządzenie było u nas na drugi dzień to zamawiając tam do 13:00 przesyłka wyruszy jeszcze tego samego dnia - fajna opcja w porównaniu z oczekiwaniem tygodniami na zakupy z zagranicy. I jak zawsze zaznaczam -> kupując w PL mamy gwarancję oczywiście kosztem trochę wyższej ceny. No chyba, że zakupy z zagranicy (nie europy) zatrzymają nam na celnym, to wtedy opłat pośrednich dochodzi nam przynajmniej 25 zł (obsługa poczty za wezwanie)... Pamiętajcie firma id3.pl, właściciel houseiq.pl jest oficjalnym dystrybutorem Shelly na Polskę a to znaczy pełne wsparcie oraz gwarancję i to oni odpowiadają za przetłumaczenie Shelly Cloud na język polski! 

Podsumowanie

Shelly od początku kiedy je dostałem (wersje 1 jak i 2.5) zaskakiwało mnie możliwościami - to jest po prostu fenomenalne jak to zostało zaprogramowane w połączeniu z tym o jak małym urządzeniu mówimy! Byłem bardzo pozytywnie zaskoczony wersją pierwszą, po testach wersji drugiej muszę powiedzieć - że dostaje naprawdę przemyślany produkt który z czystym sercem mogę polecić każdemu!

 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy JIMMY JV85 PRO

Od: 909 zł 1499 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Najmocniejszy ręczny odkurzacz od tego producenta, który nie jest smart ale w naszych rękach takim się stanie. Bardzo duża liczba akcesoriów i łamana rura główna oraz wymienna bateria, która starcza na 70 minut sprzątania i wygoda w użytkowaniu to ogromne plusy tego sprzętu.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||