Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy.

Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy.

Ostatnimi czasy pojawia się bardzo dużo pytań dotyczących standardu Zigbee - czy bramka Xiaomi obsłuży Sonoff Basic Zigbee, czy podłączę do Hue żarówkę z Ikea... Pytań jest dużo a odpowiedź nie jest wcale prosta.

Dlaczego Zigbee?

Urządzenia RF 433 MHz są świetne bo są tanie i wymagają bardzo mało prądu. Jednak gdy zachodzi potrzeba polegania na ich bezawaryjności (bezpieczeństwo np.) to okazuje się, że brakuje tutaj najważniejszego czyli informacji czy urządzenie jest online oraz choćby stanu baterii. Jeżeli chodzi o przycisk ścienny, cóż nie włączy się światło - wielkie mecyje, a ze względu na otwarte (łatwe do odczytania kody) najwyżej ktoś nam zapali światło.

Urządzenia na WiFi są fantastyczne - nie trzeba dodatkowej bramki (Zigbee), wszystko podłączymy bezpośrednio pod nasz router, który dostarcza internet, tylko... są bardzo prądożerne! A czas od momentu wybudzenia urządzenia do jego zalogowania się do sieci liczony jest w sekundach. W przypadku przycisków ściennych czy czujników ruchu jest to niedopuszczalne! 

Każde urządzenie WiFi zapycha nam sieć (sieć WiFi została stworzona do przesyłania dużych ilości danych a taki przełącznik przesyła ich bardzo mało i tylko zajmuje pasmo).

I tutaj pojawia się Zigbee - działa jak WiFi i RF w jednym. 

Zigbee zostało stworzone z myślą o małej ilości przesyłanych danych i odciąża naszą sieć WiFi, łącząc się wewnątrz swojej sieci Zigbee. Nie nadaje się do przesyła dźwięku czy obrazu. Raportują takie informacje jak poziom baterii czy jakość połączenia a nie tylko wysyłają sygnał, że coś się dzieje. Dodatkowo transmisja jest uwierzytelniona - to znaczy, urządzenie należy sparować wcześniej z bramką aby w ogóle ze sobą współpracowały. Dokładnie tak jak urządzenie WiFi.

Komunikacja w Zigbee jest dwustronna to znaczy, każde urządzenie może odbierać/wysyłać sygnał oraz niektóre przekazywać go dalej (patrz niżej). Są przez to bardziej skomplikowane i droższe. 

Drugą najistotniejszą funkcją ZigBee jest ich natychmiastowy dostęp. Moment włączenia zasilania i zalogowania się w sieci jest natychmiastowy. Dlatego jest tak chętnie wykorzystywany choćby w czujnikach ruchu. Do tego 2 lata pracy na baterii - to wymóg aby otrzymać certyfikację Zigbee! 

Zigbee to. w bardzo dużym uproszczeniu, po prostu takie WiFi ale mniej prądożerne - dlatego zdobywa tak ogromną popularność - wymaga jednak bramki (coś jak router WiFi ale obsługujące protokół Zigbee). A skoro urządzenia Zigbee mają swoją bramkę to... odciążają nasz router WiFi :) No dobra, więc uporządkujmy tą wiedzę! 


Urządzenia ZigBee - dzielimy na 3 rodzaje:

Uwaga poniższe zdjęcia pochodzą z rozszerzenia do Home AssistantZigbee2MQTT MAP Assistant!

1. Koordynator (Coordinator): dla każdej sieci może występować tylko jedno takie urządzenie, służy jako węzeł początkowy, do którego mogą się przyłączać pozostałe urządzenia, zazwyczaj pełni rolę urządzenia zbierającego dane (czyli np. Conbee 2czy też CC2531)

2. Router (Router): przekazuje sygnał dalej i to jest najciekawsze: każde urządzenie Zigbee podłączone na stałe do prądu (no prawie każde) - staje się dodatkowym wzmacniaczem (routerem) sygnału ZigBee. W skrócie - mamy w piwnicy czujnik zalania i nasza bramka go nie widzi? Wstaw pomiędzy jakieś smart urządzenie wpinane do prądu (żarówkę, przełącznik ścienny, smart gniazdko) i zasięg się polepszy! Uwaga: nie wszystkie tego typu urządzenia są routerami, należy to sprawdzić wcześniej! Urządzenia bez N nie są routerami!

3. Urządzenie końcowe (End Device): przesyła dane do Koordynatora (przez Routery), z którym jest połączone, może być czasowo usypiane w celu zmniejszenia zużycia energii - czas wybudzenia liczony jest w milisekundach. Aby otrzymać certyfikację Zigbee urządzenie musi wytrzymać 2 lata na baterii. 

  


Zigbee jaką bramkę wybrać? 

Urządzenia Zigbee różnych producentów, nie są ze sobą kompatybilne! Są od tego małe wyjątki, o czym piszę na koniec.

To znaczy, że jak kupisz bramkę Ikea to nie podłączysz do niej czujników ruchu Aqara. Jeżeli kupisz bramkę Xiaomi to jest duże prawdopodobieństwo, że podłączysz do niej niektóre żarówki Ikea i Philips. Każdego modelu trzeba szukać, ostatnio był przypadek, ze starszy model żarówki Ikea dało się podłączyć, Ikea wypuściła nowy model i już takiej możliwości nie było.

Sonoff, Tuya, Philips, Ikea -> niektóre czujniki czy też żarówki są ze sobą kompatybilne to znaczy, że do bramki Sonoff możesz podłączyć, niektóre czujniki Zigbee Tuya, a np. do bramki Philips niektóre żarówki Ikea - jakie? Niestety nie ma żadnych oficjalnych informacji o tym... więc ryzyk fizyk. Zwłaszcza, że modele się zmieniają - wystarczy aktualizacja sterownika lub zmiana nazwy modelu i już się nie połączymy...

I teraz najważniejsze Xiaomi, Ikea, Philips oraz Sonoff: nie są w stanie obsłużyć żadnych głowic termostatycznych - ponieważ nie mają napisanego oprogramowania na to w swoim ekosystemie. 

Obecnie na naszym rynku prawie każdy producent posiada już bramki Zigbee.

Pamiętaj ekosystemy nie są ze sobą kompatybilne, urządzenia względem siebie również nie - chyba, że napisano wyraźnie inaczej! 

Napiszę to jeszcze raz mimo, że coś jest certyfikowane jako Zigbee Alliance 3.0 to nie będzie działać z każdą bramką, dlatego jak testuję urządzenia na blogu, to opisuję współpracę z bramkami.

Xiaomi / Aqara

Jest to najbardziej popularna bramka, ze względu na cenę i możliwości oraz dostępne urządzenia z nią działające - obecnie dostępne są dwa modele:

Aqara V2 - ZigBee2.0 i lampka nocna z głośnikiem oraz Xiaomi Mijia Gateway ZigBee 3.0 - kompatybilna z ZigBee2.0 & ZigBee3.0, 2.4G WIFI, bluetooth & bluetooth Mesh

Wybrane bramki współpracują z Home Assistant, więcej przeczytasz tutaj: podłączenie bramki Xiaomi Mijia Aqara Hub do Home Assistant

Tradfri / Ikea

Dostępne w każdym sklepie Ikea, niektóre urządzenia współpracują z bramką od Xiaomi / Aqara. Najfajniejsze jest to, że zgodnie z polityką Ikea możemy zobaczyć jak to działa i bez problemu oddać takie urządzenie jak nie przypadnie nam do gustu. 

Ta bramka współpracuje z Home Assistant

Philips Hue

Dostępne w większości sklepów - okropnie drogie, niektóre urządzenia współpracują z bramką od Xiaomi / Aqara. 

Ta bramka współpracuje z Home Assistant.

Tuya 

Jest to bramka współpracująca z całym ekosystemem Smart Life - więc możliwości integracji jest ogrom. Może współpracować ze wszystkimi urządzeniami spiętymi z kontem Tuya (czyli również tymi na WiFi). Czujniki wyglądają jak te od Xiaomi / Aqara ale nie są ze sobą kompatybilne, tak jak również z innymi bramkami! 

Możesz też kupić bardzo popularny zestaw Ogrzewanie Tuya zestaw: bramka + głowice na kaloryfery (Smart Life) - bramka w zestawie umożliwia podłączenie wszystkich urządzeń Zigbee z Tuya 

Ta bramka współpracuje wybiórczo z Home Assistant. Pełny test tej bramki znajdziesz tutaj: Tuya Zigbee Bridge - pełny test 

Lidl

To jest to samo co Tuya (patrz wyżej). Kupujesz Lidlową bramkę i podłączasz ją do Smart Life (a nie aplikacji Lidlowej). Dzięki temu działają urządzenia z Lidla oraz wszystkich innych producentów robiących pod marką Tuya.

Sonoff

Jest to nowość na rynku współpracująca z całym ekosystemem eWelink - więc możliwości integracji jest tak samo dużo, jak powyżej. Może współpracować ze wszystkimi urządzeniami spiętymi z kontem eWelink (czyli również tymi na WiFi). Czujniki wyglądają podobnie jak innych producentów ale nie są ze sobą kompatybilne, tak jak również z innymi bramkami! 

Na dzień 29.07 mamy dostępne czujniki otwarcia, wody, przycisk oraz zalania.

Ta bramka zaczyna współpracować z Home Assistant. Niestety działa to tylko w chmurze z niektórymi urządzeniami, więcej na stronie projektu SonoffLANPełny test tej bramki znajdziesz tutaj: Sonoff Zigbee Bridge - pełny test 

W tej bramce jest możliwa zmiana oprogramowania i stanie się multibramką (z wykorzystaniem np. Home Assistant - patrz niżej) podobnie jak przy Sonoff RF Bridge - jednak działa w tedy z dość małą liczbą urządzeń - niedługo będę opisać o tym na blogu. 


Przypominam - wszystkie powyższe standardy są względem siebie niekompatybilne - dlatego powstały... Oczywiście są wyjątki i niektóre żarówki IKEA działają z bramką TUYA itd. Ale są to wyjątki. Napiszę to jeszcze raz mimo, że coś jest certyfikowane jako Zigbee Alliance 3.0 to nie będzie działać z każdą bramką, dlatego jak testuję urządzenia na blogu, to opisuję współpracę z bramkami.


Multibramki Zigbee:

Jeżeli chcesz połączyć wiele urządzeń, różnych producentów to możesz skorzystać np. z Home Assistant - jest to zaawansowana automatyka domowa oparta na wcześniej wymienionych elementach ale dająca ogromne możliwości jak łączeniem wszystkiego pomiędzy różnymi producentami (Tuya, Sonoff, Xiaomi i wiele więcej) jak i dostosowania każdego elementu dokładnie do naszych oczekiwań. 

W tym wypadku masz dostępne dwa najpopularniejsze standardy, (uwaga: poniże bramki musisz wpiąć w urządzenie z zainstalowanym Home Assistant):

deCONZ

Jest obsługiwane wyłącznie przez Conbee2 - posiada dość bogatą liczbę urządzeń, jednak są one bardzo wolno dodawane: Supported Devices / Oryginalny i z gwarancją kupisz tutaj.

Zigbee2MQTT

Obsługiwane przez bardzo dużą liczbę koordynatorów, tutaj skupię się na dwóch najbardziej popularnych, konfiguracja jest bardzo prosta: Zigbee2MQTT konfiguracja, posiada ogromną liczbę obsługiwanych urządzeń, są one dodawane bardzo szybko: Supported Devices 

  • CC2531 - obsługuje stabilnie do 30 urządzeń i jest bardzo tania - (kup niezaprogramowaną na Aliexpress lub kup zaprogramowaną w naszym sklepiku), jest idealna na rozpoczęcie przygody z Zigbee - tą bramkę używałem bardzo długo
  • Conbee 2 - (tak - ta bramka obsługuje oba standardy ale wyłącznie jeden jednocześnie) - od września współpracuje z Zigbee2MQTT - obsługuje bez problemu ponad 100 urządzeń, nadaje się do bardzo rozbudowanych sieci, posiada bardzo dobry zasięg, przychodzi zaprogramowana - obecnie tej bramki używam, ponieważ przekroczyłem 30 urządzeń - (kup na Amazon)
  • Sonoff 3.0 Dongle Plus - (w trakcie testów) -  jest o połowę tańsza niż Conbee, a obsługuje podobną liczbę urządzeń.

Przeczytaj więcej o tym rozwiązaniu tutaj: Home Assistant - Zigbee2mqtt (CC2531) - dla przykładu: wykorzystując czujnik ruchu Aqara motion sensor z czujnikiem światła - możemy ustalić dokładnie od jakiego poziomu jasności światło ma się nam zapalić! 

Płytkę CC2531 z anteną oraz wgranym oprogramowaniem Zigbee2MQTT kupisz u nas w sklepiku - a jak jeżeli chcesz zaprogramować płytkę samodzielnie, przeczytasz jak to zrobić tutaj: Zigbee2MQTT na CC2531 i programowanie przez nodeMCU 

Multibramki współpracują między innymi z urządzeniami Tuya, Sonoff, Ikea, Philips, Xiaomi - np. Sonoff Basic R3 Zigbee czy termometr Zigbee Tuya podłączymy do Zigbee2MQTT- przed zakupem sprawdź kompatybilność w linkach powyżej.

Dla porządku muszę wspomnieć jeszcze o niezależnej multibramce Samsung SmartThings - jednak uważam jej zakup za bez sensu, bo działa z bardzo niewielką liczbą urządzeń. To samo tyczy się projektu Tasmota ZHA - bardzo mało wspieranych urządzeń. Tego typu rozwiązań jest naprawdę bardzo dużo. Dlatego ja na blogu skupiam się na powyższych dwóch, które są najbardziej popularnych. 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Zestaw Reolink 6x kamer 4K RLC-810A + rejestrator RLN8-410 2TB

Od: 2989 zł 3886 zł | Powiadom gdy cena spadnie

8-kanałowy zestaw do monitoringu z 6 kamerami i dyskiem 2TB - Reolink RLK8-810B4-A to świetny zestaw do stworzenia pełnego monitoringu naszego domu. Dobre parametry kamer, prosta instalacja oraz zasilanie PoE to główne zalety tego zestawu!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||