Producenci urządzeń Smart Home to nie jeden ekosystem - Big Hero 3

Producenci urządzeń Smart Home to nie jeden ekosystem - Big Hero 3

Nie wiem jak Wy ale ja się na początku z tym wszystkich trochę gubiłem. Jest tego tak dużo, że po prostu nie wiadomo co wybrać! Sonoff, Tuya, Xiaomi a to dopiero wierzchołek góry lodowej! Jak to w ogóle ze sobą połączyć?

Dlatego postanowiłem trochę uporządkować co wiem, mam nadzieję, że pomożecie mi dopisać do tych punktów według Was ważne rzeczy. Zaczynamy od wielkiej trójki!

Kompatybilność

BRAK - bardzo proszę zapamiętajcie to - bez wykorzystania zewnętrznych usług, nie macie możliwości podłączenia tych urządzeń w jeden ekosystem. W skrócie czujnik ruchu Tuya nie zapali Wam światła Sonoff. Wyjaśniam więcej w akapicie: O matko! Jak tym sterować? Aby była jasność możemy większość podłączyć do Google Home czy Alexy ale... będziemy mogli tym tylko sterować głosowo czy z telefonu, a nie robić automatyzacje jak wspomniana wyżej. 

Big Hero ... 3


Sonoff - aplikacja eWelink

Dział: Sonoff

Osobiście od tego producenta zacząłem i bardzo go lubię, trzyma jakość swoich urządzeń. Cały czas dynamicznie rozwijane oprogramowanie nawet starszych urządzeń. Dużo możliwości konfiguracji w oprogramowaniu od wyłączania diody LED informującej o połączeniu z WiFi (mniej prądu ale też mniej ciepła) a jak jest problem z WiFi to mruga i tak. Przez sterowanie urządzeniem po przywróceniu zasilania (czy ma pamiętać stan, czy ma się włączy, czy zostać wyłączonym). 

Jednak dla mnie najważniejszą cechą jest cały czas rozwijany LAN MODE - nie ważne czy mamy internet, czy o nie mamy - jeżeli jesteśmy w tej samej sieci WiFi to z telefonu możemy sterować urządzeniem. Działa to świetnie i dzięki temu gdy chcemy współpracy z Home Assistant nie musimy zmieniać oprogramowania a nawet jeżeli tego chcemy to obecnie bardzo mocno rozwijają DIY 2.0, który umożliwi w kilka minut zmienić po WiFi oprogramowanie.

Tuya - aplikacja Smart Life

Dział: Tuya

Wielu producentów ten sam ekosystem - masa urządzeń z każdej dziedziny ale też masa problemów. Serio, jeżeli pomyślisz o czymkolwiek smart oni to produkują: zamki, wkładki, czajniki, ogrzewanie, wiatraki, toster... no dobra tego ostatniego chyba nie ;) Sprzedawać pod swoją marką może każdy, nawet Ty - wystarczy się zarejestrować, zamówić 10 tys. sztuk, obrandować (oczywiście w mega uproszczeniu) i mamy markę hejdom z logiem na produktach Tuya, w sumie... dobra wracając dlatego produkty wygląda prawie tak samo a producenci (logotypy) są różni: Neo Coolcam, Blitzwolf to takie dwa najbardziej popularne a ile jest noname, masakra! Każdy z tych producentów w pewnym momencie wypuszcza swoje urządzenie i nagle nie jest to tak do końca kompatybilne.

Takich przykładów jest dużo - większość urządzeń nie obsługuje zmiany statusu po zaniku zasilania: prąd wyłączyli - żarówka się włączy, gniazdko będzie wyłączone - nie da się tego przestawić jak ma Sonoff, Xiaomi i w sumie cała reszta...

Dla przykładu Smart DGM - są to urządzenia, które swojego czasu mogliśmy kupić w biedronce. Kupowało się to urządzenie i podłączało do Smart Life aż pewnego dnia, przestało to działać. Urządzenia zaczęły być wspierane wyłącznie przez aplikację Smart DGM mimo, że jest to jeden wspólny ekosystem... więc nagle automatyzacje i wszystko inne z tymi gniazdkami poszło... do kosza... oczywiście dotyczyło to podłączania nowych urządzeń, lub zawieszenia się tak, że trzeba było restartować urządzenie i podłączać na nowo do aplikacji. Te urządzenia, które mieliśmy już podłączone (mam tak dwa gniazdka) dalej działają bez problemu!

Integracja z Home Assistant to koszmar - pełno błędów (jak wyświetlanie temperatury) po odświeżanie co ok. 60 sekund stanu (a czasami nawet do 5 minut) - co powoduje, że żadnych automatyzacji przyciskami nie możemy po prostu zrobić, działając na oryginalnym sofcie. Nie mówiąc, że rolet też nie otworzymy procentowo. Jest niestety bardzo uboga i działa ostatnio jak chce :( 

Usługa jest też najwolniejszą jaką posiadam - czuć po prostu, że Sonoff czy Xiaomi działa natychmiast po wydaniu polecenia a Tuya zawsze ma mikro kaprys (czasami jest to mniej niż sekunda) ale jest... na szczęście jest OTA, czyli możliwość zmiany oprogramowania przez WiFi. Jednak okazuje się, że nie zawsze to działa... Jest to spowodowane głównie tym, że integracja działa przez chmurę a nie lokalnie. 

Dlatego kupując urządzenia różnych producentów Tuya - zweryfikuj czy działają ze Smart Life, jest to najważniejsza cecha i oszczędzi Ci wielu problemów. A jak interesujesz się zmianą oprogramowania to 4x musisz pytać sprzedawcę czy urządzenie jest na ESP82xx czy WR4...

Xiaomi - aplikacja Mi Home

Dział: Xiaomi

Bardzo bogaty ekosystem, niestety w dalszym ciągu nie mają głowic do ogrzewania mieszkania/domu. Jest to jedna marka skupiająca naprawdę masę producentów ale w porównaniu z Tuya bardzo dbająca o standardy. Dla przykładu odkurzacze: Roborock, Viomi, Dreame, Smartmi - niby kilku różnych producentów i różne podejścia do tematu, a jednak ten sam ekosystem i zachowana jakość oraz oczywiście jednak aplikacja do sterowania.

Pod sobą naprawdę mają dużo marek: Jupin, Oclean, Mija, Aqara, Mi, Redmi, Yeelight, Amazfit, Mi Bandy oraz oczywiście wspomniane wcześniej, a to tylko wierzchołek góry lodowej...

Uwielbiam ich też za to, że integracje z Home Assistant odbywa się lokalnie, najczęściej wystarczy wyjąc token urządzenia (potrzebujemy tylko token urządzenia zainstalowania zmodowanej aplikacji).

Regionalizacja to największy koszmar Xiaomi - urządzenia w aplikacji Mi Home Global (kupowane np. w Polskiej dystrybucji) nie są widoczne razem z CN (bramki Zigbee, Yeelight, odkurzacze - wszystko sprowadzane z Aliexpress), dlaczego tak jest? Wyjaśniam wszystko tutaj: Xiaomi o co chodzi z tymi regionami Europa / Chiny i dlaczego to jest tak ważne? - opisuję też jak ominąć ten problem.

W pozostałych rolach wystąpili


Philips - HUE - głównie oświetlenie Zigbee (w tym czujniki ruchu). Bardzo dobra jakość oświetlenia ale też bardzo wysokie ceny. Warto zwrócić uwagę na HUE Sync - czyli dynamiczne oświetlenie do tego co dzieje się u nas na ekranie TV.

Ikea - Tradfri - urządzenia Zigbee, coraz śmielej wchodzą na rynek zaczynali od oświetlenia, a obecnie swoją ofertę cały czas rozszerzają choćby o rolety Kadrilj czy Symfonisk - pilot do sterowania głośnikiem półką czy lampką SYMFONISK.

Shelly  - zaczęli od najmniejszych przełączników dopuszkowych (montowanych pod zwykły fizyczny przełącznik ścienny), obecnie rozwijają się o czujniki, żarówki, kamery i wiele innych!

Zamel - Supla - polski PRODUCENT i to nie przypadkiem napisane z dużej litery, oni naprawdę robią to wszystko od podstaw i wypuszczają na rynek, bardzo dobrze przygotowane produkty w ich ekosystemie. Bardzo ale to bardzo duże wsparcie społeczności. Obecnie rozwijają MQTT i komunikację lokalną pomiędzy ekosystemami.

Blebox - również Polska firma i producent którego... często znajdziecie w produktach smart kupionych w Polsce jak np. Fakro, Drutex czy Bramy Wiśniowski...

Homematic IP - niemiecka firma, ze swoją własną bramką, zainteresowałem się nią ze względu na ogrzewanie mieszkania, które sprawdza się rewelacyjnie! Jednak mają w swojej ofercie zdecydowanie więcej: czujniki, alarmy i wiele innych.

SALUS Controls - jeden z najlepszych systemów ogrzewania domu (z kotłem) czy mieszkania z zewnętrznymi termostatami. Jednak ten system to nie tylko ogrzewanie, a naprawdę rozbudowany Smart Home!

Broadlink - w sumie kto nie słyszał o HUB IR, który umożliwia sterowanie głosowe naszymi odbiornikami zamiast szukać pilota? CUDO, jedne z moich ulubionych urządzeń. Cały czas próbują zawojować rynek innymi produktami jak żarówka, gniazdko itp. ale jednak HUB IR i RF to ich sztandarowy produkt.

Nuki - świetna nakładka na zamek

Tado, Netatmo, BleBox i można wymieniać bez końca. Akurat te dwie pierwsze firmy to głównie ogrzewanie i klimat.


O matko! Jak tym sterować?

Większość sterowania jesteś w stanie zrobić z Google Home, które cały czas poszerza swoje możliwości. W skrócie półtora roku temu nie mogłeś sterować kolorami żarówek RGB, obecnie działa to bez problemu. Rok temu oczyszczasz miał zębatkę i tyle można było zobaczyć - że jest a teraz można go już włączyć i wyłączyć! Co będzie dalej?! Pół roku temu odkurzacz mogłeś włączyć obecnie możesz go wysłać do stacji bazowej.

Co ciekawe wiele opcji nie jest dostępnych z przycisku (sterowanie żaluzjami) ale głosowo możemy je otwierać i zamykać a w przypadku Shelly 2.5 możemy ustawić nawet procent otwarcia! 

A jeżeli to za mało?

I w tym momencie na scenę wchodzi cały na niebiesko Home Assistant - zaawansowana automatyka domowa, dająca ogromne możliwości jak łączeniem wszystkiego pomiędzy różnymi producentami (Tuya (Smart Life), Sonoff (eWeLink), Xiaomi itd) jak i dostosowania każdego elementu dokładnie do naszych oczekiwań. Więcej przeczytasz tutaj: Asystent Google | Google Home | Home Assistant - o co w tym wszystkich chodzi? 

Teraz już wszystko wiem!

I w tym momencie pojawia się Zigbee... które trochę łamie standardy ze swoją wersja protokołu 3.0: Zigbee - ogromne możliwości zamknięte standardy - ale kto by się tym przejmował ;) 

I co dalej?

Warto czytać dalej: Smart Home - pierwsze zakupy - od tego zacznij. 


Postać na zdjęciu tytułowym pochodzi z filmu Disneya Big Hero 6 - gorąco go polecam!  

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz myjący pionowy JIMMY HW10 na mokro i sucho 3 w 1

Od: 1699 zł 2999 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Czekałem na takie połączenie od kiedy zainteresowałem się tego typu odkurzaczami i nareszcie jest, już nie musimy wybierać! No niestety nie do końca... zabrakło mi tutaj dosłownie dwóch akcesoriów do pełni szczęścia ale jest naprawdę dobrze i to dobrej cenie!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||