Rodzaje pasków LED i sterowników na przykładzie Magic Home

Rodzaje pasków LED i sterowników na przykładzie Magic Home

Będzie to bardzo amatorskie porównaniu pokazujące różne rodzaje LEDów na bardzo popularnych sterownikach Magic Home - które umożliwiają połączenie z Google Home jak i lokalne z Home Assistant. Wszelkie uwagi mile widziane :)

Zacznijmy od tego, że w tym artykule podzielę wszystko ze względu na sterowniki, a w nich dopiero nastąpi podział na technologię pasków LED. Przypominam, ze wszystkie występują w postaci zwykłej jak i wodoodpornej więc o tym już więcej wspominać nie będę. Pokazuję tutaj wyłącznie paski ledowe dostępne w większości aukcji, a nie do profesjonalnych zastosowań. Tak samo jak przycinanie - każde paski jesteśmy w stanie przycinać jest to zawsze opisane przy zakupie paska, dokładnie co ile cm jest to możliwe.

Magic Home - kupisz tutaj już do 6$

Cały artykuł opieram na sterownikach Magic Home WiFi, które kupicie na Aliexpress w naprawdę dobrych cenach, czyli ok. 6$,  jak na to co oferują. Zaczynamy od podstawowego zestawu!

Pamiętajcie, że te sterowniki działają na prąd stały i wymagają zasilacza. Jakiego nie kupować? Opisuję tutaj: Dlaczego nie warto kupować najtańszych LEDów na Allegro/Aliexpress? 

Uwaga (aktualizacja styczeń 2022)

Obecnie jeżeli chcemy nasze LED integrować ze Smart Home, zamiast prezentowanego sterownika Magic Home, proponuję kupić Sterownik Zigbee LED - Tuya Smart Life / Zigbee2MQTT - zasada podziału LEDów się nie zmienia, dlatego mimo wszystko warto zapoznać się z tym artykułem. 

Podstawy

Im wyższe napięcie (V) tym w skrócie mocniejszy może być pasek i co za tym idzie dłuższy ulub jaśniejszy. Aczkolwiek i tak przy bardzo długich zestawach się je dzieli lub dodatkowo zasila.

Single Color 2 pin: pojedynczy kolor

Tego nie ma na zdjęciu. Może się wydawać, że chodzi tylko o włącz/wyłącz ale nawet w tym podstawowym zestawie mamy ściemnianie. Gdyby tego nie było wystarczyło by podłączenie zasilacza i jakieś smart gniazdko do on/off. Mamy tutaj do wyboru pojedyncze kolory oraz zimny, ciepły czy naturalny biały.

RGB 4pin: 3 kolory (bez białego)

To bez białego piszę specjalnie - tutaj chodzi dokładnie o to, że biały powstaje od zaświecenia się wszystkich 3 diod. Jednak jest on brudny - lekko tęczowy a nie biały.  Takie LED nadają się świetnie do stworzenia nastroju. Dlaczego 4 pin? Ponieważ mamy R+G+B oraz zasilanie.

Rodzaje pasków LED i sterowników na przykładzie Magic Home_6

Diody RGB dzielimy na 3w1 5050 oraz każda osobno 2835. W obu możemy uzyskać wiele kolorów, jednak jest ogromna różnica jakości tych kolorów ponieważ w przypadku 2835 wydobywają się one za daleko od siebie przez co mamy bardziej tęczę niż różne kolory. W skrócie im bardziej oddalone od siebie diody tym gorsze kolory.

RGBW i RGBWW 5 pin: 3 kolory + biały (naturalny lub ciepły)

Mamy tutaj zastosowane diody RGB 5050 + osobno obok mamy kolor biały W.

Rodzaje pasków LED i sterowników na przykładzie Magic Home_5

Możemy też trafić na diody RGBW w jednym zestawie.

RGB + CCT 6 pin: 3 kolory + osobno/obok biały zimny i biały ciepły

Tutaj ponownie mamy diody RGB 5050. Jednak biały zimny i ciepły mogą występować osobno oddalone od siebie jak kolory w 2835 lub w jednym zestawie.

Rodzaje pasków LED i sterowników na przykładzie Magic Home_3

Mogą występować również w zestawie z kolorami wtedy kolory muszą być słabsze. Czyli mamy podział pola na 3 części: zimny, ciepły i RGB.

Rodzaje pasków LED i sterowników na przykładzie Magic Home_1

Nie muszę pisać kiedy uzyskamy lepszą jakość sterowania ciepłem światła białego prawda? ;) 

Diody RGB adresowalne

W zależności od tego jaki pasek kupimy, możemy sterować jego segmentem albo każdą pojedynczą diodą. 

Rodzaje pasków LED i sterowników na przykładzie Magic Home_2

W zależności od wyboru, są mocniejsze, bardziej gęste lub tańsze ;) Tutaj działa to jak w monitorach czy telewizorze - wszystkie kolory w tym biały są realizowane właśnie na podstawie tych diod. 

Łączenie LEDów

Potrzebujemy taki plastikowy zacisk, ta część z bolcami z obu stron jest w zestawie ze sterownikiem. Te zaciski kupimy choćby tutaj za ok 0,6$. Można też użyć wersji z kabelkami za 1,5$. W paczce jest 5 sztuk.

łączenie_1

A gdy chcemy połączyć je na rogu, możemy użyć takiego zestaw

łączenie_2

Magic Home - Aplikacja

W przygotowaniu.

Magic Home integracja z Google Home

Bez problemu to oczywiście działa jak w każdym innym przypadku. 

Magic Home integracja natywna z Home Assistant 

W przygotowaniu - na wstępie powiem tylko, że bez zmiany oprogramowania możemy się z nimi łączyć. Niestety obecnie... już nie ma w środku ESP8266 i... więc softu zmienić się nie da. Dlatego jeżeli chcesz coś co będzie działać z HA to proponuję Sterownik Zigbee LED - Tuya Smart Life / Zigbee2MQTT - jest w dobrej cenie i działa lokalnie.

Podsumowanie

Jak widzicie wybór LEDów jeżeli mają być do czegoś więcej niż budowanie nastroju wcale nie jest taki łatwy! Bo o jakości tych pasków nawet nie będę wspominał, to wszystko ma tyle różnić.... że głowa boli! Powiem tak - nawet silikon się różni - jeden po włożeniu pod zapalniczkę zaraz zacznie się topić gdy inny może podgrzewać kilka minut i może lekko się przebarwi! 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Oczyszczacz Xiaomi Viomi Smart Air Purifier Pro

Od: 597 zł 999 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Jest to pierwszy oczyszczacz z firmy zależnej od Xiaomi. Jest to model konkurencyjny do Xiaomi wersji PRO i powiem Wam szczerze - dodanie UV do jego funkcjonalności było świetnym pomysłem! Jest to zupełna nowość na rynku!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub