Ranking oczyszczaczy powietrza - dlaczego wybrałem Xiaomi?

Ranking oczyszczaczy powietrza - dlaczego wybrałem Xiaomi?

Zastawiasz się jaki oczyszczacz powietrza wybrać i ile kosztuje ich eksploatacja? Ten ranking będzie zupełnie inny, ponieważ modeli jest tak dużo, że nie miałem okazji przetestować nawet połowy z nich, więc skupię się na tych najbardziej opłacalnych.

Najlepszy stosunek jakości do ceny występuje u jednego producenta. Dlatego skupię się na modelach Xiaomi, które według mnie są najbardziej opłacalne. 

Dlaczego Xiaomi? 

Dlaczego uważam, że Xiaomi jest najbardziej opłacalne? Bo filtr po za sezonem kosztuje 100 zł!!! Gdzie u konkurencji to wydatek 2x wyższy za nieoryginalny i nawet 4x wyższy za oryginał. Tak 400 zł za filtry, co roku - jak podziękuję! Za tyle to jak kupię cały oczyszczacz Xiaomi. Oczywiście jest to obkupione tym, że możemy zapomnieć o urządzeniach 2w1 jak nawilżanie oraz oczyszczanie, no cóż coś za coś... ja kupiłem nawilżacz, który nie posiada wymiennych filtrów a kosztuje teraz ok. 330 zł, też z Xiaomi.

Rankingów jest naprawdę dużo, jednak ja je wszystkie czytam to po prostu mnie to osłabia. Wrzucają zdjęcie niby testowanego sprzętu, piszą, że wyświetla temperaturę i wilgotność oraz ma przycisk na ekranie (np. model Xiaomi 3C) a na zdjęciu widać, że nie ma takiej opcji ani miejsca na takie rzeczy... rzetelność - masakra!  

Normy Xiaomi

Pamiętajcie też o jedne ważnej rzeczy, te normy nie są dla nas - są one dla Chin, gdzie stężenie pyłów jest akceptowalne większe:

  • stężenie PM2.5 mniejsze niż 76 µg/m3 – kolor zielony
  • stężenie PM2.5 pomiędzy 76 µg/m3 i 150 µg/m3 – kolor pomarańczowy
  • stężenie PM2.5 większe niż 150 µg/m3 – kolor czerwony

Dlatego ja zrobiłem sobie automatyzację jak jest powyżej 20 / 30 / 40 aby wchodził na zdecydowanie wyższe obroty. Można to zrobić w aplikacji Mi Home. Używam wersji zmodowanej Xiaomi o co chodzi z tymi regionami Europa / Chiny i dlaczego to jest tak ważne? 

Czy potrzebuję oczyszczacza?

Również się nad tym zastanawiałem 3 sezony temu, dlatego napisałem ten artykuł: 3 lata (sezony) z oczyszczaczem powietrza. A tak w skrócie, otwierasz okno śmierdzi spalinami? Włączasz oczyszczacz i już po kilku minutach tego zapachu nie będzie, to naprawdę działa! Gotujesz i nie chcesz aby zapachy mimo włączonego okapu roznosiły się na całe mieszkanie? Włącz oczyszczacz, wszystkie zapachy zostaną wchłonięte!

Jeden oczyszczacz na całe mieszkanie?

NIE! Mówię o tym na filmie ale jest to na tyle ważne, że napiszę to też tutaj. Oczyszczasz w trybie silent/nocnym aby był cichy musi mieć minimalne obroty wentylatora, czyli jego wydajność spada do minimum - np. z 60m2 do... 12m2. Dodając do tego wnęki drzwiowe, taki oczyszczacz jest w stanie oczyścić nam tylko jedno pomieszczenie. Dlatego zamiast kupować jeden duży - lepiej kupić dwa małe. I trzymajcie się tej zasady aby ten zakup miał w ogóle sens.

Video - pogadajmy o oczyszczaczach

Szybkie porównanie

Jeżeli powyższa tabela nie wyświetla się prawidłowo kliknij tutaj - ta wersja posiada zablokowane nagłówki dla łatwiejszego przeglądania. 

Google Home obsługują wyłącznie wersje europejskie, jednak w dalszym ciągu mamy dostęp do tych poleceń: stop, charge, set silent, set favorite.

Zarządzanie zdalne - to możliwość włączenia oczyszczacza nie tylko z telefonu po WiFi ale również jak jesteśmy po za domem w zasięgu dowolnego Internetu w komórce czyli w drodze do/z pracy itp. 


Ranking

Tak jak mówiłem to nie będzie zwykły ranking, przynajmniej na razie. Będzie zawierać dwa modele według mnie najbardziej opłacalne a jak potrzebujecie więcej to zobaczcie tabelkę.

Ranking oczyszczaczy powietrza - dlaczego wybrałem Xiaomi?_1

Xiaomi Pro lub Viomi Pro - dużych powierzchni

Jeżeli mamy dużą powierzchnię to będzie to idealny wybór, są one bardzo wydajne. Osobiście skłaniam się ku Xiaomi Pro (bez H) ponieważ ma standardowy filtr kosztujący ok. 100 zł. Natomiast Viomi Pro ma dodatkowo światło UV. Dla mnie osobiście najważniejsza była możliwość stworzenia automatyzacji dlatego wybrałem Xiaomi. Viomi jest też odczuwalnie głośniejszy w trybie cichym co mnie zaskoczyło, bo w specyfikacji tego w ogóle nie widać. 

Xiaomi 2S lub Xiaomi 3H - do mniejszych powierzchni

2S jest starszym modelem i na wyższych obrotach zdecydowanie głośniejszych od 3H, jednak w nocy na silent... 2S dudni lekko a 3H świszczy - dla mnie osoby przeczulonej na wysokie tony... wybór był jeden pozostałem przy 2S mimo, że tak kocham nowości ;)

I jest jeszcze problem - oczyszczacz 3H  raportuje co pół godziny przy AQI mniejszym niż 25... a to znaczy, żeby zrobić automatyzacje na od 0 do 25... cóż no po prostu pół godziny to za dużo czasu aby to sprawnie działało, a szkoda! 

Filtry

Nie wiesz jaki filtr wybrać - przygotowałem ten artykuł: Rodzaje filtrów do oczyszczaczy Xiaomi - najważniejsze, nie kupuj nieoryginalnych i w sezonie zimowym. Cena regularna to 119 zł za filtr, w promocji nawet 99 zł za oryginalny z dystrybucji polskich sklepów. A te podróbki... nawet o tym nie myśl tak samo w obwijanie ich w reklamowane wszędzie... szkoda to robić, zmienia się możliwość filtracji (spada), lepiej co jakiś czas odkurzyć. A te nieoryginalne to w ogóle nic nie filtrują, tylko kosztują...

Nóżki z kółkami obrotowymi

Ze względu na ogromną popularność, powstaje do niego dużo akcesoriów w tym ten produkt, który po prostu uwielbiam! 

Oczyszczacz Xiaomi - kółka obrotowe_7

Kupisz go tutaj: Oczyszczacz Xiaomi - kółka obrotowe za 9$ / 34zł 

Podsumowanie

Jak widzicie ranking, to nie ranking to laurka dla Xiaomi za świetny sprzęt... no nie do końca. Sprzęt jest ok ale cena do jakości jest rewelacyjna. Moi rodzice mają, któregoś Sharpa i co? Filtry są strasznie drogie, zero wskazania ile jest tak naprawdę AQI - tylko 3 kolory. Brak możliwości zdalnego włączenia - muszą za każdym razem wstawać aby to zrobić.... a kosztował prawie 2x więcej niż mój Xiaomi ale za to... ma nawilżacz a na tym bardzo moim rodzicom zależało. 

Dlatego jak widzicie ten ranking przedstawia tylko jeden punkt widzenia - mój punkt widzenia, który bardzo chciałem Wam przedstawić i zabierałem się do niego od roku ale nareszcie miałem okazję przetestować trochę więcej modeli i w końcu mogłem to rzetelnie opisać.  

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Xiaomi Mi Band 7

Od: 199 zł 249 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Wersja bez NFC! Generalnie to samo co Mi Band 6 (nawet opaski te same) z troszkę większym ekranem (1,56 to 1,62") i Always On Display, oraz aż 120 aktywnościami (wersja 6 miała ich tylko 30). Nowy czujnik zawartości tlenu we krwi - mierzy go stale. Bateria ma starczyć na na 2x dłużej niż w poprzednim modelu!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||