Chromecast Audio i Video / Android TV / Google TV - o co w tym wszystkich chodzi?!

Chromecast Audio i Video / Android TV / Google TV - o co w tym wszystkich chodzi?!

Też przyprawia Cię to o ból głowy? A w dodatku sprzedawcy sami nie wiedzą co oferują? W tym artykule postaram się to wyjaśnić, bo szczerze mówiąc samo Google chyba nie wie, jaki problem tym swoim nazewnictwem tworzy i to nie pierwszy raz ;)

Zrozumienie tego artykułu bardzo ułatwi Ci zapoznanie się pierw z tym wpisem: Asystent Google | Google Home | Home Assistant - o co w tym wszystkich chodzi? No to skoro mamy podstawy to zaczynamy!

Videprezentacja

Chromecast 

Myślisz, że to urządzenie? Nic bardziej mylnego - jest to sposób komunikacji urządzenia, które ma w sobie wbudowanego Chromecasta z siecią. Zapytasz ale jak to - przecież nawet na zdjęciu jest urządzenie Chromecast! Ano jest tylko... że to dalej jest protokół komunikacji, ale Google postanowiło to uprościć i tak nazwać całe urządzenie. Podobnie zamieszanie zrobili z Google Home, znaczy teraz Nest...

Resumując wbudowanego Chromecasta ma w sobie każde urządzenie z Android TV i Google TV ale nie tylko! Mają to głośniki, amplitunery, wieże jak również projektory i oczywiście TV! 

Chromecast Audio i Video / Android TV / Google TV_1

Jednak za każdym razem coś musi wysłać do Chromecasta polecenie, że ma zacząć odtwarzać - czy to będzie sam system na którym się on znajduje (np. Twój TV), telefon (ikonka na w aplikacji YT, FB czy Spotify), czy też głosowy asystent (np. na głośniku Google Home) to już nie ma znaczenia. Chromecast to odbiera i komunikuje się już bezpośrednio z daną usługą streamingu (czyli wspomnianymi YT, FB czy Spotify). Możemy nie tylko wysyłać co chcemy oglądać ale możemy również tym sterować - czyli zmieniać utwory/filmy jak też choćby głośność. Kolejkować odtwarzanie i to ze wszystkimi w tej samej sieci WiFi tak naprawdę. Wpadają do nas znajomi? Podłączają się do naszej sieci WiFi i możemy zrobić wspólną listę odtwarzania!

Zagmatwane co nie? A to dopiero początek...

Chromecast Audio czy Chromecast Video?

Właściwie to różnice są już tutaj niewielkie. Chromecast Audio może odtwarzać jedynie Radio, Spotify, YoutubeMusic itp. czyli wszystko bez obrazu. A Chromecast Video może dodatkowo odtwarzać YouTube Video, Netflix, HBO itp. czyli wszystko z obrazem.

Chromecast Audio i Video / Android TV / Google TV_4

Swojego czasu było cudowne urządzenie zwane Google Chromecast Audio - posiadało port zasilania oraz wyjście MiniJack - można było je podłączyć wszędzie gdzie było wejście audio. Jednak nie jest już produkowane i strasznie trudno je znaleźć, wielka szkoda... Więcej przeczytasz tutaj: Chromecast Audio - podłącz i zapomnij, po prostu działa! To nie tylko slogan ale to jest w dalszym ciągu rzeczywistość. Czyli Chromecast Audio z każdego urządzenia z wejściem AUX robił smart urządzenie.

Teraz mamy w sprzedaży tylko i wyłącznie Google Chromecast 3 (tylko FHD) albo Google Chromecast 4K (jest jeszcze model 4.0 ale o tym niżej). Mają one wyłącznie wyjście HDMI - więc tylko do tego typu urządzenia możemy je podłączyć. Działa to tak samo jak opisałem wyżej.

Chromecast Audio i Video / Android TV / Google TV_5

Dobra przebrnęliśmy przez podstawy - nie było tak trudno co nie? ;) To dodam tak tylko informacyjnie, że przez Chromecast 4K (który ma mocne podzespoły jak na tego typu sprzęt), możemy grać w pełnowymiarowe gry komputerowe używając Google Stadia i kontrolera gier.

Android TV

Najbardziej popularny system w przystawkach do TV, można je w pierwszej kolejności rozróżnić po tym, że posiadają piloty. Nie ważne czy to nVidia czy najbardziej popularny MiBox (S czy ten malutki obecnie stick).  Wszystko działa tak samo - mamy system Android w wersji na duże ekrany, mamy dostęp do Google Play i możemy instalować przeróżne aplikacje. A jak czegoś się nie da bezpośrednio to pójdzie z .apk zapisanego na pendrive czy ściągniętego z Google Drive.

Chromecast Audio i Video / Android TV / Google TV_7

To właśnie na nim instalujemy tak bardzo popularny program jak KODI do odtwarzania filmów z naszych dysków sieciowych. Ja używam świetnego (bo dobrze zbalansowanego cenowo) Mi Box S (S 4K) - Android TV - który ma swoje bolączki ale generalnie za taką cenę nie mogę narzekać - działa naprawdę świetnie! 

Można na nich grać w gry, generalnie robić wszystko to samo co na tablecie. Mają Bluetooth przez który możemy podłączyć myszki, klawiatury i wiele innych akcesoriów ale o tym piszę w artykule o Mi Box S (S 4K).

Google TV

Gdyby tego było mało to Google postanowiło zaszaleć i stworzyć coś swojego czyli Chromecast 4.0 z Google TV. Co jest bez sensu - bo nazwa powinna być skonstruowana odwrotnie o czym pisałem wyżej - ale marketing rządzi się swoimi prawami ;) Tutaj wszystko o tym urządzeniu: Chromecast 4.0 z Google TV - pełny test 

Chromecast Audio i Video / Android TV / Google TV_3

Jaka jest główna różnica pomiędzy Google TV a Android TV? Wszystko jest wymieszane w jeden wielki burdel - bo tego się inaczej opisać nie da. Oczywiście to pierwsze wrażenie - całą idea polega na tym, że całą rozrywkę mamy dostępną z jednego ekranu - serial, film - nie ważne na jakiej platformie. Dopiero po kliknięciu widzimy gdzie to się znajduje i coś więcej o tej produkcji. 

Pomysł jest naprawdę świetny bo obecnie interesują nas często konkretne pozycje albo po prostu szukamy czegoś do oglądania. Do tej pory musieliśmy przeglądać platformę za platformą - teraz będzie to zdecydowanie łatwiejsze. 

Podsumowanie

Jak widzicie, to wszystko nie jest tak skomplikowane jak by się mogło wydawać. Po prostu musimy zrobić coś zupełnie odwrotnego od tego co robi Google - czyli rozłączyć nazwę Chromecast od urządzenia a wtedy wszystko się wyjaśni i będzie proste do zrozumienia.  

Chromecast Audio i Video / Android TV / Google TV_9

Czasami zastanawiam się, jak by wyglądał świat bez marketingowców, bo to oni przecież tak namieszali...

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Google Nest Hub Gen 2 - ekran z Asystentem Google

Od: 219 zł 469 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Jeden z najbardziej popularnych ekranów smart, który rozszerza możliwości Google Home, wersja druga ma lepszy bas, ekran bez wgłębienia przy ramce oraz... sterowanie gestami! Jest to rewelacyjny produkt o ogromnych możliwościach!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||