Chromecast 4.0 z Google TV - pełny test

Chromecast 4.0 z Google TV - pełny test

Przystawka smart TV z najnowszym oprogramowaniem Google TV oraz pilotem! Jej ogromną przewagą nad Xiaomi Mi Box S - jest jej zdecydowanie większa płynność, możliwość podłączenia pod grupę głośników chromecast (multiroom) oraz obsługa Google Stadia (jeszcze nieoficjalnie). 

Chromecast 4.0 - kupisz w polskich sklepach za ok. 300 zł

Urządzenie już się u mnie zadomowiło na dobre ale swojego czasu byłem mega zadowolony z Xiaomi Mi Box S, nie zrozumcie mnie źle w swoim przedziale cenowym to dalej jest rewelacyjny sprzęt! Jednak dopiero jak zaczniemy używać takiego Chromecasta 4.0 to odczujemy różnicę jakości, szybkości oraz stabilności działania.  

Pamiętaj mimo mylącej nazwy jest to Google TV z Chromecast - a nie odwrotnie, to zupełnie inne urządzenie od np. Chromecast 3, 4k, Ultra, itp. 

Też przyprawia Cię to o ból głowy? A w dodatku sprzedawcy sami nie wiedzą co oferują? W tym artykule postaram się to wyjaśnić, bo szczerze mówiąc samo Google chyba nie wie, jaki problem tym swoim nazewnictwem tworzy i to nie pierwszy raz ;) Dlatego zanim zaczniesz czytać dalej przeczytaj to: Chromecast Audio i Video / Android TV / Google TV - o co w tym wszystkich chodzi?!

Specyfikacja

 • Nazwa kodowa: Sabrina
 • Pamięć wbudowana: 4GB
 • Pamięć RAM: 2GB
 • Układ graficzny: Mali G31
 • Procesor: ARM Cortex A55 1,9 MHz
 • Obraz: 4K z 60 kl/s
 • 4K HDR: HDR 10, HDR 10+, Dolby Vision
 • Łączność: 
  • Bluetooth 4+
  • WiFi 2,4 oraz 5,2 GHz
 • System: Google TV
 • Dźwięk: Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Atmos
 • Porty:
  • 1xUSB-C i wymaga 5V/1,5A - można podpiąć HUB
  • wbudowany kabel HDMI - pilot działa na Bluetooth, więc urządzenie może być ukryte za TV!

Uwaga obsługuje tylko wybrane HUB, sprawdzony opisuję poniżej. 

Zestaw

 • Chromecast 4.0
 • Pilot + baterie 2x AAA
 • Ładowarka + przejściówka
 • Kabel USB -> USB-C (1,5m)
 • Micro instrukcja

Chromecast 4.0 z Google TV - pełny test_6

Budowa

Jak wyczytaliście pewnie powyżej, to Chromecast 4.0 ma tylko wejście USB-C.

Chromecast 4.0 z Google TV - pełny test_8

Oraz zintegrowaną wtyczkę HDMI - nie ma żadnych więcej portów.

Chromecast 4.0 z Google TV - pełny test_9

Musisz użyć HUB aktywnego (i to nie każdego!), aby rozszerzyć jego możliwości - opisuję to poniżej.

Google TV vs. Android TV

Nie widzę żadnej różnicy w obsłudze tego systemu u nas w kraju, ostatnia zakładka cały czas jest pusta. W sekcji oglądaj dalej (na głównym ekranie) pojawia mi się tylko Ojciec Mateusz gdy tata ogląda na UPC Horizon (testowo podpięte ich konto, ale prawnie nic tam tam się nie da oglądać na żywo jak się jest w innej sieci niż modem UPC - na żywo np. nie ma TVP/Polsat/TVN - więcej informacji tutaj) oraz seriale z Netflixa. Jak coś przypadkowo kliknęliśmy w Netflixie to się potem tego z tej listy nie da sunąć :D  Reasumując: HBO nie, YouTube nie, Kodi nie. 

Interfejs 

Pierwsze uruchomienie - za chwilę doinstaluję kilka aplikacji.

Google TV_3

Home/Dom 

Google TV_5 

Apps/Aplikacje

Google TV_4

Library/Biblioteka - u mnie ona jest pusta cały czas, z tego co rozumiem, jak coś wypożyczymy na VOD to wtedy się tutaj to pojawi...

Google TV_6

Stadia

Nie jest oficjalnie wspierana ale można pobrać zainstalować i grać - działa to jak na Chromecast Ultra. Tutaj filmik jak ktoś to uruchomił: 

 

Pilot

Możemy używać pilota od Chromecast (na Bluetooth) ale działa również ten od odbiornika.

Google TV_2

W moim przypadku Amplitunera Yamaha RX-V485 - sterowanie zwrotne po HDMI.

Google TV_7

Jest minimalne opóźnienie używania pilota od amplitunera i nie mamy funkcji przytrzymania klawisza, która w wielu programach pokazuje nam dodatkowe opcje elementu. Po za tym działa świetnie.

Chromecast 4.0 z Google TV - pełny test_4

Pilot Chromecasta ma 15 przycisków. Niestety górne kółko nie jest dotykowe/obrotowe, są to po prostu 4 przycisku na okrągłym klawiszu. Środek jest niezależny, jego długie przytrzymanie to właśnie jego przytrzymanie aktywuje dodatkowe funkcje elementów. 

Chromecast 4.0 z Google TV - pełny test_11

W zależności od ustawienia (patrz Głośność i dźwięk 5.1) steruje głośnością mojego amplitunera po IR lub bezpośrednio Chromecasta.

Chromecast 4.0 z Google TV - pełny test_2

Sterowanie głośnością jest po boku i... po czasie okazuje się to mega wygodne! 

Chromecast 4.0 z Google TV - pełny test_1

Dolne małe przyciski sterują amplitunerem w tym jego wyłączeniem.

Asystent Google

Wywołujemy czarnym przyciskiem (lekko wypukły reszta wklęsła), musimy cały czas trzymać jak mówimy polecenie - działa to obłędnie dobrze. Dzięki wbudowanemu w pilota mikrofonowi jeszcze ani razu się nie pomylił. 

Najbardziej wkurza, że nie mogę podyktować co ma wyszukać w wyszukiwarce Netflixa itp. mogę mu podać Netflix Atypowy i wyświetli. Ale po prostu czasami chciałbym zamiast klikać w klawiaturę ekranową, podyktować co ma wpisać, skoro rozpoznawanie głosu działa tak dobrze. 

Głośność i dźwięk 5.1

Zachwyciłem się że pilot ma też IR do sterowania głośnością na yamaha ale wtedy nie mogę steować głośnością chromecasta nawet głosowo! A jeżeli przełączę na sterowanie głośnością z chromecasta.... to to wtedy otrzymuję informację, że nie będzie dźwięku sourround... wtf Google! 

HDR i SDR

W ustawieniach domyślnych Chromecast 4.0 konwertuje wszystko do HDR.  Można to zmienić, w sekcji ustawienia/wyświetlacz i dźwięk/dopasuj treści -> dopasuj do zakresu dynamicznego treści. Wtedy materiały SDR będą wyświetlane jako SDR, a HDR jako HDR. 

Rozszerzenie możliwości przez USB

Co można podłączyć do Chromecasta 4.0?

 • Kamery 
 • Dyski
 • Internet kablowy
 • Myszki, klawiatury
 • Inne

Jednak musimy zapewnić mu dobre zasilanie - ponieważ z tego samego portu to będzie wykonywane - pass-trough charging (musi w pełni oddawać liczbę A na USB-C z wpiętego zasilnia USB-C) takim modelem jest np. chwalony: VEMONT USB-C RJ45 - 100 zł 

Bluetooth

Oczywiście nie musimy się bawić w kable, możemy po Bluetooth podłączyć naprawdę wiele sprzętów.

Google TV_1

Home Assistant

Działa to lepiej niż w Mi Box (nareszcie nie ma wyłączania WiFi jak to było w Mi Boxie). 

Google TV_1

Konfiguracja: Home Assistant - Mi Box S (4K) integracja przez Android TV a tutaj wątek na zagranicznym forum: Controlling New Chromecast with Google TV

Podsumowanie

Czy jest sens wymieniać Mi Boxa/Mi Sticka na Chrocasta 4.0? Jeżeli wkurza Cię brak możliwości dodania Mi Boxa do grupy głośników oraz jego losowe wchodzenie w tryb uśpienia WiFi - to zdecydowanie tak. Jeżeli brakuje Ci mocy przy filmach z wysokim bitrate 4k - to zdecydowanie tak.

Jeżeli tak jak ja oglądasz na Full HD (1080p) Netflixa/HBO/YouTube oraz Kodi - to zupełnie nie ma to sensu.

Chromecast 4.0 jest genialnym urządzeniem, totalnie spieprzonym marketingowo - nazwa powinna brzmieć odwrotnie ale marketingowcy, którzy totalnie nie kumają czaczy... zrobili jak zwykle... Niezależnie od tego, urządzenie mogę polecić każdemu, gdyby kosztowało ok. 250 zł bez wahania każdemu napisałbym kupuj go! Jednak obecna cena jest zawyżona i większości z nas wystarczy nawet Xiaomi Mi Stick lub Xiaomi Mi Box S. Jednak Google TV jest produkowane przez Googla a to znaczy, że jest dopracowane programowo (po za tą durną głośnością) w 100% najlepiej jak to możliwe i dlatego moim zdaniem warto do niego dopłacić.

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Automatyczny dozownik mydła - Simpleway C1

Od: 28 zł 89 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Masz dość brudzenia wszystkiego wokół przy myciu rąk? Używam to już ponad pół roku i dalej nie musiałem ładować akumulatorków, a zużyłem już 2 pojemniki na mydło! Nareszcie znalazłem coś co po kilku tygodniach nie psuje i mogę zdecydowanie polecić!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||