Home Assistant - migracja z RPi3b+ na RPi4b

Home Assistant - migracja z RPi3b+ na RPi4b

Jak szybko i bezboleśnie zrobić migrację z jednego z RPi3b+ na RPi4b i to bez utraty konfiguracji? Właśnie przed chwilą to przetestowałem, bo już nie mogłem się doczekać testowania HA na nowym sprzęcie!

Zanim zaczniemy przeczytaj proszę ten wątek aby wiedzieć do czego się odwołuję: Home Assistant - instalacja oraz sprzęt - od tego zacznij. 

Zacznijmy od sprzętu i pierwszego pytania, które większość z Was zadaje: dlaczego dopiero teraz przesiadka na Raspberry Pi 4? Ponieważ stawiam na sprawdzone i pewne rozwiązania, na dzień pisania artykułu jest ona już oficjalnie wspierana na stronie Home Assistant, a dodatkowo są już sprawdzone poradniki jak uruchomić system z dysku SSD. W tym poradniku przeniesiemy wszystko z jednego urządzenia na drugie (w obu wykorzystując kartę SD, a nie dysk).

Do 2 tygodni opiszę jak zrobić to z dyskiem SSD, wybierając trochę większy i Malinkę wykorzystać dodatkowo do magazynu multimedialnego.

Sprzęt

  Produkt Cena
Karta pamięci Goodram M1AA microSD 32GB 100MB/s UHS-I klasa 10 z adapterem
Zasilacz USB C 5,1V / 3A do Raspberry Pi 4 oryginalny - biały
Raspberry Pi 4 model B WiFi DualBand Bluetooth 4GB RAM 1,5GHz
Przewód sieciowy Ethernet Patchcord UTP 5e 0,25m - czerwony
Obudowa do Raspberry Pi 4B - aluminiowa z dwoma wentylatorami - czerwona
Wszystkie produkty (brutto): 377,45 zł
Wysyłka (brutto): 14,90 zł
   
Suma: 392,35 


Zgodnie z sugestią na stronach HA, wybrałem wersję karty o pojemności 32GB, odpowiedni zasilacz (minimum 3A), obudowę radiator w jednym wraz z dwoma wiatraczkami - nawet RPi3 potrafił mi się nieźle przygrzać i zwolnić...Oczywiście pamiętajcie też opcjonalnie o kablu Ethernet (RJ45), jeżeli nie chcecie łączyć się po WiFi (trochę więcej konfiguracji a kabel to kabel). No i oczywiście czytnik kart pamięci (ja akurat mam wbudowany w laptopa). Jak widzicie RPi 4B wybrałem w wersji 4GB RAM.

Uwaga!

Karta SD jest wyłącznie do amatorskiego zastosowania, padnie Ci szybciej im więcej będziesz podłączać urządzeń i obliczeń będzie musiał robić system. Jeżeli myślisz o oparciu Smart Home o HA - koniecznie zaopatrz się w dysk SSD i to na nim postaw Home Assistant! 

Migracja

No dobra zaczynamy. Niestety opcja przełożenia karty z jednego do drugiego urządzenia nie przejdzie ;) Pamiętajcie o dwóch rzeczach: dopisywać :8123 do adresu IP, a nie wgrywać na nowo system na kartę albo czekać 10 minut dłużej. Pamiętaj o tym, że po przywróceniu lokalny adres może nie zadziałać. Dobra gotowi?

Instalacja 

Na razie oba RPi muszą być włączone. W pierwszej kolejności wszystko musimy poskładać i zainstalować tak samo jak na wersji 3, więc spokojnie zrób ten punkt według tego poradnika: Home Assistant - instalacja oraz sprzęt - od tego zacznij. Różnica polega tylko na tym, że ze strony Home Assistant pobierasz wersję dla Rasberry Pi 4b!

Przygotowanie kopii na RPi3

Wykonujemy kopię przez add-on: Hass.io Google Drive Backup - po utworzeniu kopii i zmianie IP wyłączamy RPi3 - nie wcześniej! Odłączamy wszystkie urządzenia (pewnie będzie to u Was Dongle USB z Zigbee). Pamiętajcie gdzie był włożony, włóżcie go w ten sam port na RPi4.

Przygotowanie systemu na RPi4

Po utworzeniu użytkownika i zalogowaniu się, dodajemy tylko jednego add-on: Hass.io Google Drive Backup, konfigurujemy go i ściągamy utworzoną kopie RPi3 z Google Drive. Następnie ją przywracamy: Restore Selected.

Zmiana IP

Aby wszystko działało prawidłowo nasze RPi4 musi otrzymać IP z naszego RPi3 u mnie robiło się to na włączonych maszynach. Pierw usunąłem ze stałego IP RPi3 (hassio), a następnie dodałem RPi4 (hassio-1) IP którego używał RPi3. Wszystko wykonuję na moim routerze (w tym wypadku Orange Funbox 3.0), który zarządza całą moją siecią domową. 

Gotowe! 

Czekamy chwilę... I mamy podgląd, dość dużo usług może na początku nie wstać ale jeden restart powinien załatwić sprawę (ja tak  miałem np. z zigbee2mqtt). 

Jednak z błędem Recorder trzeba sobie poradzić w inny sposób - z tego powodu też są błędy poniżej.

Należy po prostu usunąć addon mariadb (wraz z wpisem w configuration.yaml) a następnie zrestartować Home Assistant, zainstalować ponownie (dodać wpis do configuration.yaml) i zrestartować Home Assistant. Jeżeli rozszerzenia nie ma, to znaczy, że trzeba je zainstalować -> restart -> odinstalować -> restart -> zainstalować -> restart. GOTOWE.

Pamiętajcie aby sprawdzić też poświadczenia logowania w addon terminal oraz czy w ogóle on działa.

Podsumowanie

Najfajniejsze w tym wszystkim jest to, że nie ważne pomiędzy jakimi urządzeniami się przenosimy, w większości przypadków zmiana urządzenia będzie się ograniczać właśnie do tego. Oczywiście potem możliwe, że będzie trzeba dostosować pewnie ustawienia (porty eth czy usb na którym jest urządzenie) ale większość działa właśnie tak prosto! 

 

 


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!