Home Assistant - sprzęt: Raspberry Pi 3 Model B+

Home Assistant - sprzęt: Raspberry Pi 3 Model B+

Swoją platformę pod HA oparłem na sprawdzonym i wszędzie polecanym Raspberry Pi 3 Model B+ - po dłuższym czasie polecam już inne rozwiązania ale o tym przeczytasz w artykule.

Cały zestaw trafił do mnie ze sklepu: botland.com.pl. Zacznijmy od sprzętu i pierwszego pytania, które większość z Was zadaje: dlaczego nie Raspberry Pi 4? Ponieważ stawiam na sprawdzone i pewne rozwiązania, na dzień pisania artykułu wersja 4 nie jest jeszcze oficjalnie wspierana na stronie HA, przez co mogą występować problemy -> dodatkowo wersja 3 jest w zupełności wystarczająca aby rozpocząć przygodę z tym systemem. To samo tyczy się powodu postawienia wszystkiego na karcie SD a nie dysku SSD.

Cały poradnik bazuje na oficjalnej stronie z moimi uwagami oraz aktualizacjami aby każdy, nawet osoba nie mająca pojęcia co robi, mogła spokojnie wszystko skonfigurować.

Sprzęt

Sprzęt pochodzi ze sklepu botland.com.pl i można go dostać już na drugi dzień od zamówienia lub na Aliexpress za połowę tej kwoty, sprawdź aktualne promocje tutaj.

Produkt Cena
   
   
   
   
 
Suma z przesyłką: 250 zł

 

Zgodnie z sugestią na stronach HA, wybrałem wersję karty o pojemności 32GB, odpowiedni zasilacz (minimum 2.5A), radiatory (rzeczywiście przydatne a kosztują grosze) oraz obudowę aby przypadkiem jakiś element nie dotknął styków Raspberry Pi i czegoś nie spalił w tak głupi sposób. Oczywiście pamiętajcie też opcjonalnie o kablu Ethernet (RJ45), jeżeli nie chcecie łączyć się po WiFi (więcej konfiguracji a też pewność połączenia). Oraz jeżeli nie macie np. w laptopie czytnika kart SD o takowym ;)

Uwaga!

Karta SD jest wyłącznie do amatorskiego zastosowania, padnie Ci szybciej im więcej będziesz podłączać urządzeń i obliczeń będzie musiał robić system. Jeżeli myślisz o oparciu Smart Home o HA - koniecznie zaopatrz się w dysk SSD i to na nim postaw Home Assistant!

Pobór prądu

Na karcie SD, połączenie przez RJ45  i bez dodatkowych urządzeń na USB, malinka według pomiarów pobiera 3,5 - 4,5W - więc jest nieprawdopodobnie mało jak na takie możliwości urządzenia!

Przy obciążeniu, np. instalacji addon PLEX skakała do 7W

Niedługo przygotuję zestawienie Rpi 3, Rpi 4 oraz właśnie Wyse pod względem mocy i poboru prądu w jednym artykule.


Instalacja

Wymagane oprogramowanie

 • obraz Hass.io, który możecie ściągnąć tutaj (ja pobrałem: Raspberry Pi 3 Model B and B+ 32bit)
 • oprogramowanie do wgrania na kartę SD obrazu systemu HA czyli balenaEtcher

Instalacja

 1. Ściągamy powyższe oprogramowanie, odpalamy balenaEtcher z włożoną kartą SD do komputera na, którym to robimy
 2. Wgrywamy (Flash) obraz HA przez powyższy program na kartę SD, czekamy aż instalacja zostanie zweryfikowana
 3. Zanim wszystko podepniemy pamiętajcie aby przed włożeniem Malinki do obudowy przykleić radiatory. O ile przy dużym radiatorze jest sporo miejsca to przy małym musimy zrobić to dokładnie aby zmieścił się spokojnie plastik obudowy. Trzeci radiator jest do wcześniejszych wersji Malinki.
 4. Aby skonfigurować WiFi patrz niżej, jeżeli podłączacie internet po kablu to pomiń ten krok 
  1. otwieramy kartę sd (o nazwie hassos-boot)
  2. tworzymy katalog a w nim drugi katalog: /CONFIG/network/
  3. w katalogu tworzymy plik o nazwie: my-network - tak bez rozszerzenia - użyj do tego Notepad++, ponieważ musisz zmienić formatowanie końca linii z EOL na UNIX! Zrobisz to w Edycja -> Konwersja znaku końca linii -> Unix
  4. wklejasz wszystko co poniżej + oczywiście wpisujesz SSID i hasło swojej sieci:
   [connection]
   id=my-network
   uuid=72111c67-4a5d-4d5c-925e-f8ee26efb3c3
   type=802-11-wireless
   
   [802-11-wireless]
   mode=infrastructure
   ssid=MY_SSID
   # Uncomment below if your SSID is not broadcasted
   #hidden=true
   
   [802-11-wireless-security]
   auth-alg=open
   key-mgmt=wpa-psk
   psk=MY_WLAN_SECRET_KEY
   
   [ipv4]
   method=auto
   
   [ipv6]
   addr-gen-mode=stable-privacy
   method=auto​
 5. Włóżcie kartę SD to Raspberry Pi 3 i go podłączcie
 6. Podłączamy do zasilania Malinkę i czekamy, pierwsze włączenie (wraz z aktualizacjami może potrwać do 20 minut) - zielona dioda obok czerwonej będzie migać
  Malinka_1
 7. Aby się połączyć z Home Assistant odczytujemy pod koniec instalacji wyświetlone IP i wpisujemy w przeglądarkę - nie zapomnij dodać :8123 na sam koniec!  

Wszystko działa! na takim maleństwie <3    

Kolejne kroki

Skoro mamy sprzęt wracamy do artykułu: Home Assistant - instalacja oraz sprzęt - od tego zacznij. Sekcja Pierwsze włączenie systemu.

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny Xiaomi Roborock S7

Od: 2019 zł 2499 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Najnowszy model ze stajni Roborock - z wibracyjnym i podnoszonym mopem, nową genialną szczotką główną i sonicznym wykrywaniem dywanów. A gdyby tego było mało - to można dokupić stację automatyczną- która ma worek lub zbiornik jak w odkurzaczach pionowych!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub