Home Assistant - sprzęt: Raspberry Pi 3 Model B+

Home Assistant - sprzęt: Raspberry Pi 3 Model B+

Swoją platformę pod HA oparłem na sprawdzonym i wszędzie polecanym Raspberry Pi 3 Model B+ Cały zestaw trafił do mnie ze sklepu: botland.com.pl

Zacznijmy od sprzętu i pierwszego pytania, które większość z Was zadaje: dlaczego nie Raspberry Pi 4? Ponieważ stawiam na sprawdzone i pewne rozwiązania, na dzień pisania artykułu wersja 4 nie jest jeszcze oficjalnie wspierana na stronie HA, przez co mogą występować problemy -> dodatkowo wersja 3 jest w zupełności wystarczająca aby rozpocząć przygodę z tym systemem. To samo tyczy się powodu postawienia wszystkiego na karcie SD a nie dysku SSD.

Cały poradnik bazuje na oficjalnej stronie z moimi uwagami oraz aktualizacjami aby każdy, nawet osoba nie mająca pojęcia co robi, mogła spokojnie wszystko skonfigurować.

Sprzęt

Cały sprzęt pochodzi z jednego sklepu czyli botland.com.pl i można go dostać już na drugi dzień od zamówienia! Możecie kliknąć w nazwę pozycji aby przejść do przedmiotu. Nie potrzebujemy żadnych monitorów itp. wszystko konfigurujemy przez przeglądarkę.

  Produkt Cena
Zestaw radiatorów do Raspberry Pi z taśma termoprzewodzącą - 3szt.    
Karta pamięci Goodram M1AA microSD 32GB 100MB/s UHS-I klasa 10 z adapterem    
Zasilacz microUSB 5V / 2,5A do Raspberry Pi 3B+/3B/2B/Zero    
Raspberry Pi 3 model B+ - konfigurator    
Obudowa Raspberry Pi Model 3B+/3B/2B RS Pro Plus - czarna z klapką  
Wszystkie produkty (brutto): 222,72 zł
Razem rabaty: 1,20 zł
Wysyłka (brutto): 14,90 zł
Suma: 236,42 zł

 

Zgodnie z sugestią na stronach HA, wybrałem wersję karty o pojemności 32GB, odpowiedni zasilacz (minimum 2.5A), radiatory (rzeczywiście przydatne a kosztują grosze) oraz obudowę aby przypadkiem jakiś element nie dotknął styków Raspberry Pi i czegoś nie spalił w tak głupi sposób. Oczywiście pamiętajcie też opcjonalnie o kablu Ethernet (RJ45), jeżeli nie chcecie łączyć się po WiFi (więcej konfiguracji a też pewność połączenia). Oraz jeżeli nie macie np. w laptopie czytnika kart SD o takowym ;)

Uwaga!

Karta SD jest wyłącznie do amatorskiego zastosowania, padnie Ci szybciej im więcej będziesz podłączać urządzeń i obliczeń będzie musiał robić system. Jeżeli myślisz o oparciu Smart Home o HA - koniecznie zaopatrz się w dysk SSD i to na nim postaw Home Assistant!

Wymagane oprogramowanie

  • obraz Hass.io, który możecie ściągnąć tutaj (ja pobrałem: Raspberry Pi 3 Model B and B+ 32bit)
  • oprogramowanie do wgrania na kartę SD obrazu systemu HA czyli balenaEtcher

Instalacja

  1. Ściągamy powyższe oprogramowanie, odpalamy balenaEtcher z włożoną kartą SD do komputera na, którym to robimy
  2. Wgrywamy (Flash) obraz HA przez powyższy program na kartę SD, czekamy aż instalacja zostanie zweryfikowana
  3. Zanim wszystko podepniemy pamiętajcie aby przed włożeniem Malinki do obudowy przykleić radiatory. O ile przy dużym radiatorze jest sporo miejsca to przy małym musimy zrobić to dokładnie aby zmieścił się spokojnie plastik obudowy. Trzeci radiator jest do wcześniejszych wersji Malinki.
  4. Aby skonfigurować WiFi zapraszam na oficjalną stronę, jeżeli podłączacie internet po kablu to włóżcie kartę SD to Raspberry Pi 3 i go podłączcie
  5. Podłączamy do zasilania Malinkę i czekamy, pierwsze włączenie (wraz z aktualizacjami może potrwać do 20 minut) - zielona dioda obok czerwonej będzie migać
  6. Aby się połączyć z urządzeniem wystarczy że klikniemy tutaj: http://hassio.local:8123 - jak mamy starszą wersję Windowsa to klikamy tutaj: http://hassio:8123.

Malinka_1  

Pobór prądu

Na karcie SD, połączenie przez RJ45  i bez dodatkowych urządzeń na USB, malinka według pomiarów pobiera 3,5 - 4,5W - więc jest nieprawdopodobnie mało jak na takie możliwości urządzenia!

Przy obciążeniu, np. instalacji addon PLEX skakała do 7W

Niedługo przygotuję zestawienie Rpi 3, Rpi 4 oraz właśnie Wyse pod względem mocy i poboru prądu w jednym artykule.

Kolejne kroki

Skoro mamy sprzęt wracamy do artykułu: Home Assistant - instalacja oraz sprzęt - od tego zacznij. 

 


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!