Home Assistant - sprzęt: SSD i Raspberry Pi 3 Model B+ (instalacja prosta)

Home Assistant - sprzęt: SSD i Raspberry Pi 3 Model B+ (instalacja prosta)

Jak wiecie swoją pierwszą platformę pod HA oparłem na sprawdzonym i wszędzie polecanym Raspberry Pi 3B+ na karcie SD - jednak doskonale wiemy, że karta SD prędzej czy później padnie - a automatyka domowa ma być niezawodna! Dlatego dziś pokażę jak to zrobić na dysku SSD w kieszeni USB 2.0

Zacznijmy od sprzętu i pierwszego pytania, które większość z Was zadaje: dlaczego nie Raspberry Pi 4? Ponieważ stawiam na sprawdzone i pewne rozwiązania, na dzień pisania artykułu wersja 4 nie wspiera pełnego bootowania z dysku na USB, przez co instalacja jest trochę bardziej skomplikowana -> dodatkowo wersja 3 jest w zupełności wystarczająca aby rozpocząć przygodę z tym systemem. A dysk? Może warto wymienić ten w swoim komputerze na większy, a ten co tam jest teraz wrzucić do Malinki? ;) 

Na wstępie muszę zaznaczyć, że dysk przyszedł do mnie prosto od producenta Kingston w ramach akcji: #KingstonIsEverywhere

Sprzęt

Sprzęt pochodzi ze sklepu botland.com.pl i można go dostać już na drugi dzień od zamówienia lub na Aliexpress za połowę tej kwoty, sprawdź aktualne promocje tutaj.

Nie potrzebujemy żadnych monitorów itp. wszystko konfigurujemy przez przeglądarkę.

Produkt Cena
   
   
   
 
 Obudowa do dysków twardych HDD 2,5'' Tracer 723 AL - USB 2.0  25,90 zł 
Suma z przesyłką: 280 zł


Pamiętajcie nie oszczędzajcie na zasilaczu!
2.5A na markowym zasilaczu to MINIMUM, które powinniście używać w przypadku chęci działania na SSD + np. Conbee czy Zigbee2MQTT. Karta SD nie jest nam w ogóle potrzebna.

Zgodnie z sugestią na stronach HA, wybrałem odpowiedni zasilacz (minimum 2.5A), radiatory (rzeczywiście przydatne, a kosztują grosze) oraz obudowę aby przypadkiem jakiś element nie dotknął styków Raspberry Pi i czegoś nie spalił w tak głupi sposób. Oczywiście pamiętajcie też opcjonalnie o kablu Ethernet (RJ45), jeżeli nie chcecie łączyć się po WiFi (więcej konfiguracji a też pewność połączenia).

Kieszeń wybrałem najtańszą USB 2.0 bo tylko takie porty ma ta wersja Malinki. Kontroler USB -> SATA musi obsługiwać TRIM inaczej zakatujemy nasz dysk, tak jak kartę SD! Ta obudowa tego np. nie wspiera, musi to być wyraźnie zaznaczone w specyfiacji!

RPI3b+ SSD_1

Dysk SSD

Zastosowałem bardzo duży dysk Kingston SKC600/1024G ponieważ docelowo, chcę zrobić tak aby był on magazynem multimediów dla np. mojego Mi Box S / Amplitunera Yamaha / Komputerów. Pokażę jak to zrobić w kolejnym artykule jednak instalacja będzie się trochę różnić od tej prostej! 

RPI3b+ SSD_2

Instalacja 

I teraz najlepsze - instalacja nie różni się dosłownie niczym w porównaniu z instalacją na karcie SD (w przypadku Raspberry Pi 3B+).

Wymagane oprogramowanie

  • obraz Hass.io, który możecie ściągnąć tutaj (ja pobrałem: Raspberry Pi 3 Model B and B+ 32bit)
  • oprogramowanie do wgrania na dysk SSD obrazu systemu HA czyli balenaEtcher

RPI3b+ SSD_4

Instalacja HA

  1. Ściągamy powyższe oprogramowanie, odpalamy balenaEtcher z podpiętym do komputera dyskiem SSD
  2. Wgrywamy (Flash) obraz HA przez powyższy program na dysk SSD, czekamy aż instalacja zostanie zweryfikowana
  3. Zanim wszystko podepniemy pamiętajcie aby przed włożeniem Malinki do obudowy przykleić radiatory. O ile przy dużym radiatorze jest sporo miejsca to przy małym musimy zrobić to dokładnie aby zmieścił się spokojnie plastik obudowy. Trzeci radiator jest do wcześniejszych wersji Malinki.
  4. Aby skonfigurować WiFi zapraszam na oficjalną stronę, jeżeli podłączacie internet po kablu to podłącz go, potem dysk SSD do USB w Raspberry Pi 3 
  5. Podłączamy do zasilania Malinkę i czekamy, pierwsze włączenie (wraz z aktualizacjami może potrwać do 20 minut) - zielona dioda obok czerwonej będzie migać + w dioda przy dysku SSD
  6. Aby się połączyć z urządzeniem wystarczy że klikniemy tutaj: http://hassio.local:8123 - jak mamy starszą wersję Windowsa to klikamy tutaj: http://hassio:8123.

RPI3b+ SSD_5

Migracja z SD na SSD

Chcesz zrobić migrację z SD na SSD? To bardzo proste, skorzystaj z tego poradnika: migracja z RPi3b+ na RPi4b - tylko zamiast żonglować Malinkami, po prostu zrób backup na Google Drive i potem przywróć na powyższą instalację na dysku SSD :) 

Kolejne kroki

Skoro mamy sprzęt wracamy do artykułu: Home Assistant - instalacja oraz sprzęt - od tego zacznij.  

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Głośnik Google Nest Audio - średni

Od: 289 zł 399 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Następca Google Home, który dalej jest mono ale posiada osobny głośnik basowy i wysokotonowy. W skrócie wyższy model głośnika Google, na którym da się już słuchać muzyki, a nie tylko wiadomości czy wyników naszych poleceń. Głośnik ma zaskakująco dobre parametry muzyczne i bardzo fajny panel sterujący. 

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||