Home Assistant - Sonoff sterowanie po LAN

Home Assistant - Sonoff sterowanie po LAN

Sterowanie lokalne Sonoffami bez zmiany oprogramowania? To coś na co czekałem! W tym poradniku pokażę jak to skonfigurować i jak to rzeczywiście działa. 

IoT class: Local Push - zapoznaj się proszę z tym co to znaczy. Działa wyłącznie z urządzeniami na oprogramowaniu 3.x - spis kompatybilnych urządzeń i oficjalna strona projektu na github: SonoffLAN 

W skrócie działają wszystkie przełączniki, pow i th (z jego sensorami) a co najciekawsze Sonoff RF Bridge! 

Po zmianie na ten component nie ma możliwości prostego wrócenia do poprzednich ustawień - będzie trzeba przywrócić backup! 

UWAGA: aby używać jednocześnie aplikacji eWeLink oraz Home Assistant (i nie wylogowywać się nawzajem) utwórz nowe konto w eWeLink i udostępnij mu urządzenia.  

Instalacja HACS

Aby zacząć przygodę musimy zainstalować bardzo przydatne rozszerzenie do Home Assistant: HACS - Home Assistant Community Store - pozwoli nam to na automatyczną aktualizację componentu.

Instalacja SonoffLAN

Wchodzimy w Community -> Settings -> Custom Repositories i wklejamy link do github: https://github.com/AlexxIT/SonoffLAN -> Catergoria: Integration -> klikamy na dyskietkę.

Następnie przechodzimy do HACS -> Integration -> Sonoff with eWeLink firmware

Klikamy Install a następnie w pliku configuration.yaml dodajemy:

sonoff:
  username: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
  password: mypassword
  mode: local

Najlepiej użyć do tego add-on configurator (file editor). Bardzo ważne od jakiegoś czasu należy wybrać mode: cloud lub local

Gotowe

Tak to wszystko, po prostu już działa! Oczywiście, nie zapomnij o restarcie HA, bo nic się w integracjach nie pojawi do momentu aż tego nie zrobisz.

Ważne

Aby używać jednocześnie aplikacji eWeLink na telefonie oraz Home Assistant (i nie wylogowywać się nawzajem) utwórz nowe konto w eWeLink i udostępnij mu urządzenia. 

Jeżeli dodacie nowe urządzenia do eWeLink musicie usunąć plik: /config/.sonoff.json aby pobrał nowe urządzenia z serwera! Ten plik tworzony jest tylko raz podczas łączenia się z chmurą i pobieraniem urządzeń do Home Assistant. To znaczy, że usuwając login i hasło z konfiguracji urządzenia w dalszym ciągu będą widoczne!

Możemy dodać do konfiguracji: reload: always - wtedy za każdym razem automatycznie będzie pobierana lista nowych urządzeń, za każdym razem jak zrestartujemy hassio.

Uwaga: po zmianie na ten component nie ma możliwości prostego wrócenia do poprzednich ustawień - będzie trzeba przywrócić backup! 

Podsumowanie

Działa to rewelacyjnie, po pierwszej synchronizacji odłączyłem internet i... wszystko działa lokalnie! 

Jeżeli nie chcemy dodawać nowych funkcji do naszych Sonoff (jak np. sensorów do basica itp.) to nie musimy już flashować urządzeń. Jak dla mnie rewelacja, to bardzo ułatwi pierwszą zabawę z HA. Aż szkoda, że nie znalazłem czegoś takiego dla urządzeń Tuya...


Źródło: https://github.com/AlexxIT/SonoffLAN

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Czujnik ruchu i obecności Aqara FP1

Od: 281 zł 409 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Tego się nie spodziewałem - jest to największy zawód zakupowy jakiego dokonałem. Produktami Aqara jestem zachwycony ale ten przedmiot po prostu nie spełnia żadnych oczekiwań... jego reakcja na ruch względem czujnika ruchu, to 5 sekund zwłoki, a czułość tak duża, że twierdzi, ze od 3 dni nie odszedłem od biurka!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||