Home Assistant - Zigbee2MQTT MAP Assistant

Home Assistant - Zigbee2MQTT MAP Assistant

Zawsze zazdrościłem użytkownikom Conbee 2, że mają mapę urządzeń, dziś napisał do mnie Rafał i wysłał mi link do tego rozszerzenia - nawet o nim nie wiedziałem wcześniej a jest po prostu super! 

Na początku muszę poinformować, że urządzenie łączyłem z Home Assistant - Zigbee2mqtt (CC2531 za 4$) a więc najtańsze i najsłabsze pod względem zasięgu rozwiązanie!

Dlaczego Zigbee?

Zanim zaczniesz czytać dalej, zapoznaj się z tym artykułem: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy - ten artykuł jest bardzo ważny, ponieważ urządzenia Zigbee różnych producentów, nie są ze sobą kompatybilne!

Wszystkie urządzenia współpracujące z Zigbee2MQTT na CC2531 znajdziesz tutaj: - https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html 

Gdzie kupić?

Urządzenie możesz kupić na Aliexpress (musisz je zaprogramować - opisuję to tutaj) lub już zaprogramowane w naszym sklepiku.

Możliwości

Devices

Jedna lista urządzeń Zigbee ze wszystkimi parametrami.

ekrany_2

Map

Mapa - na czym mi najbardziej zależało!

ekrany_1

Jak widzicie na mapie mam Sonoff Basic R4 Zigbee i robi jako "router" i to też fajnie widać! 

Status

Karta z możliwością podłączania urządzeń i konfiguracji ich.

ekrany_3

ekrany_4

OTA - aktualizacja urządzeń

Zigbee2MQTT pozwala aktualizować oprogramowanie urządzeń Zigbee - a to rozszerzenie bardzo nam w tym pomaga, wystarczy wejść na zakładkę szczegóły. A urządzenia, które możesz zaktualizować znajdziesz tutaj

Instalacja

  1. Dodaj link do repository w HASS.IO url Add-on: https://github.com/yllibed/hassio
  2. Wyszukaj i zainstaluj Zigbee2Mq2ttAssistant
  3. Wprowadź login i hasło do MQTT server
  4. Gotowe!

Podsumowanie

Świetne narzędzie dla każdego, kto używa Zigbee2MQTT - fajnie działa, wygląda i ma naprawdę fajne "szybkie" dostępy do opcji a najważniejsze ma MAPę, więc możemy trochę lepiej ustawić naszą siatkę sieci!  

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Google Nest Hub Gen 2 - ekran z Asystentem Google

Od: 269 zł 469 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Jeden z najbardziej popularnych ekranów smart, który rozszerza możliwości Google Home, wersja druga ma lepszy bas, ekran bez wgłębienia przy ramce oraz... sterowanie gestami! Jest to rewelacyjny produkt o ogromnych możliwościach!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||