Home Assistant - sprzęt: Dell Wyse Dx0D

Home Assistant - sprzęt: Dell Wyse Dx0D

Jest to najtańszy sposób aby zacząć przygodę z Home Assistant a co najlepsze, zaskoczy Cię możliwościami! Instalacje wykonamy na Ubuntu Serwer LTS a HA będzie w Dockerze.

A wszystko zaczęło się od Piotrka i jego wpisu na naszej grupie (ponad 700 komentarzy)!

Koszt zakupu podstawowej jednostki to ok. 100 zł (2GB RAM) i brak dysku. Ja jednak polecam trochę dołożyć i zakupić wersję z 4GB (ponieważ na płycie jest jedno miejsce na kość RAM a 4GB kosztuje ok. 50 zł). Do tego jeżeli zaczynasz przygodę wybierz wersję z 16GB SSD - ponieważ to w zupełności wystarczy na HA (różnica to maksymalnie 20 zł względem wersji bez dysku) lub możesz oczywiście od razu dokupić dowolny dysk SSD (+ przedłużacz kabli).

Jednak to drugie rozwiązanie, z otwieraniem obudowy opiszę w osobnym artykule. Dziś bez rozbierania urządzenia instalujemy system, ponieważ mamy wersję z 4GB RAM/16GB SSD od Maćka z grupy Smart Home - kupię / sprzedam / zamienię w cenie 135 zł z paczkomatem w cenie. Często teraz pojawiają się okazje na Allegro w okolicy 100 zł (ze Smartem). 

Nie wiesz co to Docker? Warto przeczytać ten artykuł: Home Assistant w Dockerze (instalacja zaawansowana) na Raspberry a przynajmniej jego początkowy opis (co do jest Docker). 

Specyfikacja

Jest to specyfikacja odczyta z poleceń linuxowych: lscpu | lshw | lsusb | lspci | cat /proc/cpuinfo | cat /proc/net/dev | uname -m | arch 

 • Model Dell Wyse Dx0D D90D7 (2x SATA) 
 • RAM: 4GB
 • Dysk SSD: 16GB
 • Serial number: 9UEDN804254
 • Procesor: AMD G-T48E - 2 rdzenie po 1400Mhz
 • USB: External Reference Designator: USB 3.0 - płyta obsługuje, jednak nie widzę niebieskich portów na obudowie.
 • Grafika: AMD Ontario GPU
 • Sieć: Realtek RTL8111E-VL 1000Mb/s
 • Karta dźwiękowa: AZALIA HD Audio
 • WiFi: brak
 • Bluetooth: brak
 • Wake on LAN oraz wznawianie pracy po przywróceniu zasilania (bez potrzeby fizycznego włączenia urządzenia): jest 

Możliwości podpięcia dysków:

 • SATA+Zasilanie (istniejący dysk)
 • osobno SATA + osobne zasilanie z mniejszego złącza niż FDD
 • mPCIe - teoretycznie, jest to przeznaczone głownie na moduł WiFi np. 

Pobór prądu

Na wbudowanym dysku SSD i bez dodatkowych urządzeń na USB: 7.5 - 8.5W 

Przy obciążeniu, np. instalacji addon PLEX skakał do 18W

Niedługo przygotuję zestawienie Rpi 3, Rpi 4 oraz właśnie Wyse pod względem mocy i poboru prądu w jednym artykule.

SSD 16GB czy to wystarczy?

Po przeprowadzeniu poniższej instalacji zostanie Ci ok. 40% wolnego dysku. Ja na RPI4 mam zajęte 10,5GB, więc szybko licząc zostanie nam w ok. 4-5GB z 16GB wolnego miejsca przy pełnej konfiguracji Home Assistant i addonów do obsługi naszego Smart Home! 

Pamiętaj tylko o jednym, to jest sprzęt używany a więc dysk mógł być ale nie musiał być mocno obciążony - w przypadku Dell Wyse są to urządzenia terminale i nie są żyłowane ale kto wie gdzie dokładnie i jak był używany, nie masz pewności - NIGDY! Dlatego gdy już przetestujesz rozwiązanie na wbudowanym dysku, zastanów się nad jego wymianą - Dell Wyse Dx0D + SSD Kingston (wymiana dysku).

Instalacja

Czas przejść do konkretów i uruchomienia naszego Home Assistant! Skorzystamy z instalacji Ubuntu Server LTS (wersja bez LTS nie chciała mi wykryć dysku SSD), do tego docker i w nim Home Assistant - dzięki temu będziemy mieli dostęp do Supervisora i możliwości instalacji Addonów przez HA.

Przygotowanie sprzętu i oprogramowania

Niestety nie możemy tego zrobić tak fajnie jak na Malince, szukałem sposobu ale trzeba kilka rzeczy sprawdzić w biosie i ustawić odpowiednio. Dlatego potrzebujemy dowolnego monitora i klawiatury (myszka jest niepotrzebna), następnie: 

 • Pendrive minimum 4GB
 • Program do przygotowania bootowalnego pendrive: Rufus (ja wziąłem wersję portable aby nie trzeba było nic instalować)
 • Ściągamy Ubuntu Server LTS stąd: https://ubuntu.com/download/server

Przygotowanie pendrive

Wszystko ustawiamy tak jak poniżej - tak naprawdę musimy po prostu kliknąć w WYBIERZ i wskazać plik iso z obrazem Ubuntu Server LTS

Kilkamy START i czekamy jak będzie gotowy.

Przygotowanie Bios WYSE

To będzie pierwsze i ostatnie podłączenie monitora i klawiatury, więc warto ustawić to już raz na zawsze w biosie - uruchamiamy naszego WYSE i trzymamy DEL aż wejdziemy do BIOS.

Ustawiamy Sata Mode na IDE oraz Power Loss Recovery Option na Alwasy On - dzięki temu zawsze po przywróceniu zasilania nasza maszyna wstanie a z nią nasz Home Assistant:

bios_2

Na czas instalacji pierwszy musi być USB a następne SATA, pamiętajcie aby to potem zmienić, bo po podłączeniu jakiegoś urządzenia na USB może nam nie wystartować urządzenie. Taki błąd robią niektóre USB stick (np. mój bluetooth za 1$):

bios_1

Wychodząc zapisujemy ustawienia, podłączamy pendrive i restartujemy Wyse.

Instalacja Ubuntu Server LTS

Jeżeli jakikolwiek krok nie jest dla Ciebie jasny, skorzystać z instrukcji Tutorials Install Ubuntu Server 

Po włączeniu zasilania, z włożonym pendrive ukaże się nam taki obraz (jedynie CD-ROM zgłosi błąd bo go nie ma).

W następnych krokach wybieramy język (sugeruję angielski), układ klawiatury (koniecznie English) i Install Ubuntu 

Potem ustawienia DHCP w przypadku WYSE będzie to nazwa enp4s0 (to ważne, ponieważ np. na Raspberry było to eth0) zapamiętaj też IP:

I najważniejsze ustawienia dysku, wybieramy Use An Entire Disk i wybieramy nasz SSD który mamy zamontowany (ten obrazek pokazuje inny rodzaj dysku SSD): 

Potwierdzamy partycje (nic nie mieszamy, Ubuntu sam sobie je dopasuje) i zatwierdzamy. Potem ustawiamy już tylko użytkownika (hasło, login i nazwę maszyny) i rozpoczyna się instalacja. Pamiętaj aby zaznaczyć na odpowiednim ekranie włączenie ssh!

Następnie usuwamy pendrive i klikamy reboot. Najlepiej teraz od razu wejść do biosu i zmienić kolejność bootowania urządzeń (pierwszy ustawiamy SSD). Zanim poniższy ekran się pojawi minie dłuższa chwila. 

 

Po reboocie pojawi się nam ekran logowania ale nie robimy tego.

Stałe IP urządzenia

Pamiętaj aby wszystko poprawnie działało musimy ustawić stałe IP dla naszego urządzenia które właśnie konfigurujemy. I tutaj jeżeli nie możemy tego zrobić na routerze - możemy zrobić na naszym urządzeniu.

Logowanie zdalne przez PuTTY

Jeżeli wybraliśmy uruchomienie SSH podczas instalacji, to w używając programu PuTTY na naszym komputerze łączymy się przez wpisane IP naszego Wyse spisane podczas instalacji:

Klikamy Open i pokaże się nam konsola, podając przed chwilą stworzonego użytkownika i hasło, logujemy się:

Pamiętaj, nie ma podglądu wpisywanego hasła, wygląda jak by klawiatura nie działała - dopiero enter spowoduje jego wysłanie.

Pokażą się nam podstawowe dane systemu:

Wpisz sudo poweroff i potwierdź hasłem. Terminal się rozłączy (dioda na wyse będzie dalej świecić). Możemy odłączyć klawiaturę i monitor, następnie sprawdzamy czy Wyse włącza się po odcięciu zasilania i jego przywróceniu. Logujemy się ponownie przez PuTTY. 

Instalacja Dockera i Home Assistant

Instalacja wygląda podobnie (jednak polecenia są trochę inne) jak Home Assistant w Dockerze (instalacja zaawansowana) na przykładzie Raspberry Pi3b+ - wiec jak coś poniżej nie jest jasne albo coś nie działa sprawdź ten artykuł. Generalnie warto przeczytać ten artykuł aby zrozumieć dlaczego instalacja wykonywana w ten sposób jest tak dobra. 

Protip: kopiujemy poniższe polecenia normalnie a następnie klikamy prawym klawiszem na putty i od razu się wkleją, to samo jak coś się pojawi czego nie rozumiemy, zaznaczymy w putty i to jest od razu skopiowane - ponieważ ctrl v/s robią co innego ;) 

Tutaj podam tylko wszystkie polecenia po kolei:

sudo add-apt-repository universe - może pojawić się: 'universe' distribution component is already enabled for all sources.

sudo -i - wchodzimy na roota

apt-get update - odświeżenie listy repozytoriów 

apt-get upgrade - robimy aktualizację wszystkiego

apt-get install -y software-properties-common apparmor-utils apt-transport-https avahi-daemon ca-certificates curl dbus jq network-manager socat - instalujemy potrzebne pakiety

systemctl disable ModemManager

systemctl stop ModemManager - może się pojawić, że nie ma czego zatrzymać

curl -fsSL get.docker.com | sh - instalujemy Dockera

Jak już mamy wszystko, no to czas na najważniejsze! 

curl -sL "https://raw.githubusercontent.com/home-assistant/supervised-installer/master/installer.sh" | bash -s - instalujemy Home Assistant, nie musimy podawać urządzenia ani nic więcej, to się zrobi samo ;)


Uwaga, ze względu na: [On hold] Deprecating Home Assistant Supervised on generic Linux

Musimy użyć starszej wersji skryptu bez błędu w kodzie, używaj tego polecania (w przypadku RPI dodaj na koniec: [spacja] -- -m raspberrypi3): 

curl -sL "https://raw.githubusercontent.com/home-assistant/supervised-installer/c674830d8ddc6af9d618755a7995af939dd73fde/installer.sh" | bash -s


 

Wszystko gotowe, po długim momencie kiedy pojawi się:

 [Info] Run Hass.io

 

Pierwsze uruchomienie Home Assistant

Aby się połączyć z urządzeniem wystarczy, że w przeglądarce wpiszemy adres: http://192.168.0.71:8123

RPI3b+ SSD_5

I tutaj pokazuje się nam pierwsza moc Wyse - to nie trwa 20 minut, to nie trwa nawet 5 minut... po 3 minutach mogłem się zalogować do HA! 

Hass.io czyli Supervisor

Dzięki tego typu instalacji mamy dostęp do Supervisor i możemy normalnie instalować addony! 

HA_1

Jak widzicie system to: Ubuntu 18.04.4 LTS a nie HassOS 3.11  

Podsumowanie

Czy warto zakupić Dell Wyse? Och zdecydowanie warto! Zaskoczyło mnie to urządzenie bardzo pozytywnie, ma ogromne możliwości i nadaje się idealnie do naszych potrzeb! 

No to może wymienimy dysk? przeczytaj: Dell Wyse Dx0D + SSD Kingston  zobacz jak Wyse wygląda w środku i jak wymienić dysk SSD oraz oczywiście co do tego potrzebujemy! 

Kolejne kroki

Skoro mamy sprzęt wracamy do artykułu: Home Assistant - instalacja oraz sprzęt - od tego zacznij.  


Żródła:

https://www.home-assistant.io/hassio/installation/

https://ubuntu.com/tutorials 


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!