Home Assistant - sprzęt: Dell Wyse Dx0D + SSD Kingston

Home Assistant - sprzęt: Dell Wyse Dx0D + SSD Kingston

Zmiana dysku SSD na NOWY to pierwsza rzecz, którą powinniście rozważyć po przejściu z zabawy na zastosowanie w automatyce domowej. Tutaj pokażę jak to zrobić na podstawie Kingston SKC600/1024G.

To jest druga część artykułu dotycząca tego sprzętu i dotyczy wyłącznie wymiany dysku twardego. Jest to najtańszy sposób aby zacząć przygodę z Home Assistant  sprzęt: Dell Wyse Dx0D - zaskoczy Cię możliwościami! 

Na wstępie muszę zaznaczyć, że dysk przyszedł do mnie prosto od producenta Kingston w ramach akcji: #KingstonIsEverywhere Zastosowałem bardzo duży dysk Kingston SKC600/1024G ponieważ docelowo, chcę zrobić tak aby był on magazynem multimediów dla np. mojego Mi Box S / Amplitunera Yamaha / Komputerów.

Po co mi nowy dysk?

Na wbudowanym SSD 16GB, pełna instalacja z dodatkami zajmuje niecałe 11GB, więc szybko licząc zostanie nam w ok. 4GB, więc to nie chodzi o miejsce, gdy chcemy używać go wyłącznie do Home Assistant.

To jest sprzęt używany a więc dysk mógł być ale nie musiał być mocno obciążony - w przypadku Dell Wyse są to urządzenia terminale i nie są żyłowane ale kto wie gdzie dokładnie i jak był używany, nie masz pewności - NIGDY! Dlatego ja postanowiłem połączyć dwa w jednym i zrobić z Dell Wyse dysk sieciowy + automatykę domową. 

AHCI czy IDE (TRIM)

Zdania będą podzielone - na pewno w instalacji mniej problemów przysporzy IDE - po prostu AHCI jest nowsze i czasami potrzeba dodatkowych sterowników na dysku. Instalator czegoś nie widzi itp. Jednak jeżeli używasz dysku SSD, włącz AHCI w BIOS i zobacz czy instalator pójdzie - jak poszedł to bardzo dobrze - używaj AHCI! 

TRIM (SSD w SATA) - czyli najważniejsza rzecz jaką potrzebujemy mieć przy Home Assistant nie jest zależna od trybu AHCI. TRIM powoduje, że system rozkłada równomiernie zapis na wszystkich kościach pamięci a nie obciąża tylko jednego miejsca - jak w przypadku karty SD czy Pendrive (np. w Malince) co przekłada się po prostu na dłuższą żywotność naszego dysku twardego. To jest tak naprawdę główny powód, dla którego wszędzie sugerowany jest zakup dysku SSD to automatyki domowej, zwłaszcza Home Assistant którego baza danych jest non-stop atakowana danymi i następuje ciągły odczyt i zapis. 

Jaki dysk wybrać

Od razu muszę zwrócić uwagę na jedną istotną rzecz - dużo dysków zajmujemy tylko połowę obudowy. Więc możemy spokojnie rozkręcić obudowę i okazuje się, że nie potrzebujemy żadnego kabelka - bo dysk jest tak malutki jak ten oryginalny. Jednak jest to najczęściej równoważne z utratą gwarancji na ten dysk - więc zastanówmy się co jest dla nas najważniejsze. Sprowadza się to do tego, czy na śrubkach obudowy jest nalepka gwarancyjna. 

SLC, TLC, MLC

Jaki rodzaj kości pamięci wybrać? 

  • SLC (ang. Single Level Cell) każda komórka może przechować pojedynczy bit informacji - najszybsza, najtrwalsza i najdroższa. 
  • TLC (ang. Triple Level Cell) każda komórka może przechować  do trzech bitów informacji  - najwolniejsza, najmniej trwała i najtańsza
  • MLC (ang. Multi Level Cell) to połączenie wcześniej opisanych technik, pozwalające na zapisanie w pojedynczej komórce dwóch bitów - trwalsze niż TLC, tańsze niż SLC.

TLC to nie jest coś czego musicie się obawiać, te dyski wytrzymują bardzo długo i ich technologia jest dobrze dopracowana a stosunek jakości do ceny jest więcej niż zadowalający. Tak naprawdę różnicę kości odczujemy w zastosowaniach profesjonalnych, gdzie następuje bardzo duża wymiana danych. W naszym domowym zaciszu czy też przy HA tego nie odczujemy, więc spokojnie możecie kupować porządne TLC :)  

3D NAND, V-NAND

Jeszcze w kwestii uzupełnienia, miniaturyzując kości pamięci w pewnym momencie dotrzemy do etapu, w którym komórki są tak blisko, że przechowywane w nich ładunki elektryczne będą w niekontrolowany sposób przeskakiwały między sobą. Skutkiem będzie uszkodzenie lub bezpowrotna utrata danych. Rozwiązaniem tego problemu są moduły 3D-NAND i V-NAND, w których komórki pamięci mogą być układane warstwami, jedna na drugiej. Taka technika nie tylko pozwala zwiększyć pojemność nośników, ale też korzystnie wpływa na ich wydajność a co najważniejsze dla nas - nie wiąże się z wyższymi kosztami produkcji.

Możliwości podłączenia dysku

  • SATA+Zasilanie (istniejący dysk)
  • osobno SATA + osobne zasilanie z mniejszego złącza niż FDD
  • mPCIe - teoretycznie, jest to przeznaczone głownie na moduł WiFi np. 

Kabelek

Tak naprawdę po za dyskiem potrzebujemy jedynie kabelka, który możemy kupić za 8 zł - wszędzie (jak otworzą sklepy) lub na Allegro -> jest to po prostu przedłużacz SATA z zasilaniem, ja kupiłem wersję 30cm długości. 

Dell Wyse Kingston_16

Wymiana dysku

Czas na konkrety bo teorii było już wręcz za dużo. 

Na początku 3 śrubki. 

Dell Wyse Kingston_7

Obudowę wysuwamy lekko do tyłu.

Dell Wyse Kingston_8

Pod nią mamy już metalową część z 5 śrubkami. Jedna jest po środku przy portach USB.

Dell Wyse Kingston_9

Odsuwamy ją w tym samym kierunku co poprzednią część.

Dell Wyse Kingston_10

Przy otwieraniu uważaj na kabelek głośniczka, możesz go spokojnie wypiąć, ja go wręcz wykręciłem. 

Dell Wyse Kingston_11

Następnie odkręć śrubkę od dysku i go wysuń (jest ona krótsza niż pozostałe, najlepiej aby się nie zgubiła wkręcić ją z powrotem bez dysku).

Dell Wyse Kingston_13

Dysk normalnie wysuwasz. 

Dell Wyse Kingston_14

No dobra jak to tutaj zmieścić i zamknąć obudowę?!

Dell Wyse Kingston_17

Kable poprowadź najlepiej tak. 

Dell Wyse Kingston_6

Dysk przykręciłem do obudowy śrubkami, które znalazłem w opakowaniu z częściami do komputera stacjonarnego. Przykręć go dokładnie tak aby się zmieścił przy wsuwaniu. 

Dell Wyse Kingston_19

Gotowe, mamy Wyse z nowym dyskiem zamknięte w obudowie - tego właśnie potrzebowałem!  

Dodatkowe gniazdo SATA

Płyta w moim modelu (nie jest to standardowe, jednak można przyjąć, że każda wersja z 4GB RAM) ma dodatkowy port SATA. Zasilanie tak jak pisał Robert na grupie - możemy wyciągnąć przez złącze w prawym górnym rogu, Zaraz obok pinów ze zworką (pomiędzy złoty element). Małe gniazdo na 4 bolce (mniejsze od gniazda dyskietki) Piny napięciem rozkładają się tak: przy krawędzi to GND a bliżej chłodzenia to 5v. Protip - użyj kabelka od głośniczka pasuje idealnie - tylko nie pomyl kabelków! A port sata zaraz obok chłodzenia procesora. 

Dell Wyse Kingston_3

To pozwoli nam podpiąć kolejny dysk jeżeli tylko chcemy oddzielić system od magazynu sieciowego. 

Wyse nie tylko do HA

Wykorzystajmy nasze urządzenie bardziej i zainstalujemy SAMBE - z tym, że mając duży dysk plik stworzymy w /usr/share/media a nie jak tutorialu na dwa dysku: Dysk sieciowy | Samba i wielu użytkowników | Centrum Multimedialne Plex - tak naprawdę instalacja nie różni się niczym, więc nie będę jej tutaj ponownie opisywać. 

Podsumowanie

Po wymianie dysku otrzymujemy naprawdę fajne urządzenie do naszej automatyki domowej. Gdyby nie to, że artykuł mi się usunął (bo pisałem go online i zapomniałem zapisać) i musiałem go pisać drugi raz. To właśnie przygotowywałbym zestawienie urządzeń do HA o którym pisałem na grupie a tak to musicie na nie jeszcze chwilę poczekać. Jednak Wyse mogę już teraz śmiało polecić na rozpoczęcie zabawy z Home Assistant jest świetny i naprawdę wydajny! 

Artykuł się podobał? Wesprzyj mnie na Patronite lub PayPal !

 

 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy bezprzewodowy JIMMY JV83

Od: 677 zł 1293 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Genialny ręczny odkurzacz, który nie jest smart ale w naszych rękach takim się stanie. Bardzo duża liczba akcesoriów, wymienna bateria, która starcza na 60 minut sprzątania i wygoda w użytkowaniu to ogromne plusy tego sprzętu.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub