Home Assistant - jaki sprzęt wybrać na serwer?

Home Assistant - jaki sprzęt wybrać na serwer?

Bardzo długo zbierałem się za ten artykuł - odkładam go już od pół roku - dlaczego? Ponieważ możliwości są nieograniczone a rodzajów instalacji mamy jeszcze więcej! Jednak tego typu pytanie pojawia się tak często na grupie, że musiałem stworzyć taki zarys tego na czym HA możemy zainstalować.

Rozpoczniemy od minimalnych podstaw, jaką w ogóle instalację Home Assistant wybrać, potem przejdziemy wyboru sprzętu, czyli tego na czym zainstalować a na koniec wywrócimy to wszystko do góry nogami ;)

Zacznijmy od tego, że przedstawiam tutaj wyłącznie rozwiązania z Supervisorem czyli w skrócie możliwością dodawania Addonów z poziomu Home Assistant. Istnieją instalacje tego nie posiadające ale jeżeli się za nie zabieramy to znaczy, że jesteśmy na tyle doświadczeni, że ten artykuł nie jest nam potrzebny lub tak niedoświadczeni, że używać jej nie chcemy.

Jaką instalację wybrać?

Tak naprawdę mamy trzy rodzaje instalacji Home Assistant z Supervisorem, w zależności na jakim urządzeniu i jak doświadczonym użytkownikiem jesteśmy. Ja skupię się na tych najbardziej popularnych. Po kliknięciu w nazwę urządzenia, dostępny pełny artykuł o zakupionym zestawie i krokach instalacji. 

Wirtualna Maszyna (VM)

Jaka jest moim zdaniem obecnie najlepsza forma instalacji Home Assistant? Wirtualizacja, ponieważ instalujemy w nim pełny Hassio i nie musimy się martwić o jakiekolwiek problemy ze zgodnością systemu!

Instalujemy środowisko maszyny wirtualnej i teraz może to być: Proxmox, Virtual Station np. w QNAP, czy też VirtualBox na Windows 

Hass.io (HassOS)

Jest to przygotowana instalacja na dany sprzęt jak Rpi 3, RPi 4, Intel NUC (instalowanie na NUC hassio jest dla mnie ogromnym marnotrawstwem jego możliwości) i kilka innych - spis wszystkich urządzeń znajdziecie na stronie projektu Installing Home Assistant  - jest to najprostszy sposób instalacji. Jest to po prostu gotowy system z zainstalowanym HA - kopiujemy na SD/SSD i jest gotowy do pracy. Jak się aktualizuje to wszystko razem, nie trzeba się tym przejmować. 

Ze względu na brak wspierania natywnego bootowania z USB, artykuł o Raspberry Pi 4B na dysku SSD w kieszeni USB 3.0 powstanie dopiero jak to zostanie zaimplementowane.  Obecnie to już działa, jednak trzeba zaktualizować oprogramowanie Rpi4. Jeszcze tego nie robiłem, więc nie mogę napisać nic więcej.

Linux i Docker

Instalujemy Linuxa, wersję Debian, do niego Dockera i w nim Home Assistant - instalacja to jakieś 15 minut i teoretycznie mamy największe możliwości oraz wykorzystanie sprzętu, bo nie ma żadnej warstwy programowej zwalniającej możliwości maszyny. Jest to ta najbardziej popularna metoda instalacja, która swojego czasu miała zostać zaprzestana we wsparciu. Jednak tak się nie stało, twórcy zrobili porządek i temat został uspokojony. Dlaczego tak się stało? Autorzy HA nie spodziewali się po prostu, że aż tyle osób tego w ten sposób używa! Ponieważ żadne dane z naszego HA nie są im przekazywane - nawet liczba pobieranych instalacji Docker - co mnie osobiście bardzo zdziwiło.

Migracja instalacji

Dokonałeś złego wyboru instalacji na początku albo chcesz przenieść instalację nie tracąc dotychczasowych ustawień, chcesz ją zmienić czy też coś padło? Przeczytaj: migracja pomiędzy urządzeniami na przykładzie z RPi3b+ na RPi4b - może być to dowolne inne urządzenie np. z Hass.io czy na Linuxa - nie ma z tym problemu.


Tabela porównawcza 

Zebrane najważniejsze parametry wyglądają następująco

Sprzęt  Rpi 3b+ Rpi 4b Dell Wyse Dx0D / Z90D7 HP T620 Fujitsu Futro S920 HP T630

Lenovo M73

Intel NUCi3
Procesor ARM ARM AMD 2 rdzenie AMD 4 rdzenie AMD 4 rdzenie AMD  / 4 rdzenie

Intel  / 2 rdzenie

Intel 4 rdzenie
Wydajność       1363 1363 1573 3248  
Wersja        GX-415GA GX-415GA

GX-420GI

i5-4570T

Intel i3-7100U

RAM  1GB  4GB 4GB DDR3L 4GB 4GB DDR4 4GB 4GB 20GB
Dysk karta SD 32GB karta SD 32GB SATA 16GB (wersja half size, bez obudowy) M2 16GB (M.2 SATA. NVMe nie obsłuży) mSata 16GB M2 32GB (M.2 SATA. NVMe nie obsłuży) SATA SPPC M.2 NVMe PCIe 237GB
Porty dodatkowe na DYSK USB 2.0 USB 3.0 (ale musi być karta) SATA USB 2.0 w środku obudowy, niektóre wersje mają port mSATA SATA Drugi M2 oraz USB 3.0 w środku obudowy brak  
Zasilanie w środku     4PIN (mniejsze od FDD) 2x USB 2x 4PIN (FDD) 1x USB    
GPOI  tak  tak - - -     -
Pobór prądu idle/stress  4W / 7W  6W / 9W  16W / 37W  12W / 21W  11W / 22W 9W / 18W 12W / 31W 7W / 13W
Temperatura CPU/GPU C   40o - z wiatrakami    44o   49o       
Chłodzenie pasywne dwupłytowy radiator aktywny z dwoma wiatrakami  pasywne pasywne pasywne pasywne wiatrak pasywne
Obudowa  dowolna dowolna metal na to plastik metal na to plastik metalowa przewiewna obudowa metal na to plastik metal mała zwarta obudowa
Plusy

mały

ekonomiczny

 mały

ekonomiczny

 

możliwość otwarcia bez śrubokręta

USB w środku

różne wersje w tym z wbudowanym WiFi

wszystko po prostu działa

dużo miejsca w środku

dużo miejsca na przewiew

szybko zrobimy RAID1

możliwość otwarcia bez śrubokręta

USB w środku

pełny dysk SSD 2,5cala

można z niego zrobić kombajn multimedialny

zainstalowany windows

Minusy  

problemy z zasilaniem na USB (np. dysk + conbee2)

 

bardzo mało miejsca w środku

problemy z aktualizacją bios

problemy ze startem Linuxa

największa obudowa

ostatnio trudno dostępny

bardzo mało miejsca w środku duży pobór prądu

cena

Zasilanie Zasilacz mirco USB 2A Zasilacz USB C 3A Zewnętrzny duży zasilacz Zewnętrzny duży zasilacz Zewnętrzny duży zasilacz  Zewnętrzny duży zasilacz Zewnętrzny duży zasilacz Zewnętrzny duży zasilacz
Uwagi     Uwaga, jest kilka wersji z różnymi dyskami i ilością RAM 4GB oraz 2GB RAM - sprawdź opis aukcji!

Wymagana aktualizacja biosu aby
działał bez monitora + modyfikacji
rekordu uruchamiania systemu aby Debian startował - operacja jednorazowa

Uwaga, są dwie wersje: 4 rdzeniowa oraz 2 rdzeniowa, tak samo 4GB oraz 2GB RAM - sprawdź opis aukcji!

Uwaga, są dwie wersje: 4 rdzeniowa oraz 2 rdzeniowa, tak samo 4GB oraz 2GB RAM - sprawdź opis aukcji!

U mnie bez aktualizacji BIOS wystartował bez monitora ale warto ją zrobić.

Uwaga, są dwie wersje: 4 rdzeniowa oraz 2 rdzeniowa, tak samo 4GB oraz 2GB RAM - sprawdź opis aukcji!

Należy włączyć w bios startowanie bez klawiatury

 
Monitor HDMI mHDMI  DVI, DP DP (i wtyk pinowy na wyprowadzenie VGA) DVI, DP  DP (i wtyk pinowy na wyprowadzenie VGA) VGA, DP HDMI, DP

Instalacja HA

Hass.io Hass.io Docker, Proxmox Docker, Proxmox Docker, Proxmox Docker, Proxmox Docker, Proxmox Docker, Proxmox, Hass.io, VirtualBox

Opis instalacji 

SD | SSD Migracja  Proxmox (sprawia czasami problemy) | Docker | Wymiana dysku SSD  Proxmox | Docker  Proxmox | Docker   Proxmox | Docker  Proxmox | Docker  VirtualBox na Windows 

KUP

185 zł (bez dysku)  280 zł (bez dysku)   99 zł (bez dysku)  219 zł (bez dysku)   399 zł  399 zł (bez dysku) 399 zł (bez dysku)  

Podsumowanie

Jak widzicie możliwości instalacji Home Assistant jest tak dużo, że głowa boli! Ja na początku miałem łatwo - wpakowałem się w RPi3 i tak zacząłem zabawę, a potem cała Polska społeczność nabrała tempa i zobaczyłem jak duży błąd popełniłem. W końcu zgodnie z zapowiedziami po pół roku karta SD padłą (bo robili jakieś prace na zasilaniu i włączali i wyłączali prąd tak przez tydzień do 2x dziennie). 

Teraz bazując na moim doświadczeniu polecam zacząć od terminali i instalacji w Proxmoxie. Jest to obecnie najlepsza metoda instalacji HA.

Co dalej?

Wróć do tego artykułu Home Assistant - instalacja oraz sprzęt - od tego zacznij. 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny Xiaomi Roborock S7 Max V

Od: 3378 zł 4199 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Najwyższy model z wibracyjnym i podnoszonym mopem, nową genialną szczotką główną i sonicznym wykrywaniem dywanów. W wersji Max V dołożona kamery i laserowe czujniki z przodu umożliwiające rozpoznawanie przedmiotów i ich omijanie! Stacja opróżnia kurz, brudną wodę i napełnia odkurzacz czystą.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||