Home Assistant - sprzęt: HP T620

Home Assistant - sprzęt: HP T620

Jest to jeden z najbardziej popularnych terminali do uruchomienia Home Assistant, jeżeli tylko potrzebujemy czegoś bardziej wydajnego niż Dell Wyse Dx0D - czy warto do niego dołożyć? 

Urządzenie trafiło do mnie ze sklepu Formax - gdzie zakupiłem HP T620 dla Damiana i Fujitsu Futro S920 dla siebie (na testy) które zamieszczę na dniach. Instalacje wykonamy na Ubuntu Serwer LTS a HA będzie w Dockerze.

Nie wiesz co to Docker? Warto przeczytać ten artykuł: Home Assistant w Dockerze (instalacja zaawansowana) na Raspberry a przynajmniej jego początkowy opis (co do jest Docker). 

Koszt zakupu 

Urządzenie (używane) kosztuje ok. 220 zł - jest to o 2/3 więcej niż Dell Wyse ale w zamian otrzymujemy 2x więcej mocy (4 rdzeniowy procesor) i 2x większy pobór prądu w IDLE tak naprawdę - za to jak pracuje na wyższych obrotach pobiera go mniej. Jeżeli zależy nam właśnie na większej mocy, to będzie to opłacalny zakup i zdecydowanie zachęcam do niego. Zanim się zdecydujesz, zobacz podsumowanie tego artykułu! 

Specyfikacja

Jest to specyfikacja odczyta z poleceń linuxowych: lscpu | lshw | lsusb | lspci | cat /proc/cpuinfo | cat /proc/net/dev | uname -m | arch 

 • Model HP T620
 • RAM: 4GB
 • Dysk M2 16GB (M.2 SATA. NVMe nie obsłuży): 16GB
 • Procesor: AMD GX-415GA  - 4 rdzenie po 1500Mhz
 • USB 2.0 i USB 3.0
 • Grafika: Radeon HD 8330E
 • Sieć: RTL8111/8168/8411 1000Mb/s
 • Karta dźwiękowa: Kabini HDMI/DP Audio
 • WiFi: brak
 • Bluetooth: brak
 • Wake on LAN oraz wznawianie pracy po przywróceniu zasilania (bez potrzeby fizycznego włączenia urządzenia): jest 

Możliwości podpięcia dysków:

 • M.2 SATA (istniejący dysk)
 • USB 2.0 w środku obudowy (2 sztuki)
 • mPCIe - jest to przeznaczone głownie na moduł WiFi ale możemy użyć takiego modułu: 2x SATA 3.0 na Mini PCI-E konwerter (7$) i podłączyć dwa dodatkowe dyski na SATA! 

Wcześniejsze modele produkcyjne, miały normalnie port na płycie SATA - obecnie są one prawie nie do kupienia! Jednak istnieje możliwość dolutowania do portu na płycie kabelków SATA w to miejsce. 

HP T620_4

Zailacz

Uwaga, bardzo ważne - zasilacze HP mają specjalny port komunikacji aby sprawdzić ich oryginalność i parametry. Urządzenie na 99% nie wystartuje z innym zasilaczem. Zaleca się też nie używanie zasilaczy HP do innych sprzętów, mimo podobnych parametrów. W środku wtyczki znajduje się dodatkowy pin komunikacyjny, który może uszkodzić inny sprzęt - często nie jest on opisany tylko zaznaczony jako kropka.

zasilacz hp t620_1

Pobór prądu

Na wbudowanym dysku SSD i bez dodatkowych urządzeń na USB: 13W 

Przy obciążeniu, np. instalacji addon PLEX skakał do 21W

Jak widzicie IDLE pobiera więcej prądu ale jak maszyna coś robi jest bardziej ekonomiczna. Nie mówiąc już o szybkości działania i wykonywania choćby instalacji. 

Niedługo przygotuję zestawienie Rpi 3, Rpi 4, Wyse, HP i Fujitsu pod względem mocy i poboru prądu w jednym artykule.

SSD 16GB czy to wystarczy?

Po przeprowadzeniu oniższej instalacji zostanie Ci ok. 40% wolnego dysku. Ja na RPI4 mam zajęte 10,5GB, więc szybko licząc zostanie nam w ok. 4-5GB z 16GB wolnego miejsca przy pełnej konfiguracji Home Assistant i addonów do obsługi naszego Smart Home! 

HP T620_1

Pamiętaj tylko o jednym, to jest sprzęt używany a więc dysk mógł być ale nie musiał być mocno obciążony - w przypadku HP T620 są to urządzenia terminale i nie są żyłowane ale kto wie gdzie dokładnie i jak był używany, nie masz pewności - NIGDY! Dlatego gdy już przetestujesz rozwiązanie na wbudowanym dysku, zastanów się nad jego wymianą - dysk M2 (M.2 SATA. NVMe nie obsłuży)!

dysk_1

Instalacja

Czas przejść do konkretów i uruchomienia naszego Home Assistant! Skorzystamy z instalacji Ubuntu Server LTS, do tego docker i w nim Home Assistant - dzięki temu będziemy mieli dostęp do Supervisora i możliwości instalacji Addonów przez HA.

Aktualizacja BIOS

Aby urządzenie bez problemu startowało bez monitora musimy mu zaktualizować BIOS. Musisz to zrobić jedynie wtedy kiedy masz starszy niż 00.02.19 Rev.A

Bios pobieramy stąd: https://support.hp.com/pl-pl/drivers/selfservice/hp-t620-flexible-thin-client/5404706 

Odpalamy to na DOWOLNYM KOMPUTERZE Z WINDOWSEM  i wchodzimy po rozpakowaniu do \SWSETUP\SP95251\Win - uruchamiamy L40_0219 i tworzymy pendrive bootowalny z aktualizacją biosu:

HP T620_6 

U mnie sam się nie załadował więc przy uruchamiania HP wciskamy esc i gdy pojawi się menu F10 Bios Setup a następnie w ekranie BIOS wybrać Flash system Rom

HP T620_1

Pamiętajcie, że po aktualizacji biosu usuną się nam ustawienia automatycznego wznawiania pracy po zaniku prądu - koniecznie to włączcie! 

HP T620_26

Przygotowanie sprzętu i oprogramowania

Instalacja nie różni się niczym (po za powyższym bios) od instalacji na Dell Wyse - dlatego nie będę jej powielać, zapraszam do tamtego poradnika. 

HP T620_5

Pierwsze uruchomienie Home Assistant

Aby się połączyć z urządzeniem wystarczy, że w przeglądarce wpiszemy adres: http://192.168.0.76:8123

RPI3b+ SSD_5

I tutaj pokazuje się nam moc 4 rdzeni - to nie trwa 20 minut, to nie trwa nawet 5 minut... po 2 minutach mogłem się zalogować do HA! 

Wymiana dysku i wnętrze urządzenia

Urządzenie możemy otworzyć bez narzędzi - fajna sprawa! Musimy ścisnąć ten plastik i wyskoczy maskownica.

HP T620_13

Następnie musimy odbezpieczyć pokrywę główną.

HP T620_14

Wysuwamy ją delikatnie do tyłu w kierunku zdjętej maskownicy.

HP T620_15

I to tyle już mamy dostęp do wnętrza z maskownicą na kości pamięci. 

HP T620_17

No to może wymienimy dysk? Pamiętaj dysk M2 (M.2 SATA. NVMe nie obsłuży)! Jest tam naprawdę mało miejsca, więc nie ma za bardzo jak pokombinować aby dołożyć coś dodatkowego. Fajne za to jest to, że dysk spokojnie możemy włożyć dłuższy. 

HP T620_6

Więcej zdjęć na koniec artykułu.

Problemy

Po za oczywiście wymaganą aktualizacją BIOS aby wstawał bez monitora, ja mam taki problem, że nie loguje się do sieci, jeżeli nie ma czegokolwiek wpiętego w USB. Nie jest to żaden problem bo i tak trzeba przecież dołożyć dongla do Zigbee ale już dawno się z tym nie spotkałem :D 

Podsumowanie

Czy warto zakupić HP T620? Och zdecydowanie warto - jeżeli potrzebujesz maszyny mocniejszej od Dell Wyse (4 rdzenie a nie 2) to kup ten lub Fujitsu (test niedługo: metalowa obudowa, dysk mSATA)! Plusy to możliwość otwarcia bez narzędzi ale strasznie miało miejsca w środku. Urządzenie jest też bardzo ładne - wiec jeżeli ma stać gdzieś na zewnątrz to będzie to dobry wybór. Natomiast jeżeli ma być zamknięte gdzieś w szafie, gdzie jest bardzo ciepło - to już wybór nie jest taki prosty. 

Kolejne kroki

Skoro mamy sprzęt wracamy do artykułu: Home Assistant - instalacja oraz sprzęt - od tego zacznij.  


Źródła:

https://www.facebook.com/groups/130013164361315/permalink/516768232352471/ 

https://www.parkytowers.me.uk/thin/hp/t620/


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!