Home Assistant - sprzęt: HP T620

Home Assistant - sprzęt: HP T620

Jest to jeden z najbardziej popularnych terminali do uruchomienia Home Assistant, jeżeli tylko potrzebujemy czegoś bardziej wydajnego niż Dell Wyse Dx0D - czy warto do niego dołożyć? 

Aktualną najlepszą cenę znajdziesz tutaj: Terminal HP T620 do HA 

Urządzenie trafiło do mnie ze sklepu Formax - gdzie zakupiłem HP T620 dla Damiana. Uwaga, są dwie wersje: 4 rdzeniowa oraz 2 rdzeniowa, tak samo 4GB oraz 2GB RAM - sprawdź opis aukcji! Wersja PLUS posiada więcej miejsca i slotów.

Koszt zakupu 

Urządzenie (używane) kosztuje ok. 250 zł - jest to o 2/3 więcej niż Dell Wyse ale w zamian otrzymujemy 2x więcej mocy (4 rdzeniowy procesor) i 2x większy pobór prądu w IDLE tak naprawdę - za to jak pracuje na wyższych obrotach pobiera go mniej. Jeżeli zależy nam właśnie na większej mocy, to będzie to opłacalny zakup i zdecydowanie zachęcam do niego. Zanim się zdecydujesz, zobacz podsumowanie tego artykułu! 

Specyfikacja

Jest to specyfikacja odczyta z poleceń linuxowych: lscpu | lshw | lsusb | lspci | cat /proc/cpuinfo | cat /proc/net/dev | uname -m | arch 

 • Model HP T620
 • RAM: DDR3L 4GB (obsługuje do 16GB)
 • Dysk M2 16GB (M.2 SATA. NVMe nie obsłuży): 16GB (obsługuje na pewno do 128GB)
 • Procesor: AMD GX-415GA  - 4 rdzenie po 1500Mhz
 • USB 2.0 i USB 3.0
 • Grafika: Radeon HD 8330E
 • Sieć: RTL8111/8168/8411 1000Mb/s
 • Karta dźwiękowa: Kabini HDMI/DP Audio
 • WiFi: brak
 • Bluetooth: brak
 • Wake on LAN oraz wznawianie pracy po przywróceniu zasilania (bez potrzeby fizycznego włączenia urządzenia): jest 

Możliwości podpięcia dysków:

 • M.2 SATA (istniejący dysk)
 • USB 2.0 w środku obudowy (2 sztuki)
 • mPCIe - jest to przeznaczone głownie na moduł WiFi ale możemy użyć takiego modułu: 2x SATA 3.0 na Mini PCI-E konwerter (7$) i podłączyć dwa dodatkowe dyski na SATA! 

Wcześniejsze modele produkcyjne, miały normalnie port na płycie SATA - obecnie są one prawie nie do kupienia! Jednak istnieje możliwość dolutowania do portu na płycie kabelków SATA w to miejsce. 

HP T620_4

Zasilacz

Uwaga, bardzo ważne - zasilacze HP mają specjalny port komunikacji aby sprawdzić ich oryginalność i parametry. Urządzenie na 99% nie wystartuje z innym zasilaczem. Zaleca się też nie używanie zasilaczy HP do innych sprzętów, mimo podobnych parametrów. W środku wtyczki znajduje się dodatkowy pin komunikacyjny, który może uszkodzić inny sprzęt - często nie jest on opisany tylko zaznaczony jako kropka.

zasilacz hp t620_1

Pobór prądu

Na wbudowanym dysku SSD i bez dodatkowych urządzeń na USB: 13W  8W

Przy obciążeniu, np. instalacji addon PLEX skakał do 21W 12W

Jak widzicie IDLE pobiera więcej prądu niż taki Wyse dwurdzeniowy ale jak maszyna coś robi jest bardziej ekonomiczna. Nie mówiąc już o szybkości działania i wykonywania choćby instalacji. 

SSD 16GB czy to wystarczy?

Obecnie nie ma szans aby taki dysk wystarczył na Home Assistant, zalecana minimalna wielkość to 32GB, jak instalujemy przez proxmox to przydało by się 2x tyle. A skoro to ma być na lata kup od razu 128GB bo na pewno zapotrzebowanie urośnie, więc warto mieć zapas. 

HP T620_1

Pamiętaj tylko o jednym, to jest sprzęt używany a więc dysk mógł być ale nie musiał być mocno obciążony - w przypadku HP T620 są to urządzenia terminale i nie są żyłowane ale kto wie gdzie dokładnie i jak był używany, nie masz pewności - NIGDY! Dlatego gdy już przetestujesz rozwiązanie na wbudowanym dysku, zastanów się nad jego wymianą - dysk M2 (M.2 SATA. NVMe nie obsłuży)!

dysk_1

Dyski, które na pewno działają dostępne są np. tutaj: Terminal HP T620 do HA 

Aktualizacja BIOS

Aby urządzenie bez problemu startowało bez monitora musimy mu zaktualizować BIOS. Musisz to zrobić jedynie wtedy kiedy masz starszy niż 00.02.19 Rev.A

Bios pobieramy stąd: https://support.hp.com/pl-pl/drivers/selfservice/hp-t620-flexible-thin-client/5404706 (bezpośredni link do pliku na moim serwerze: sp95251.exe)

Odpalamy to na DOWOLNYM KOMPUTERZE Z WINDOWSEM  i wchodzimy po rozpakowaniu do \SWSETUP\SP95251\Win - uruchamiamy L40_0219 i tworzymy pendrive bootowalny z aktualizacją biosu:

HP T620_6 

U mnie sam się nie załadował więc przy uruchamiania HP wciskamy esc i gdy pojawi się menu F10 Bios Setup a następnie w ekranie BIOS wybrać Flash system Rom

Uwaga: Nie masz opcji aktualizacji biosu (czyli masz bios 2.08) - jak na ekranie poniżej? Najlepiej odpal Windowsa, który jest zainstalowany na tym HP i zrób aktualizację przez niego. Nie masz tam Windowsa? Zainstaluj wersję testową/ready to go

no_bios_1

Jak już odpalisz Windowsa z USB to ściągasz na niego biosa i startujesz aktualizację. 

no_bios_2

A jak masz opcję jak poniżej (od biosu 2.09), to się ciesz - pół godziny jesteś do przodu:

HP T620_1

Pamiętajcie, że po aktualizacji biosu usuną się nam ustawienia automatycznego wznawiania pracy po zaniku prądu - koniecznie to włączcie! 

HP T620_26

Instalacja

Obecnie wszystko znajdziesz w tych artykułach, które zawsze będą aktualne: 

Automatyczne włączenie po przywróceniu zasilania

Wyłączyli prądu następnie włączyli a Home Assistant nie wstaje? Pamiętaj aby w BIOS włączyć w ustawieniach sekcji zasilania - wznawiania startu po przywróceniu zasilania: Advanced -> Power-On Options -> After Power Loss/AC Back Function/Restore AC Power Loss -> On 

Problem z boot device not found?

W tym momencie system cały czas się nie będzie chciał załadować. Wyświetli się boot Device not found

Musimy zrobić tak:

 • Wchodzimy na stronę: http://www.rodsbooks.com/refind/getting.html i pobieramy wersję na USB
 • Wypakowujemy ją i naszym refusem tworzymy bootowalny USB
 • Wkładamy w HP, restartujemy go i pokazuje się nam QeEFInd -> wybieramy pierwszy z brzegu (u góry) Debian
 • Logujemy się do Debiana i wchodzimy na roota, wpisując su i podajemy hasło
 • Wpisujemy: 
  mkdir /boot/efi/EFI/boot
  cp /boot/efi/EFI/debian/grubx64.efi /boot/efi/EFI/boot/bootx64.efi
 • Restartujemy (wyjmujemy USB): systemctl reboot

Nie wiem dlaczego ale to u mnie nie na każdym sprzęcie działa, musiałem dodatkowo wejść do Biosu (F10) -> Storage -> Boot Order i wyłączyć (F5) wszystko po za pozycją debian. Potem już tylko zapisać czyli F10. Od tego momentu wszystko działa i ładuje się prawidłowo. 

Pierwsze uruchomienie Home Assistant

Aby się połączyć z urządzeniem wystarczy, że w przeglądarce wpiszemy adres: http://192.168.0.76:8123

RPI3b+ SSD_5

I tutaj pokazuje się nam moc 4 rdzeni - to nie trwa 20 minut, to nie trwa nawet 5 minut... po 2 minutach mogłem się zalogować do HA! 

Wymiana dysku i wnętrze urządzenia

Urządzenie możemy otworzyć bez narzędzi - fajna sprawa! Musimy ścisnąć ten plastik i wyskoczy maskownica.

HP T620_13

Następnie musimy odbezpieczyć pokrywę główną.

HP T620_14

Wysuwamy ją delikatnie do tyłu w kierunku zdjętej maskownicy.

HP T620_15

I to tyle już mamy dostęp do wnętrza z maskownicą na kości pamięci. 

HP T620_17

No to może wymienimy dysk? Pamiętaj dysk M2 (M.2 SATA. NVMe nie obsłuży)! Jest tam naprawdę mało miejsca, więc nie ma za bardzo jak pokombinować aby dołożyć coś dodatkowego. Fajne za to jest to, że dysk spokojnie możemy włożyć dłuższy. 

HP T620_6

Więcej zdjęć na koniec artykułu.

Problemy

Po za oczywiście wymaganą aktualizacją BIOS aby wstawał bez monitora, ja mam taki problem, że nie loguje się do sieci, jeżeli nie ma czegokolwiek wpiętego w USB. Nie jest to żaden problem bo i tak trzeba przecież dołożyć dongla do Zigbee ale już dawno się z tym nie spotkałem :D 

Dodatkowo ten brak współpracy z Linuxem od razu - trochę roboty na początku ale po tym działa już jak marzenie. 

Podsumowanie

Czy warto zakupić HP T620? Och zdecydowanie warto - jeżeli potrzebujesz maszyny mocniejszej od Dell Wyse (4 rdzenie a nie 2) to kup ten lub Fujitsu S920 (metalowa obudowa, dysk mSATA)! Plusy to możliwość otwarcia bez narzędzi ale strasznie miało miejsca w środku. Urządzenie jest też bardzo ładne - wiec jeżeli ma stać gdzieś na zewnątrz to będzie to dobry wybór. Natomiast jeżeli ma być zamknięte gdzieś w szafie, gdzie jest bardzo ciepło - to już wybór nie jest taki prosty. 

Często też można dostać wersję z kartą WiFi już na pokładzie!

Kolejne kroki

Skoro mamy sprzęt wracamy do artykułu: Home Assistant - instalacja oraz sprzęt - od tego zacznij.  


Źródła:
https://www.facebook.com/groups/130013164361315/permalink/516768232352471/ 
https://www.parkytowers.me.uk/thin/hp/t620/

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Czujnik ruchu, obecności i upadku Tuya (mm doppler radar) Zigbee MIR-HE200-TY_fall 230V

Od: 359 zł 547 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Prawdziwy czujnik obecności, który w porównaniu z czujnikami PIR używa do rozpoznawania obecności (również statycznej) millimeter wave Doppler Radar, dzięki czemu jest w stanie stwierdzić obecność nawet jak siedzimy na tronie. Jest to najlepszy czujnik obecności jaki testowałem!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||