Home Assistant - jak to jest z tym zasięgiem Zigbee? Zigbee2MQTT (CC2531)

Home Assistant - jak to jest z tym zasięgiem Zigbee? Zigbee2MQTT (CC2531)

Na przykładzie CC2531 bez anteny. Dlaczego wybrałem Zigbee2MQTT zamiast Conbee? Ze względu na 3x mniejsze koszta! Tylko ten zasięg... ja na 60m2 nie mam co narzekać! A jak ktoś ma więcej? Też nie ma czego się obawiać!

Poniższy artykuł dotyczy każdego systemu Zigbee, to jest jego główna zasada: każde urządzenie podłączone na stałe do prądu (no prawie każde) - staje się dodatkowym wzmacniaczem / extenderem / repetytorem sygnału ZigBee!

Dlaczego Zigbee?

Zanim zaczniesz czytać dalej, zapoznaj się z tym artykułem: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy - ten artykuł jest bardzo ważny, ponieważ urządzenia Zigbee różnych producentów, nie są ze sobą kompatybilne!

Wszystkie urządzenia współpracujące z Zigbee2MQTT na CC2531 znajdziesz tutaj: - supported devices.

Liczba urządzeń

Pamiętaj, że jeden router w Zigbee2MQTT ze względu na gwarancję stabilności obsługuje do 6 urządzeń. Czyli możemy podłączyć 6 end devices i nie podłączymy już nic więcej lub 5 end devices + router i znowu możemy podłączyć 6 end devices. Czym są routery, koordynatory i urządzenia końcowe opisuję tutaj: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy.

Gdzie kupić?

Urządzenie możesz kupić na Aliexpress (musisz je zaprogramować - opisuję to tutaj) lub już zaprogramowane w naszym sklepiku.

Zasięg CC2531 jest kiepski! 

To jest dramat w jednym akcie. Tutaj nie ma kontrargumentów - ledwo starczy do ściany z oknem. Czujniki ruchu - są oddalone o metr i mają 80/255 i 50/255... 

Tylko, że co z tego skoro śmigają aż miło, zero opóźnień a baterie dalej wskazują 100%, po pół roku używania ;)

Link quality is 1/255

Jednak nie jest tak różowo, przycisk w lewym górnym rogu mieszkania oraz czujnik zalania w łazience (patrz rysunek) - nie dawał rady. LQ 0 maksymalnie 1... przez co raz działała a raz jak zatkał się prysznic, to zadziałał czujnik RF a nie Aqara Zigbee...

I wtem jak rycerz na białym koniu, pojawił się on Sonoff Basic Zigbee - podmieniłem Basica WiFi od lampy przy stole na  tego Zigbee i... problem zniknął wszędzie jest stabilny i bardzo dobry zasięg. Jak widzicie na mapce powyżej 0x00124b001e7328ed działa fenomenalnie i czujnik z łazienki 0x00158d0002478b53 łączy się z nim i wszystko działa jak złoto!

Ważny jest montaż!

Jak pisałem wyżej, jest to wersja bez anteny - więc bardzo ważne jest jak płytka jest ustawiona względem ścian i poziomu. Dla przykładu: czujnik Ikea tradfri oddalony o 0,5 metra (oddzielony płytą drzwi mdf) prezentuje się następująco: 

Skok który widać, to zamontowanie sticka wyżej o jakieś 30cm we wspomnianej szafce i bardziej pionowo.

A jeżeli to za mało?

Kup wersję z anteną: Zigbee2MQTT (CC2531) - z anteną (porównanie zasięgu) - jakość sygnału rośnie nawet o 170%! 

Podsumowanie

Obawiasz się zasięgu CC2531 i chcesz zakupić droższy Conbee? Lepiej kupić za różnicę 2x Sonoff Basic albo inne przełączniki ścienne, czy też żarówkę z IKEA za 50 zł na Zigbee, która polepszy zasięg urządzeń! Ja z tego jestem mega zadowolony i nie mogę się doczekać aż w końcu otworzą sklepy i dokupię do sypialni właśnie te żarówki.

Protip

Zigbee2MQTT przebudowuje sobie połączenia samodzielnie, nie musimy ich resetować. A nawet jak to zrobimy (np. ja odłączam, próbuję podłączyć do bramki Tuya lub Sonoff Zigbee)  i podłączymy ponownie do CC2531 to dostają to samo ID i nic się nam nie psuje w automatyzacjach :) 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Xiaomi Mijia Bluetooth Termometr Higrometr - BLE

Od: 21 zł 36 zł | Powiadom gdy cena spadnie

To chyba najmniejszy termometr (oraz higrometr) z wyświetlaczem jaki miałem w rękach a przy tym jest naprawdę śliczny! Gdyby był jednak troszkę większy, było był by prawie idealny, bo cena jest rewelacyjna! 

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||