Home Assistant - jak przełącznikiem ściennym sterować dowolnym urządzeniem

Home Assistant - jak przełącznikiem ściennym sterować dowolnym urządzeniem

Ostatnio trafiła w moje ręce Tuya Zigbee - szklany włącznik ścienny - w miejsce jedno przyciskowego Sonoff Touch TX / T0EU1C - więc wymyśliłem sobie, że zrobię drugim przyciskiem sterowanie lampką na Sonoff Basic WiFi.

To będzie bardzo szybko poradnik i opierać się będzie na Zigbee w Home Assistant jednak nie ma żadnego problemu aby taka samą automatyzację zrobić w Tuya czy Ewelinku i tylko po WiFi! Po prostu inaczej będziemy musieli ją zaprogramować. 

Na początku muszę poinformować, że urządzenie łączyłem z Home Assistant - Zigbee2mqtt (CC2531) a więc nie wykorzystywałem bramki Sonoff czy Tuya.

Dlaczego Zigbee?

Przeczytaj ten artykuł aby poznać zalety i możliwości tego standardu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy. 

Do roboty

Aby stworzyć automatyzację posłużę się NodeRED bo jest to bardzo szybkie narzędzie. 

Założenie jest proste - gdy włączam przycisk na ścianie Tuya Zigbee (Black Light Wall), ma się włączyć Sonoff (Black Light) a gdy je wyłączę ma się wyłączyć. 

Powyższe działa super ale przecież musimy to zsynchronizować aby stany były takie same jak będziemy włączać bezpośrednio Sonoffa przy lampce stojącej!

Robimy drugą automatyzacje, która w zależności od stanu Sonoffa (Black Light) włącza lub wyłącza nam Tuje Zigbee kanał odpowiedzialny za to światło.

Podsumowanie

Jak widzicie rozwiązanie jest banalnie proste i działa niezawodnie. Połączenie elementów z różnych systemów to jest właśnie potęga Home Assistant. Możliwości są po prostu nieograniczone! Jednak jeżeli używasz jednego ekosystemu (Tuya, Sonoff) to też bez problemu taką automatyzację wykonasz. Jedyny problem to jak nie ma internetu, to automatyzacja nie działa. To jest właśnie przewaga Home Assistant - gdy nie ma internetu nasz smart Home w dalszym ciągu działa prawidłowo. 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier 3C

Od: 419 zł 599 zł | Powiadom gdy cena spadnie

To taki 2H z lepszym bo laserowym czujnikiem powietrza ale bez czujnika temperatury i wilgotności. Aby jeszcze bardziej namieszać, który ma wyświetlacz.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub