Home Assistant - Zigbee2MQTT (Conbee) - konfiguracja

Home Assistant - Zigbee2MQTT (Conbee) - konfiguracja

Skoro Conbee 2 zaczął obsługiwać Zigbee2MQTT - to czas skonfigurować usługę tak aby można było używać tych wszystkich urządzeń Zigbee od tych wszystkich producentów!

Uwaga: Ten artykuł pokazuje konfigurację Zigbee2MQTT na Conbee, możesz to też skonfigurować na CC2531 (który jest tańszy o ponad połowę).

Dlaczego Zigbee?

Zanim zaczniesz czytać dalej, zapoznaj się z tym artykułem: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy - ten artykuł jest bardzo ważny, ponieważ urządzenia Zigbee różnych producentów, nie są ze sobą kompatybilne!

Wszystkie urządzenia współpracujące z Zigbee2MQTT znajdziesz tutaj: - supported devices

Wybór urządzenia

System ten posiada IoT class: Local Push - nie wymagają internetu (chmury) do komunikacji z HA. Najbardziej popularnymi urządzeniami do łączenia się przez Zigbee2MQTT są: 

Conbee 2 (USB Stick) - deCONZ lub Zigbee2MQTT

CC2531 (USB Stick) - Zigbee2MQTT

  • Kosztujące ok 5$ urządzenie bez obudowy, bez porządnej anteny (istnieje wersja z anteną dodatkową przykręcaną, kosztuje ok. 7$)
  • Musimy je zaprogramować: dolutować kabelki a następnie podłączyć np. przez nodeMCU i wgrać oprogramowanie
  • Zasięg jest bardzo średni (aczkolwiek wystarczający na mieszkanie 60m2 o ile płytka CC2531 będzie po środku) - zasięg zwiększasz routerami (patrz niżej)

Obecnie płytkę CC2531 z anteną oraz wgranym oprogramowaniem Zigbee2MQTT kupisz u nas w sklepiku za 70 zł - a jak zaprogramować płytkę przeczytasz tutaj: Zigbee2MQTT (CC2531 za 4$) i programowanie przez nodeMCU 

Zasięg

Dlaczego wszyscy tak bardzo polecają Conbee? Ze względu na zasięg! Tam gdzie płytka CC2531 ma zasięg 60, Conbee spokojnie będzie miał 250. Jeżeli mamy mieszkanie do 60m2 w ogóle nie odczujemy różnicy. Jednak w przypadku domu, musimy mieć więcej routerów lub własnie Conbee. Ja zawsze sugeruję aby za różnicę 100 zł (pomiędzy Conbee a CC2531) kupić przynajmniej 2-3 gniazdka/przełączniki i zwiększyć zasięg sieci i mieć od razu urządzenia wykonawcze.

Liczba urządzeń

Według strony, Conbee obsłuży +100 urządzeń bez problemu i z tego co się orientuję, jest to potwierdzone przez wiele osób na grupie. Aby zwiększyć liczbę urządzeń w sieci musimy mieć jakiś dodatkowy router (gniazdko, przełącznik, żarówkę - coś co ma stale dostarczane zasilanie z N). Czym są routery, koordynatory i urządzenia końcowe opisuję tutaj: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy.

Co potrzebujemy? 

Reasumując: jak najtaniej podłączyć urządzenia Zigbee do Home Assistant? Ja wybrałem Zigbee2MQTT na CC2531 ze względu minimalne koszta zakupu, mieszkanie 60m2 oraz możliwości. Jednak tutaj pokażę jak to wygląda na przykładzie Conbee.

deCONZ lub Zigbee2MQTT

Nie ma możliwości aby płytka współpracowała z dwoma integracjami - więc musimy wybrać albo to albo to. Natomiast nie ma problemu aby były dwie płytki w jednym urządzeniu ;) 

Konfiguracja Zigbee2MQTT w Home Assistant VIDEO

Jeżeli mamy już Conbee 2, pozostaje nam już tylko konfiguracja HA! 

W przygotowaniu.

Konfiguracja na Home Assistant

Dla osób, które ja ja wolą czytać niż słuchać, wersja tekstowa (tutaj też wszystkie potrzebne linki do skopiowania).

1. Jeżeli nie masz skonfigurowanego Mosquitto broker, to szukasz w Supervisor (Hass.io) → Add-on Store i instalujesz, a następnie uruchamiasz.

Potem już tylko przechodzisz do Integration i klikasz konfiguruj (pamiętaj aby był ptaszek przy Włącz wykrywanie)!

2. Dodaj URL do repozytorium w Supervisor (Hass.io) → Add-on Store a następnie klikamy w prawym górnym menu trzy kropki i Repositores tam wklejamy: https://github.com/zigbee2mqtt/hassio-zigbee2mqtt i dodajemy repozytorium, wyszukujemy je, a następnie instalujemy je

Startujemy usługę - ostatecznie musi to wyglądać następująco (zielone kółko w prawym górnym rogu):

Pamiętaj aby włączyć Show in sidebar 

3. Port odczytujemy wchodząc: Supervisor (Hass.io) -> System -> Hardware - jeżeli po podłączeniu USB stick pojawia się: /dev/ttyACM0 to znaczy, że jest to właśnie to. 

Nie widać tutaj płytki a instalację robiłeś przez Proxmox? Udostępnij koniecznie port USB w Proxmox dla maszyny wirtualnej Home Assistant: Konfiguracja maszyny wirtualnej w Proxmox dla Home Assistant / punkt 4 

4. Przechodzimy do Supervisor (Hass.io) → Dashboard -> zigbee2mqtt -> Configuration (konfiguracji addona) uzupełniamy (dodajemy) jedną rzecz  (port + adapter: deconz) , jej początek wygląda tak:

serial:
  port: /dev/ttyACM0
  adapter: deconz

UWAGA: koniecznie zmień network_key - choćby kilka liczb! W przeciwnym razie będziesz miał domyślne liczby a to nie jest bezpieczne. Dzięki za zwrócenie na to uwagi Bartek! 

5. Wszystko działa przez MQTT, więc skoro auto wykrywanie jest włączone to urządzenia zaczną się nam pojawiać w Configuration -> Integrations -> MQTT. Aby dołączyć urządzenie do sieci patrz punkt niżej.

Podłączanie urządzeń

Klikamy w menu z lewej strony na nasz addon Zigbee2MQTT i w prawym górnym rogu klikamy Permit join (All) 

Następnie na naszym urządzeniu Zigbee, które chcemy dodać wchodzimy w tryb parowania - najczęściej odbywa się to przez przytrzymanie jakiegoś przycisku na obudowie aż zacznie migać niebieska dioda. Po kilku sekundach urządzenie jest podłączone.

Sposób włączenia parowania w danych urządzeniach znajdziesz na stronie projektu, w spisie urządzeń kompatybilnych i po wejściu na szczegóły będzie to dokładnie opisane: https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html  

Sterowanie urządzeniem

Pozostaje nam już tylko odszukać w Lovelace przycisku i go dodać do wybranej karty. Będziemy zawsze mieli tyle rodzajów ile jest wypisanych obok urządzenia, czyli w przypadku Sonoff linkquality i switch. Ja sobie dodatkowo, zmieniłem nazwę wyświetlania na bardziej przyjemną. 

Problemy?

Jeżeli z jakiegoś powodu potrzebujesz usunąć wszystkie urządzenia zmień po prostu network_key w configuration add-on Zigbee2MQTT - jeżeli dodasz je ponownie to otrzymają takie same ID a więc wszystkie automatyzacje będą działać jak do tej pory! 

Aktualizacja Conbee

Na dzień 30 września, jedyną możliwością jest instalacja deConz - wyłączenie na chwilę Zigbee2MQTT, włączenie deConz. Zrobienie przez niego aktualizacji. Wyłączenie deConz. Włączenie zigbee2mqtt. Żadne połączenia nie znikną. 

Podsumowanie

Wszystko działa naprawdę świetnie, obecnie mam podpiętych już dość dużo urządzeń i nie zauważyłem żadnych problemów z działaniem, o wszystkim co podłączam do tej bramki przeczytasz tutaj: Zigbee

Co bardzo ważne - Zigbee2MQTT pozwala aktualizować oprogramowanie urządzeń Zigbee, tutaj znajdziesz jakich: https://www.zigbee2mqtt.io/information/ota_updates.html

I przypominam, wszystkie aktualnie obsługiwane urządzenia znajdziesz tutaj: https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny Xiaomi Roborock S5 Max

Od: 1676 zł 1999 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Model, który zadomowił się już na dobre na naszym rynku ale w dalszym ciągu mogę go z całą swoją stanowczością polecić. W tej cenie nie znajdziecie lepszego modelu - nie ważne jakiego producenta - przewyższa jakością modele nawet 2x droższe!