Home Assistant - Zigbee2MQTT (Conbee) - konfiguracja

Home Assistant - Zigbee2MQTT (Conbee) - konfiguracja

Skoro Conbee 2 zaczął obsługiwać Zigbee2MQTT - to czas skonfigurować usługę tak aby można było używać tych wszystkich urządzeń Zigbee od tych wszystkich producentów!

Uwaga: Ten artykuł pokazuje konfigurację Zigbee2MQTT na Conbee, możesz to też skonfigurować na CC2531 (który jest tańszy o ponad połowę).

Dlaczego Zigbee?

Zanim zaczniesz czytać dalej, zapoznaj się z tym artykułem: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy - ten artykuł jest bardzo ważny, ponieważ urządzenia Zigbee różnych producentów, nie są ze sobą kompatybilne!

Wszystkie urządzenia współpracujące z Zigbee2MQTT znajdziesz tutaj: - supported devices

Wybór urządzenia

System ten posiada IoT class: Local Push - nie wymagają internetu (chmury) do komunikacji z HA. Najbardziej popularnymi urządzeniami do łączenia się przez Zigbee2MQTT są: 

Conbee 2 (USB Stick) - deCONZ lub Zigbee2MQTT

CC2531 (USB Stick) - Zigbee2MQTT

 • Kosztujące ok 5$ urządzenie bez obudowy, bez porządnej anteny (istnieje wersja z anteną dodatkową przykręcaną, kosztuje ok. 7$)
 • Musimy je zaprogramować: dolutować kabelki a następnie podłączyć np. przez nodeMCU i wgrać oprogramowanie
 • Zasięg jest bardzo średni (aczkolwiek wystarczający na mieszkanie 60m2 o ile płytka CC2531 będzie po środku) - zasięg zwiększasz routerami (patrz niżej)

Obecnie płytkę CC2531 z anteną oraz wgranym oprogramowaniem Zigbee2MQTT kupisz u nas w sklepiku za 70 zł - a jak zaprogramować płytkę przeczytasz tutaj: Zigbee2MQTT (CC2531 za 4$) i programowanie przez nodeMCU 

Zasięg

Dlaczego wszyscy tak bardzo polecają Conbee? Ze względu na zasięg! Tam gdzie płytka CC2531 ma zasięg 60, Conbee spokojnie będzie miał 250. Jeżeli mamy mieszkanie do 60m2 w ogóle nie odczujemy różnicy. Jednak w przypadku domu, musimy mieć więcej routerów lub własnie Conbee. Ja zawsze sugeruję aby za różnicę 100 zł (pomiędzy Conbee a CC2531) kupić przynajmniej 2-3 gniazdka/przełączniki i zwiększyć zasięg sieci i mieć od razu urządzenia wykonawcze.

Liczba urządzeń

Według strony, Conbee obsłuży +100 urządzeń bez problemu i z tego co się orientuję, jest to potwierdzone przez wiele osób na grupie. Aby zwiększyć liczbę urządzeń w sieci musimy mieć jakiś dodatkowy router (gniazdko, przełącznik, żarówkę - coś co ma stale dostarczane zasilanie z N). Czym są routery, koordynatory i urządzenia końcowe opisuję tutaj: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy.

Co potrzebujemy? 

Reasumując: jak najtaniej podłączyć urządzenia Zigbee do Home Assistant? Ja wybrałem Zigbee2MQTT na CC2531 ze względu minimalne koszta zakupu, mieszkanie 60m2 oraz możliwości. Jednak tutaj pokażę jak to wygląda na przykładzie Conbee.

deCONZ lub Zigbee2MQTT

Nie ma możliwości aby płytka współpracowała z dwoma integracjami - więc musimy wybrać albo to albo to. Natomiast nie ma problemu aby były dwie płytki w jednym urządzeniu ;) 

Konfiguracja Zigbee2MQTT w Home Assistant VIDEO

Jeżeli mamy już Conbee 2, pozostaje nam już tylko konfiguracja HA! 

Konfiguracja na Home Assistant

Dla osób, które ja ja wolą czytać niż słuchać, wersja tekstowa (tutaj też wszystkie potrzebne linki do skopiowania).

1. Jeżeli nie masz skonfigurowanego Mosquitto broker, to szukasz w Ustawienia Dodatki  →  Sklep z dodatkami i instalujesz, a następnie uruchamiasz.

Potem już tylko przechodzisz do Ustawienia →  Urządzenia oraz usługi i klikasz konfiguruj (pamiętaj aby był ptaszek przy Włącz wykrywanie)!

2. Dodaj URL do repozytorium w Ustawienia → Dodatki  →  Sklep z dodatkami a następnie klikamy w prawym górnym menu trzy kropki i Repositores tam wklejamy: https://github.com/zigbee2mqtt/hassio-zigbee2mqtt i dodajemy repozytorium, wyszukujemy je, a następnie instalujemy je

Startujemy usługę - ostatecznie musi to wyglądać następująco (zielone kółko w prawym górnym rogu):

Pamiętaj aby włączyć Show in sidebar 

3. Port odczytujemy wchodząc: Ustawienia System →  Sprzęt - prawy górny róg 3 kropki i Cały sprzęt  jeżeli po podłączeniu USB stick pojawia się: /dev/ttyACM0 to znaczy, że jest to właśnie to. 

Nie widać tutaj płytki, a instalację robiłeś przez Proxmox? Udostępnij koniecznie port USB w Proxmox dla maszyny wirtualnej Home Assistant: Konfiguracja maszyny wirtualnej w Proxmox dla Home Assistant / punkt 4 

4. Przechodzimy do Ustawienia →  Dodatki →  Zigbee2mqtt a następnie konfiguracji i uzupełniamy (dodajemy) dwie rzeczy  (port + adapter: deconz) , jej efekt wygląda tak (uwaga nie dodajemy w sekcji socat ani mqtt musimy dodać w sekcji serial:

Aby nie zrobić literówki, skopiuj stąd:

port: /dev/ttyACM0
adapter: deconz

5. Wszystko działa przez MQTT, więc skoro auto wykrywanie jest włączone to urządzenia zaczną się nam pojawiać w Configuration -> Integrations -> MQTT. Aby dołączyć urządzenie do sieci patrz punkt niżej.

Podłączanie urządzeń

Klikamy w menu z lewej strony na nasz addon Zigbee2MQTT i w prawym górnym rogu klikamy Permit join (All) 

Następnie na naszym urządzeniu Zigbee, które chcemy dodać wchodzimy w tryb parowania - najczęściej odbywa się to przez przytrzymanie jakiegoś przycisku na obudowie aż zacznie migać niebieska dioda. Po kilku sekundach urządzenie jest podłączone.

Sposób włączenia parowania w danych urządzeniach znajdziesz na stronie projektu, w spisie urządzeń kompatybilnych i po wejściu na szczegóły będzie to dokładnie opisane: https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html  

Sterowanie urządzeniem

Pozostaje nam już tylko odszukać w Lovelace przycisku i go dodać do wybranej karty. Będziemy zawsze mieli tyle rodzajów ile jest wypisanych obok urządzenia, czyli w przypadku Sonoff linkquality i switch. Ja sobie dodatkowo, zmieniłem nazwę wyświetlania na bardziej przyjemną. 

Problemy?

Jeżeli z jakiegoś powodu potrzebujesz usunąć wszystkie urządzenia zmień po prostu network_key w configuration add-on Zigbee2MQTT - jeżeli dodasz je ponownie to otrzymają takie same ID a więc wszystkie automatyzacje będą działać jak do tej pory! 

Aktualizacja Conbee

Na dzień 30 września, jedyną możliwością jest instalacja deConz - wyłączenie na chwilę Zigbee2MQTT, włączenie deConz. Zrobienie przez niego aktualizacji. Wyłączenie deConz. Włączenie zigbee2mqtt. Żadne połączenia nie znikną. 

Nie wiem czemu ale powyższe rozwiązanie mi po prostu nie działa, ja płytkę odłączyłem od serwera z HA i podłączyłem do Windowsa 10, zgodnie z oficjalną instrukcją.

Home Assistant - deConz (Conbee lub RaspBee) - konfiguracja_4

Warto zrobić aktualizację, gdy nasze oprogramowanie jest starsze niż to co na obrazku powyżej.

 1. Ściągnąłem oprogramowanie do wgrywania softu http://deconz.dresden-elektronik.de/win/ wersję GCFFlasher_Win_V3_17.zip oraz najnowszy soft dla Conbee http://deconz.dresden-elektronik.de/deconz-firmware/?C=M;O=D 
 2. Sprawdziłem czy w folderze (po wypakowaniu) jest plik ftd2xx.dll (był) musi on być w tym samym miejscu gdzie program GCFFlasher.exe oraz wypakowałem najnowszy soft (plik .GCF) do tego samego folderu
 3. W tym samym folderze nacisnąłem SHIFT + prawy klawisz myszy i wybrałem -> Otwórz tutaj okno programu power Shell
 4. Wprowadziłem .\GCFFlasher -l - tak ta kropka u ukośnik są ważne! 
  GCFFlasher V3_17 (c) dresden elektronik ingenieurtechnik gmbh
  Path       | Vendor | Product | Serial   | Type
  -----------------+--------+---------+------------+-------
  \\.\COM74    | 0x1CF1 | 0x0030 | DE2440834 | ConBee II​
 5. Jak się pojawiło Conbee 2 to wprowadziłem: .\GCFFlasher -d COM74 -t 60 -f deCONZ_ConBeeII_0x26720700.bin.GCF - ponieważ u mnie plik jest bezpośrednio w folderze
  GCFFlasher V3_17 (c) dresden elektronik ingenieurtechnik gmbh
  Reboot device COM74 (ConBee II)
  deCONZ firmware version 26580700
  R21B18 Bootloader
  Vers: 2.07
  build: Jun 17 2019
  flashing 164227 bytes: |==============================|
  verify: .
  SUCCESS
  Wait 10 seconds until application starts
  deCONZ firmware version 26720700

   

Po tym zabiegu miałem piękny nowy sofcik :)

Podsumowanie

Wszystko działa naprawdę świetnie, obecnie mam podpiętych już dość dużo urządzeń i nie zauważyłem żadnych problemów z działaniem, o wszystkim co podłączam do tej bramki przeczytasz tutaj: Zigbee

Co bardzo ważne - Zigbee2MQTT pozwala aktualizować oprogramowanie urządzeń Zigbee, tutaj znajdziesz jakich: https://www.zigbee2mqtt.io/information/ota_updates.html

I przypominam, wszystkie aktualnie obsługiwane urządzenia znajdziesz tutaj: https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Głośnik Google Nest Audio - średni

Od: 329 zł 399 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Następca Google Home, który dalej jest mono ale posiada osobny głośnik basowy i wysokotonowy. W skrócie wyższy model głośnika Google, na którym da się już słuchać muzyki, a nie tylko wiadomości czy wyników naszych poleceń. Głośnik ma zaskakująco dobre parametry muzyczne i bardzo fajny panel sterujący. 

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||