Home Assistant - Local Tuya HACS

Home Assistant - Local Tuya HACS

Masz dość działania w chmurze tuya bo połowa opcji nie działa i są ogromne opóźnienia, a nie chcesz zmieniać oprogramowania? Jest na to sposób! Działa podobnie jak SonoffLAN. Jednak wymaga dużo zabawy przy pierwszej konfiguracji i jest przydatna na urządzeniach gdzie oprogramowania nie zmienimy - niestety z przełącznikami Indual nie działa, tylko z tymi z Aliexpress czyil BSEED

Nie ukrywam jest z tym trochę zabawy i potrzebujemy do tego konsoli najlepiej Linuxowej - możemy to zrobić na Debianie lub Proxmoxie gdzie mamy HA oczywiście ;)  Aby instalacja była możliwa (i abyśmy mogli mieć ją zawsze aktualną) musimy posiadać HACS jak to zrobić i co to jest opisuję tutaj: HACS - Home Assistant Community Store 

Oczywiście urządzenia muszą być dodane do chmury Tuya! 

Local Tuya z czym działa?

Niestety nie jest tak różowo są trzy protokoły 3.1 oraz 3.3 obsługiwane. Niestety 3.2 nie jest obsługiwany i o tym musisz pamiętać. 

Z wieloma urządzenia ma WiFi takimi jak:

 • przełączniki ścienne (1,2,3 i więcej gang)
 • smart plugs (również te z USB)
 • światła
 • przełączniki do zasłon
 • wiatrakami

Monitorowanie energii (voltage, current, watts, etc.) jest też obsługiwane na wielu modelach.

Wyciąganie ID - ta trudna część

 1. Tworzymy nowe konto na iot.tuya.com i przechodzimy do  Cloud -> Project a następnie klikamy Create. Wchodzimy w projekt i odczytujemy Access ID (1) oraz  API key (2)
 2. Następnie wchodzimy do App -> App SDK -> Develpment a następnie klikamy Create. Android powinien nazywać się com.nazwa. Nic stąd nam nie jest potrzebne więcej.
 3. Następnie Cloud -> Project i klikamy w stworzony projekt, a następnie przechodzimy Link Device. I klikamy zakładkę Link devices by Apps i dodajemy Add Apps. Następnie Ok.
 4. I teraz czeka nas klikanie w API Group - znajduje się po lewej.  Zmień na Open poszczególne API Groups klikając Apply dla każdej linii OK: "Authorization Management", "Device Management", "Device Control", "User Management", "Network Management", "Data Service" oraz "Device Statistics". Czasami może to zająć do 15 minut - u mnie było natychmiast. 
 5. Wchodzimy do  Cloud -> Project i otwieramy stworzony wcześniej projekt następnie Link Device ->  Link Devices by App Account
 6. Teraz Add App Account i musimy zeskanować QR w aplikacji na telefonie. Odpalamy Smart Life, zakładka na dole po prawej Me/Ja i na samej górze po prawej [-] aby odpalić aparat. Po chwili przyjdzie komunikat. Teraz możemy zobaczyć wszystkie nasze urządzenia. Wybierz Device List -> App Account -> Europa i odczytaj ID (3) pierwszego urządzenia (zdjęcie poniżej) (opisane jako Virtual ID w późniejszym skrypcie).

 

Wyciąganie w Linuxie Key 

Pewnie od razu nie zadziała więc zrób po kolei:

sudo apt update
sudo apt install nodejs npm
npm i @tuyapi/cli -g

Pozostało już teraz uruchomić tuya-cli wizard. Poprosi Cię o ostatnie 3 zapisane rzeczy:

[email protected]:~# tuya-cli wizard
? The API key from tuya.com: 1 - Acces ID na początku
? The API secret from tuya.com 2 - API Key na początku
? Provide a 'virtual ID' of a device currently registered in the app: 3 - np. odczytane ID z żarówki

Jeżeli coś wprowadziłeś źle pojawi się ten komunikat: 
There was an issue fetching that device. Make sure your account is linked and the ID is correct.

Jeżeli wszystko się udało, naszym oczom pokażą się nasze ID i KEY urządzeń:

[ { name: 'Kate Light',
    id: '5605763d8f15bdb9b11',
    key: 'e6502012757586339' },
  { name: 'Door Light',
    id: '14815066d8f15ba39842',
    key: 'ea11445775eddcaaa' },
... 

Instalacja Local Tuya

Robimy to przez HACS - wystarczy dodać repozytorium do HACS, czyli link: https://github.com/rospogrigio/localtuya - następnie wyszykujemy i konfigurujemy urządzenia.

Wybieramy ale pamiętaj aby ustawić stałe IP na routerze dla tych urządzeń!

Wprowadzamy brakujące dane

Jeżeli coś jest nie tak pojawi się:

Jeżeli mamy więcej niż 1 gang lub więcej niż jedną wartość do wyciągnięcia (voltage, current, watts, etc.)  w kolejnym kroku musimy wybrać aby kreator się nam nie kończył.

Podsumowanie

Po tym zabiegu mamy więcej opcji - jak np. kolory żarówek ale również natychmiastową zmianę stanu! Nie mam już opóźnień - nareszcie to na czym mi mega zależało. Szkoda, że te kupione w PL nie chcą się zsynchronizować i działać. Mega szkoda... 


Film, który pomógł mi zrozumieć czym jest Virtual ID (bez sensu nazwa) w moim ulubionym narzeczu Angielskiego: Extract Tuya Local Keys oraz https://github.com/codetheweb/tuyapi/blob/master/docs/SETUP.md oraz oczywiście https://github.com/rospogrigio/localtuya 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Czujnik wody / zalania Xiaomi Aqara Zigbee

Od: 69 zł 85 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Świetny czujnik zalania który po prostu działa! Posiada dla mnie dwie najważniejsze cechy: raportowanie o dostępności oraz stanie baterii. Jest oczywiście wielokrotnego użytku. 

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub