Home Assistant - instalacja oraz sprzęt - od tego zacznij.

Home Assistant - instalacja oraz sprzęt - od tego zacznij.

Chcesz zacząć swoją przygodę z Home Assistant? Ten artykuł... a w sumie pełny opis krok po kroku - jak zacząć przygodę z HA - jest właśnie dla Ciebie! Znajdziesz tutaj wszystko od sprzętu po instalację, przez podstawowe dodatki!

Jeżeli nie do końca orientujesz się o co chodzi, przeczytaj proszę ten artykuł: Asystent Google | Google Home | Home Assistant - o co w tym wszystkich chodzi? 

Cały poradnik bazuje na oficjalnej stronie z moimi uwagami oraz aktualizacjami aby każdy, nawet osoba nie mająca pojęcia co robi, mogła spokojnie wszystko skonfigurować.


Sprzęt i instalacja systemu

Mamy obecnie dużo urządzeń do wyboru, na których możemy zainstalować Home Assistant. Tak naprawdę każde urządzenie z Linuxem (a nawet Windowsem) to umożliwia! 

Chcesz otrzymać gotową maszynę z zainstalowanym i wstępnie skonfigurowanym HA? Skorzystaj z: usługi instalacji i konfiguracji Home Assistant na wybranym sprzęcie.

W powyższym artykule znajdziesz również krok po kroku sposoby instalacji HA na przedstawionych urządzeniach. Polecany sposób na terminalach: Home Assistant Supervisor - Instalacja Proxmox 


Pierwsze włączenie systemu

Sprzęt mamy, instalację zgodnie ze wyżej wymienionym poradnikiem też. To czas na pierwsze uruchomienie systemu! 

Pamiętaj aktualizacja może potrwać do 20 minut więc bez stresu (trwa zazwyczaj krócej). Po aktualizacji ustalamy login oraz hasło (zapiszcie sobie je proszę aby nie uciekło) i tworzymy konto. Po chwili ukaże się taki pulpit - Wasz prawdopodobnie będzie posiadać wyłącznie Google Home Mini a to co widzicie na ekranie znajdziecie w kolejnych poradnikach.

Ekran_1 

Jak widzicie nasze Google Home pojawią się jako pierwsze. Mam też już tutaj ustawioną integrację z Shelly, Smart Life, Sonoff (eWeLink) oraz Xiaomi Roborock S50 który sprząta mi głosowo wybrane pomieszczenia  wszystko znajdziesz poniżej!  

Jak już wszystko poznasz, to poznaj podstawy z zarządzania ekranem startowym Lovelace UI 


Stałe IP urządzenia

Możesz to zrobić na dwa sposoby, bezpośrednio na maszynie, opisuję to np. tutaj. Home Assistant - stałe IP lub bezpośrednio na routerze, co opisuję poniżej.

Jest to tak naprawdę rezerwacja IP na routerze ale dla uproszczenia użyłem takiego tytułu. Pamiętajcie aby zarezerwować / ustawić stałe IP na routerze w sekcji DHCP dla naszego urządzenia, na którym mamy Home Assistant  - będzie nam to niezbędne w dalszej pracy. Choćby w szybszym dostępnie i zapisywaniu plików konfiguracyjnych i wielu późniejszym konfiguracjach rozszerzeń. JEST TO WYMAGANE! 

Orange FunBox 3.0_1 

Dla przykładu gdzie robi się to na routerze od Orange czyli FunBox 3.0.


Podstawowe rozszerzenia (Add-on)

Umożliwiają nam to rozszerzone możliwości zarządzania naszym Home Assistant a dokładniej rzecz ujmując naszym sprzętem, na którym zainstalowaliśmy HA. Znajdziemy je po lewej stronie w Supervisor -> Add-on Store

addon_1

Trzy najważniejsze rozszerzenia

Bezwzględnie od tego zacznij - ponieważ uchroni Cię to podczas pierwszej zabawy... znaczy konfiguracji ;) Od wymuszenia instalacji wszystkiego od samego początku, gdyby coś poszło nie tak a uwierz mi pójdzie i to nie raz ;)

Obsługa urządzeń Zigbee

Zacznij od tego artykułu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy. A następnie skonfiguruj wszystko: Zigbee2mqtt następnie doinstaluj Zigbee2MQTTAssistant

Pozostałe rozszerzenia

Warto też dowiedzieć się jak sprawdzić obciążenie, temperaturę i inne dane naszego systemu.


Co dalej?

Poznaj różnice pomiędzy component a custom component i zacznijmy coś konfigurować! I najważniejsze aby zrozumieć potęgę Home Assistant, przeczytaj to: Klasyfikacja rodzajów integracji (LoT class) 

Podstawowe integracje z tym co mamy w domu smart

Na koniec - a w sumie na początek

Skoro dotarłeś do tego miejsca, to popuść wodze fantazji i zobacz co jeszcze możesz zrobić. Tak naprawdę dopiero teraz otwierają Ci się możliwości smart! Kategoria na blogu: Home Assistant 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Miernik i obciążenie DL24P

Od: 174 zł 207 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Jak przetestować rzeczywistą pojemność powerbanków i baterii? Jedną z możliwości aby zrobić to rzetelnie jest właśnie tego typu urządzenie, które pozwoli odpowiednio obciążyć urządzenie aby wyniki były prawidłowe i nie przekłamane.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||