Home Assistant - instalacja oraz sprzęt - od tego zacznij.

Home Assistant - instalacja oraz sprzęt - od tego zacznij.

Swoją platformę pod HA oparłem na sprawdzonym i wszędzie polecanym Raspberry Pi 3 Model B+ Cały zestaw trafił do mnie ze sklepu: botland.com.pl

Zacznijmy od sprzętu i pierwszego pytania, które większość z Was zadaje: dlaczego nie Raspberry Pi 4? Ponieważ stawiam na sprawdzone i pewne rozwiązania, na dzień pisania artykułu wersja 4 nie jest jeszcze oficjalnie wspierana na stronie HA, przez co mogą występować problemy -> dodatkowo wersja 3 jest w zupełności wystarczająca aby rozpocząć przygodę z tym systemem. To samo tyczy się powodu postawienia wszystkiego na karcie SD a nie dysku SSD.

Cały poradnik bazuje na oficjalnej stronie z moimi uwagami oraz aktualizacjami aby każdy, nawet osoba nie mająca pojęcia co robi, mogła spokojnie wszystko skonfigurować.

Sprzęt

Cały sprzęt pochodzi z jednego sklepu czyli botland.com.pl i można go dostać już na drugi dzień od zamówienia! Możecie kliknąć w nazwę pozycji aby przejść do przedmiotu. Nie potrzebujemy żadnych monitorów itp. wszystko konfigurujemy przez przeglądarkę.

  Produkt Cena
Zestaw radiatorów do Raspberry Pi z taśma termoprzewodzącą - 3szt.    
Karta pamięci Goodram M1AA microSD 32GB 100MB/s UHS-I klasa 10 z adapterem    
Zasilacz microUSB 5V / 2,5A do Raspberry Pi 3B+/3B/2B/Zero    
Raspberry Pi 3 model B+ - konfigurator    
Obudowa Raspberry Pi Model 3B+/3B/2B RS Pro Plus - czarna z klapką  
Wszystkie produkty (brutto): 222,72 zł
Razem rabaty: 1,20 zł
Wysyłka (brutto): 14,90 zł
Suma: 236,42 zł

 

Zgodnie z sugestią na stronach HA, wybrałem wersję karty o pojemności 32GB, odpowiedni zasilacz (minimum 2.5A), radiatory (rzeczywiście przydatne a kosztują grosze) oraz obudowę aby przypadkiem jakiś element nie dotknął styków Raspberry Pi i czegoś nie spalił w tak głupi sposób. Oczywiście pamiętajcie też opcjonalnie o kablu Ethernet (RJ45), jeżeli nie chcecie łączyć się po WiFi (więcej konfiguracji a też pewność połączenia). Oraz jeżeli nie macie np. w laptopie czytnika kart SD o takowym ;)

Uwaga!

Karta SD jest wyłącznie do amatorskiego zastosowania, padnie Ci szybciej im więcej będziesz podłączać urządzeń i obliczeń będzie musiał robić system. Jeżeli myślisz o oparciu Smart Home o HA - koniecznie zaopatrz się w dysk SSD i to na nim postaw Home Assistant!

Wymagane oprogramowanie

  • obraz Hass.io, który możecie ściągnąć tutaj (ja pobrałem: Raspberry Pi 3 Model B and B+ 32bit)
  • oprogramowanie do wgrania na kartę SD obrazu systemu HA czyli balenaEtcher

Instalacja

  1. Ściągamy powyższe oprogramowanie, odpalamy balenaEtcher z włożoną kartą SD do komputera na którym to robimy
  2. Wgrywamy (Flash) obraz HA przez powyższy program na kartę SD, czekamy aż instalacja zostanie zweryfikowana
  3. Zanim wszystko podepniemy pamiętajcie aby przed włożeniem Malinki do obudowy przykleić radiatory. O ile przy dużym radiatorze jest sporo miejsca to przy małym musimy zrobić to dokładnie aby zmieścił się spokojnie plastik obudowy. Trzeci radiator jest jest do wcześniejszych wersji Malinki.
  4. Aby skonfigurować WiFi zapraszam na oficjalną stronę , jeżeli podłączacie internet po kablu to włóżcie kartę SD to Raspberry Pi 3 i go podłączcie
  5. Podłączamy do zasilania Malinkę i czekamy, pierwsze włączenie (wraz z aktualizacjami może potrwać do 20 minut)
  6. Aby się połączyć z urządzeniem wystarczy że klikniemy tutaj: http://hassio.local:8123 - jak mamy starszą wersję Windowsa to klikamy tutaj: http://hassio:8123.

Malinka_1

Pierwsze włączenie systemu

Aktualizacja może potrwać do 20 więc bez stresu (trwa zazwyczaj krócej). Po aktualizacji ustalamy login oraz hasło (zapiszcie sobie je proszę aby nie uciekło) i tworzymy konto. Po chwili ukaże się taki pulpit - Wasz prawdopodobnie będzie posiadać wyłącznie Google Home Mini a to co widzicie na ekranie znajdziecie w kolejnych poradnikach.

Ekran_1 

Jak widzicie nasze Google Home pojawią się jako pierwsze. Mam też już tutaj ustawioną integrację z Shelly, Smart Things, Sonoff (eWeLink) oraz Xiaomi Roborock S50 który sprząta mi głosowo wybrane pomieszczenia - ten poradnik mam już prawie gotowy!

Instalacja Add-on Samba

Ekran_2 

Umożliwi nam to edytowanie najważniejszych plików konfiguracyjnych. Klikamy na to rozszerzenie i je konfigurujemy następująco:

Ekran_1Oczywiście login i hasło ustawcie sobie dowolne. Następnie szukamy dla pewności jakie IP mamy do połączenia, w tej linii:

added interface eth0 ip=192.168.0.51 bcast=192.168.0.255 netmask=255.255.255.0

I się z nim łączymy wpisując to następująco: \\192.168.0.51\config - podajemy ustalony przed chwilą login oraz hasło.

Ekran_1

Tak to powinno wyglądać. Jeżeli się to udało możemy przejść do konfiguracji usług.

Pobór prądu

Malinka według pomiarów pobiera 3W - więc jest nieprawdopodobnie mało jak na takie możliwości urządzenia!

Stałe IP urządzenia

Pamiętajcie aby ustawić stałe IP na routerze w sekcji DHCP dla Malinki będzie nam to przydatne w dalszej pracy. Choćby w szybszym dostępnie i zapisywaniu plików konfiguracyjnych.

Orange FunBox 3.0_1 

Dla przykładu gdzie robi się to na routerze od Orange czyli FunBox 3.0.

Co dalej?

Poznaj różnice pomiędzy component a custom component i zacznijmy coś konfigurować!

 


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!