Home Assistant - instalacja oraz sprzęt - od tego zacznij.

Home Assistant - instalacja oraz sprzęt - od tego zacznij.

Chcesz zacząć swoją przygodę z Home Assistant? Ten artykuł... a w sumie pełny spis krok po kroku artykułów jak zacząć przygodę z HA - jest właśnie dla Ciebie! 

Jeżeli nie do końca orientujesz się o co chodzi, przeczytaj proszę ten artykuł: Asystent Google | Google Home | Home Assistant - o co w tym wszystkich chodzi? 

Cały poradnik bazuje na oficjalnej stronie z moimi uwagami oraz aktualizacjami aby każdy, nawet osoba nie mająca pojęcia co robi, mogła spokojnie wszystko skonfigurować.

Sprzęt i instalacja systemu

Mamy obecnie dużo urządzeń do wyboru, na których możemy zainstalować Home Assistant. Jednak ja skupię się na tych najbardziej popularnych. Po kliknięciu w nazwę urządzenia, pełny artykuł o zakupionym zestawie i krokach instalacji.

Migracja pomiędzy urządzeniami na przykładzie z RPi3b+ na RPi4b - może być na dowolne inne urządzenie (np. z Rasbianem czy innym Linuxem).

W przygotowaniu:

  • Raspberry Pi 4B na dysku SSD w kieszeni USB 3.0 (dopiero jak będzie natywne wspieranie bootowania z USB)

Pierwsze włączenie systemu

Sprzęt mamy, instalację zgodnie ze wyżej wymienionym poradnikiem też. To czas na pierwsze uruchomienie systemu! 

Pamiętaj aktualizacja może potrwać do 20 minut więc bez stresu (trwa zazwyczaj krócej). Po aktualizacji ustalamy login oraz hasło (zapiszcie sobie je proszę aby nie uciekło) i tworzymy konto. Po chwili ukaże się taki pulpit - Wasz prawdopodobnie będzie posiadać wyłącznie Google Home Mini a to co widzicie na ekranie znajdziecie w kolejnych poradnikach.

Ekran_1 

Jak widzicie nasze Google Home pojawią się jako pierwsze. Mam też już tutaj ustawioną integrację z Shelly, Smart Life, Sonoff (eWeLink) oraz Xiaomi Roborock S50 który sprząta mi głosowo wybrane pomieszczenia  wszystko znajdziesz poniżej!  

Jak już wszystko poznasz, to poznaj podstawy z zarządzania ekranem startowym Lovelace UI 

Stałe IP urządzenia

Pamiętajcie aby ustawić stałe IP na routerze w sekcji DHCP dla Malinki będzie nam to przydatne w dalszej pracy. Choćby w szybszym dostępnie i zapisywaniu plików konfiguracyjnych i wielu późniejszym konfiguracjach rozszerzeń. JEST TO WYMAGANE! 

Orange FunBox 3.0_1 

Dla przykładu gdzie robi się to na routerze od Orange czyli FunBox 3.0.

Podstawowe rozszerzenia (Add-on)

Umożliwiają nam to rozszerzone możliwości zarządzania naszym Home Assistant a dokładniej rzecz ujmując naszym sprzętem, na którym zainstalowaliśmy HA. Znajdziemy je po lewej stronie w Hass.io -> Add-on Store

Instalacja Add-on Samba

Ekran_2 

Umożliwi nam to edytowanie najważniejszych plików konfiguracyjnych przez Eksploratora Windows i Notatnik! Klikamy na to rozszerzenie i je konfigurujemy następująco:

Ekran_1


Oczywiście login i hasło ustawcie sobie dowolne. Klikamy uruchom A następnie niżej w logach szukamy dla pewności jakie IP mamy do połączenia, w tej linii:

added interface eth0 ip=192.168.0.51 bcast=192.168.0.255 netmask=255.255.255.0

I się z nim łączymy wpisując to następująco: \\192.168.0.51\config - podajemy ustalony przed chwilą login oraz hasło.

Ekran_1

Tak to powinno wyglądać. Jeżeli się to udało możemy przejść dalej. 

Pozostałe rozszerzenia, które koniecznie musisz zainstalować 

Co dalej?

Poznaj różnice pomiędzy component a custom component i zacznijmy coś konfigurować! I najważniejsze aby zrozumieć potęgę Home Assistant, przeczytaj to: Klasyfikacja rodzajów integracji (LoT class) 

Podstawowe integracje z tym co mamy w domu smart

Na koniec - a w sumie na początek

Skoro dotarłeś do tego miejsca, to popuść wodze fantazji i zobacz co jeszcze możesz zrobić. Tak naprawdę dopiero teraz otwierają Ci się możliwości smart! Kategoria na blogu: Home Assistant 

 


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!