Home Assistant - scenariusze życia: rolety / żaluzje / zasłony

Home Assistant - scenariusze życia: rolety / żaluzje / zasłony

Gdy kilka miesięcy temu zautomatyzowałem pierwszą roletę, nie wiedziałem... że w niedługim czasie, pokój po pokoju będę robić to wszędzie! Został już tylko dzienny ale tam potrzebuję 4 silników... Dlaczego to jest tak dobre rozwiązanie? Postaram się przybliżyć w tym artykule.

Na wstępie muszę zaznaczyć, że używam tego silniczka Tuya Zigbee - Silniczek łańcuszkowy na rolety/żaluzje (Moes AM43) pozwala z dotychczasowo zainstalowanych rolet, bezinwazyjnie zrobić rolety smart. Więcej silniczków znajdziesz tutaj wraz z cenami.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zakupić np. rolety elektryczne z IKEA: FYRTUR (zaciemniająca) i KADRILJ (częściowo przepuszczająca) - jednak ich cena po prostu zabija.

Możemy też skorzystać z silnika rurowego jednak cena wcale nie jest dużo lepsza niż silniczka. Jednak zyskujemy na pewno cichszą pracę oraz większą moc. Do tego musimy zakupić smart przełącznik podtynkowy czy natynkowy.

Oczywiście na roletach świat się nie kończy, zasłony też możemy zautomatyzować, np. takim rozwiązaniem.

Nie mamy firanek

Zasłon zresztą też nie, więc wszyscy sąsiedzi z bloku naprzeciwko, jeżeli tylko chcą widzą wszystko co dzieje się wieczorem w mieszkaniu. Nie chcemy tego, no bo jak to tak?! :D

Sypialnia - od zachodu

W sypialni zrobiliśmy sobie to w ten sposób, że czasami ktoś (czytaj Kasia) lubi zrobić drzemkę, więc rolety nie mogą sam się po zachodzie słońca automatycznie zamykać - bo choćby nie wiem co - obudzą ją. Dlatego wymyśliliśmy, że jedynie jak jest po zachodzie słońca i włączymy światło rolety się zamykają! Wykorzystujemy do tego ten pilot ścienny i żarówkę Yeelight.

Home Assistant - scenariusze życia: rolety / żaluzje / zasłony_6

Ze względu na to, że lubimy ich niebieski kolor - otwierają się tak, że 10% zostaje ich widocznych ;) 

Otwieranie rolet - ze względu na naszą pracę: Kasia pracuje raz na 7:00 raz na 14:00, a u mnie to już totalne rozregulowanie (budzik mam tylko na wyjazdy/wakacje oraz festiwale taneczne) to postanowiliśmy to zrobić po prostu po długim przytrzymaniu przycisku Aqara zapalającego przy łóżkach światła. Korciło mnie aby zrobić gdy oba telefony się nie ładują już rano ale Kasia lubi sobie poleżeć rano przy zasłoniętych jeszcze roletach.

Home Assistant - scenariusze życia: rolety / żaluzje / zasłony_1

Ze względu na to, że chcemy widzieć choć trochę rano jak wstajemy, czy warto (jest ładnie) to zamykają się nam tylko na 90% tak aby była widoczna szczelina światła. Każdy ma oczywiście swój przycisk - jedno kliknięcie światło nocne Kasi, dwa górne, trzy moje. Ja mam jedno moje a trzy kliknięcia Kasi światło aby jak któreś z nas zaśnie, nie trzeba było kombinować z gaszeniem sobie wzajemnie światła :) 

Myślę, że na lato zrobimy jeszcze w zależności od temperatury zamykanie pełne oraz otwieranie pełne rolet, aby nie nagrzewało się w tym pomieszczeniu niepotrzebnie.

Kuchnia - od północy

W kuchni zachód słońca zamyka rolety - robi się tak, że półprzezroczyste paski są widoczne a nie całkowite zaciemnienie bo tak preferujemy. Od tego w sumie się zaczęło - bo widzimy balkon sąsiadów, a w prostej linii przez korytarz jest toaleta ;)

Home Assistant - scenariusze życia: rolety / żaluzje / zasłony_2

Kiedy się otwiera? Dopiero jak czujnik ruchu Aqara wykryje ruch w kuchni a jest już po wschodzie słońca w przeciwnym wypadku rolety się nie otworzą. Nie ma nas na weekend rolety się nie otwierają. Czujnik ten jak jasność jest niska to zapala nam też oczywiście w kuchni światła .

Gabinet - od zachodu

Tutaj też mam automatycznie ale z warunkiem - jeżeli komputer/światło jest włączone i jest po zachodzie słońca to rolety mają się automatycznie zamknąć, tak aby było widać 20% (więcej niż w sypialni bo ja tak preferuję). 

Otwieranie rolet? Również dopiero jak czujnik ruchu wykryje obecność w pomieszczeniu a jest już po wschodzie słońca. 

Home Assistant - scenariusze życia: rolety / żaluzje / zasłony_3

Dodatkowo na tym przycisku zrobiłem sobie dwie akcje, ze względu na to, że siedzę przy komputerze naprawdę dużo i robię różne rzeczy (piszę, montuje, coś oglądam)... to potrzebuję reagować na słońce - na razie robię to ręcznie, mam cztery stany:

  • Widzę niebo. Czyli jak słońce zachodzi to mnie oślepia.
  • Widzę dalszy blok ale tylko do linii dachu. Czyli słońce zachodzi za tym blokiem to mnie nie oślepia bo blok osłania. Potem przechodzi za bliższy blok, więc... chcę więcej światła!
  • Widzę dalszy blok i niebo nad nim, ale nie widzę nieba nad bliższym blokiem. Czyli słońce zachodzi za bliższym blokiem to mnie nie oślepia bo blok osłania. 

Home Assistant - scenariusze życia: rolety / żaluzje / zasłony_4

Oczywiście dodatkowo zrobiłem tak, ze dwa kliknięcia uruchamiają zamykanie / otwieranie rolet (prawy górny i prawy dolny) a jedno kliknięcie zatrzymuje. Lewa strona jest od świateł. Czyli jak słońce naprawdę mocno naparza i już nic nie widzę, na monitorach bo jest za jasno, wtedy full lockdown i nie ma zmiłuj się!

Po tygodniu jak tego używam, zaczyna mnie to klikanie już lekko irytować, bo nie o to chodzi (ale i tak nareszcie nie muszę wstawać), ale muszę pokombinować z automatyzacjami od natężenia światła oraz temperatury.

Pokój dzienny

Pieśń przyszłości - 4 rolety to same silniczki, będą kosztować 800 zł - ten zakup musi zaczekać... A, że filmy oglądamy na projektorze tylko po zachodzie słońca, żeby zmusić się do innej aktywności w ciągu dnia - to aż nie chce się tego tematu ruszać ;) 

Podsumowanie

Jak widzicie nie wykorzystałem jeszcze nawet 1/10 możliwości tego co dają rolety automatyczne, a mimo tego już przeliczyłem sobie ile oszczędziłem sobie życia! Bo nie ukrywajmy zakup tego urządzenia do symbolicznych (jak przełączniki światła) nie należy! 

Podsumowując złożenie każdej rolety i rozłożenie (ręczne) bardzo szybkie, to ok. 15 sekund. w jedną stronę + dojście do niej itp. Liczmy uczciwie, że jedno okno to 1 minuta dziennie (pokój to 2 minuty max). Okien zautomatyzowanych mamy 5 czyli 5 minut, rocznie jest to... grubo ponad doba!

Zyskuję rocznie ponad jeden dzień życia!!!


Photo by Jason Yoder on Unsplash

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Oczyszczacz Xiaomi Air Purifier Pro

Od: 1117 zł 2516 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Najmocniejsza wersja oczyszcza ze stajni Xiaomi - wersja PRO to przepływ 500m³/h czyli według producenta wystarczy na 60m2. Zupełnie inna budowa wiatraków (bardzo ciche podwójne). Oczywiście filtry pasują naprzemiennie z modeli 2h/3H/PRO.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub