Home Assistant - nie udało się nawiązać połączenia

Home Assistant - nie udało się nawiązać połączenia

Z dnia na dzień coraz więcej dodajemy do swojego HA aż w pewnym momencie system nie wstaje :D Ile razy się Wam to już przydarzyło?

Najczęstszą przyczyną jest instalacja/aktualizacja nowych rozszerzeń. Mnie ostatnio co jakiś czas malinka zaczęła się zawieszać, raz na 2 dni, zero połączenia - nie wiedziałem o co chodzi aż pewnego dnia, pisałem artykuł (nie gotowy) o integracji Shelly przez HACS. No i Hassio już nie wstał w ogóle :D

Mówię no nie, niecały miesiąc, prawie w ogóle integracji/scryptów a już problemy z postawieniem systemu na karcie SD...

Rozwiązywanie problemu

Pierwsze co zawsze powinniśmy zrobić, to sprawdzić co tak naprawdę nie działa. Czy to Malinka/System/Hassio czy HA. Zacznijmy od najprostszego - czy IP jest widoczne. Łączymy się przez przeglądarkę plików, logujemy i sprawdzamy czy uda się nawiązać połączenie.

Jeżeli się udało, udajemy się do folderu config i edytujemy configuration.ymla i usuwamy wszystko co tam mamy, sprawdzamy czy Hassio wstanie - pamiętaliście aby zrobić tego kopię, prawda? Czekamy i... wszystko nam się załadowało - uratowani!

Wklejamy wszystko co usunęliśmy/skopiowaliśmy do pliku configuration.ymla i wchodzimy w Configuration -> General (obecnie: Server Control) -> Configuration validation -> Check Config. Jeżeli trwa nam to więcej niż kilkanaście sekund to znaczy, że coś jest nie tak.

Skoro u mnie podejrzenie było jasne czyli Shelly po prostu zrobiłem na szybko to:

#shelly:
# discovery: true  #add all devices (default)
# devices:  #configure devices
#  - id: 59E9B3
#    light_switch: true  #add this switch as a light
#    name: Hallway Light #set friendly name

Znak # powoduje, że system nie wykonuje niczego co jest za tym znakiem, w linii. Następnie podszedłem do "rozdzielni" i na twardo zrestartowałem Malinkę. Oczywiście powinienem był to zrobić przez ssh ale cóż - przecież jeszcze tego nie umiemy ;)

Zrobiłem ponownie Check Config i dwie sekundy później pojawiło się: Configuration valid!

Przyczyna problemu odnaleziona!

Inne problemy?

Artykuł będzie rozwijany cały czas, dajcie znać w komentarzach (na grupie, fanpage czy też tutaj w artykule) z jakimi problemami i rozwiązaniami na POCZĄTKU Wy się spotkaliście :)

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy Roborock H7

Od: 1129 zł 1799 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Nowy model o ogromnej mocy i nareszcie szybkim ładowaniem! Z nowości to magnetyczne przyczepianie akcesoriów - czyli nawet na lodówce :D A do tego zbiornik albo z workiem albo jaki znamy! Lekki i pod marką Roborock - to musi się udać - premiera 2 czerwca! 

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||