Home Assistant - sprzęt: Fujitsu Futro S740

Home Assistant - sprzęt: Fujitsu Futro S740

Szukasz małego sprzętu, nie wiele większego od Raspberry Pi i chłodzonego pasywnie pod Home Assistant? Dobrze trafiłeś! Zapraszam na test Fujitsu Futro S740, który oprócz małych wymiarów nie zrujnuję naszej kieszenie pod względem rachunków za prąd! Ponieważ w w trybie bezczynności pobiera około 5W czyli mniej więcej tyle co Pi 4b ale za to jest dużo wydajniejszy :) 

Fujitsu Futro S740 - kupisz tutaj za mniej niż 360 zł

Urządzenie (używane) w wariancie 8GB RAM i 16GB dysk M.2 SATA, który na wstępnie musimy wymienić na coś większego np. 128GB M.2 SATA na Allegro to koszt około 40zł z przesyłką smart. 

Specyfikacja

  • Procesor: Intel Celeron J4105 (4 rdzenie)
  • Pamięć RAM: 8GB DDR4
  • Dysk: 16GB SSD, wymienny M.2 SATA (NVMe nie pasuje)
  • Złącza front: 2x USB 3.0, 2x minijack (audio)
  • Złącza tył: 4x USB 2.0, 2x DP, RJ-45, 1x minijack (audio), 1x DC
  • Złączą wewnątrz 1x M.2 SATA, 1x M.2 A + E z reguły dla WiFI, 1x USB 3.0 (Header) 1x SO DIMM DDR4
  • Zasilanie: Z 19V zasilacza 2,1A dołączonego w zestawie lub co sprawdziłem doświadczalnie urządzenie działa także poprawnie na 12V 

Dodatkowe dyski gdybyśmy chcieli:

  • 2 x USB 3.0 z Frontu
  • Poprzez USB 3.0 wewnątrz (Header - 2x USB 3.0)
  • Przejściówka M.2 KEY A + E > 2x SATA z Aliexpress. 

Sprawdzona z tym terminalem działa bez problemu.

Fujitsu S740_2

Gdybyśmy chcieli zamknąć obudowę przy wpiętych kablach SATA pasowało by skorzystać z taki które mają przynajmniej z jednej strony kątową wtyczkę, ale przy chęci podpięcia 2 dysków musimy mieć wtyczki, które będą w 2 różne strony lub z wyjściem kątowym kabla wzdłuż portu. 

Tu przykładowy link z Aliexpress dla zobrazowania sytuacji

Fujitsu S740_26

Pozostaje kwestia zasilania dysku tu mam do wyboru albo przejściówkę USB albo lutujemy się w pola, na płycie w oznaczonym miejscu, jest tylko wyjście 5V, czyli korzystając z tego sposobu będziemy mogli podłączyć dyski 2,5" możliwe, że w innym miejscu jest 12V, ale tego nie sprawdzałem. Najlepiej sprawdzi się kabel ze starego zasilacza z 2 wtyczkami SATA lub np. taki kabelek. 
PS: Dajcie znać to mogę zrobić mini poradnik jak to wykonać!

Fujitsu S740_29

W kwestii ewentualnego poszerzania możliwości urządzenia, możemy sugerować się zbliżonym model płyty Fujitsu przeznaczonej na rynek przemysłowy czyli D3544-S (znajdziecie też tu schemat) tamta płyta ma znacznie większe możliwości, a ta występująca w S740 to po prostu jej słabsza wersja, sam jestem szczęśliwym posiadaczem wypasionej wersji przemysłowej podobnej do modelu terminala S720, na której mam postawionego mojego HA.

Pobór prądu

Na dysku SSD M.2 SATA i bez dodatkowych urządzeń na USB: 5W 

Przy obciążeniu, np. instalacji dodatków podnosiło się do: 12-15W

Fujitsu S740_30

Wykres w trakcie robienia testów, podłączania dysków przez USB, widać po wychyleniach.

BIOS

Wchodzimy przez F2 a do Boot Menu przez F12

Fujitsu S740_24

Boot Menu

Fujitsu S740_21

Mamy całkiem sporo różnych możliwości ale warto zwrócić uwagę na ustawienia zasilania w zakładce Power, gdzie możemy ustawić stan po przywróceniu zasilania, czy harmonogram uruchamiania.

Fujitsu S740_23

A także zakładkę Boot, aby np. wyłączyć Secure Boot

 Fujitsu S740_20

Instalacja HA

Na blogu mamy już opisane następujące typy:

Ja jednak użyłem HAOS - Home Assistant Operating System czyli opcji, która zapewnia nam wszystkie możliwości, jakie możemy zobaczyć w tej tabeli czyli prawie dokładnie te same, co w przypadku instalacji z użyciem Proxmoxa. Jednak w przypadku Proxmoxa mamy wirtualizację, co za tym idzie system nadrzędny w którym możemy jednym kliknięciem zrobić CAŁĄ kopię zapasową naszego HA.

https://www.home-assistant.io/installation/generic-x86-64

Myślę, że to kwestia najbliższego czasu, aż poradnik odnośnie tego typu instalacji pojawi się na blogu!

Jak widzimy sprzęt się nudzi :)

 Fujitsu S740_28

Porty

Tył

Fujitsu S740_13

Przód

Fujitsu S740_15

Wnętrze i dostęp do podzespołów

 Fujitsu S740_10

Płyta główna

Fujitsu S740_8

Fujitsu S740_6

Problemy

Brak, wszystko śmiga jak należy, ale tego się spodziewałem. Jak przeczytaliście wyżej, to nie jest moja pierwsza styczność ze sprzętem Fujitsu. 

Pomysły

Wyżej wspomniałem o możliwościach podpięcia dodatkowych dysków, mój pomysł na montaż dysków jakby w jednej bryle to wykorzystanie przestrzeni od spodu urządzenia, zaprojektowanie i wydrukowanie adaptera do montażu 2 dysków 2,5", podwyższy nam on całe urządzenie o grubość dysków, a do przykręcenia go do obudowy możemy użyć widoczne od spodu 4 gwinty, za pomocą których od drugiej strony przykręcona jest płyta główna. Myślę, że taka dodatkowa obudowa wydrukowana w czarnym kolorze nie zaburzy estetyki urządzenia, a dyski znajdą swoje miejsce. Kable z obudowy możemy wyprowadzić poprzez przygotowane przez Fujitsu otwory pod port RS-232 oraz USB-C.

Zdjęcia ukazujące 2 dyski położone na spodzie urządzenia.

 Fujitsu S740_18

Fujitsu S740_19

Znaleziony projekt do druku 3D nóżek do trzymania terminala w pionie: thingiverse.com/thing:5529474 

Podsumowanie

Czy warto zakupić Fujitsu Futro S740?

Zdecydowanie Tak! Jeden z najmocniejszych terminali testowanych na blogu, w dodatku jeden najbardziej energooszczędny na czym teraz w aktualnej sytuacji w kraju każdemu zależy. Dodatkowo nie musimy wykorzystywać go tylko pod HA, możemy spokojnie zainstalować Proxmox'a albo Linux'a + Docker'a i odpalić dodatkowe usługi, ponieważ mocy wystarczy zarówno dla HA jak i dodatkowych aplikacji. W dodatku jest stosunkowo mały jak na terminal, jak widzicie wyżej nie wiele większy od 2 dysków 2,5" położonych obok siebie. Szkoda tylko, że nie obsługuje nośników NVMe, ale to może tylko mój kaprys, bo odkąd posiadam swój pierwszy dysk NVMe wszędzie montowałbym tylko takie ;)  

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny Xiaomi Roborock S7 Pro Ultra

Od: 4079 zł 4999 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Pośredni model z wibracyjnym i podnoszonym mopem, zwiększoną mocą ssania oraz nową genialną szczotką główną. W wersji Pro stacja opróżnia kurz, brudną wodę i napełnia odkurzacz czystą. Najwyższy model posiada dodatkowo kamery z przodu.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||