Home Assistant - Yeelight - konfiguracja i podłączenie manualne

Home Assistant - Yeelight - konfiguracja i podłączenie manualne

Aby móc zarządzać oświetleniem Yeelight przez Home Assistant musimy to poprawnie skonfigurować, dla mnie najważniejsze jest to, że działa to po LAN, więc omijamy serwery zewnętrze!

Ostatnio Yeelight ciągle mi zgłasza problem z połączeniem gdy zaświecałem przez Google Home głosowo, czasami nie mogłem jej zapalić, czasami zgasić - zaczęło mnie to irytować. Dlatego zacząłem zastanawiać się, czy da się sterować nią lokalnie, omijając serwery. Bo zdecydowanie był to problem Yeelight (serwer Chiński, bo żarówka potrafiła się zapalić mimo zgłoszonego błędu).

Swoją drogą coś niesamowite, informacja o tym, że zapalam światło przemierza pół świata w dwie strony w czasie krótszym niż zdążę zamrugać, co za czasy!

Istotnym aspektem jest to, że nie mogłem skonfigurować swojej żarówki przez autowykrywanie w Configurations -> Integrations ponieważ następuje to przez HomeKit a ja nie posiadam kodu żarówki. Dlatego musiałem to zrobić inaczej. W nowszych urządzeniach, podobno ten kod jest na opakowaniu...

Konfiguracja żarówki

W żarówce tak naprawdę musimy tylko włączyć tryb LAN (a wcześniej ją zaktualizować, jeżeli nie mamy tego zrobionego). Wchodzimy w aplikację Yeelight -> wybieramy żarówkę -> klikamy na dole obok gwiazdki trójkąt wskazujący do góry i w nowym oknie zaznaczamy sterowanie poprzez LAN.

Następnie musimy jej nadać stałe IP na naszym routerze, jak to zrobić opisuję choćby tutaj: Home Assistant - instalacja oraz sprzęt - od tego zacznij sekcja Stałe IP urządzenia

Konfiguracja HA

Konfiguracja ogranicza się tak naprawdę do jednego wpisu w pliku configuration.yaml

discovery:
 ignore:
 - yeelight

Wyłączamy discovery wykrywanie  automatycznie aby nie pojawiał się nam komunikat w Notifications. Chyba, że mamy nowsze modele z kodem na obudowie - wtedy warto to zostawić. 

Konfigurujemy urządzenie aby było widoczne w HA, podajemy jego IP, nazwę którą chcemy nadać oraz model, dobieramy go stąd: Yeelight Wifi Bulb dział SUPPORTED MODELS

yeelight:
 devices:
  192.168.0.xxx:
   name: Desk Light
   model: color2

Teraz tylko restart Home Assistant i gotowe!

Gotowe!

Pozostało nam jeszcze dodanie integracji z Google Home ale o tym możecie tutaj: Home Assistant - bezpłatna integracja z Google Asystent a jak wystawić żarówkę na widoczność w Google Home możecie przeczytać tutaj: Home Assistant - 433 Mhz przełącznik/odbiornik radiowy - Sonoff RF Bridge w części Konfiguracja synchronizacji z Google Home

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Czujnik wibracji Aqara

Od: 27 zł 59 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Bardzo fajny czujnik do wykrywania wibracji, a nawet kąta nachylenia np. okna - świetna rzecz i wiele możliwości automatyzacji. Ja zrobiłem sobie z tego czujnik dzwonka bez ingerencji w okablowanie, więc można to zastosować dosłownie wszędzie!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||