Home Assistant - Hass.io Google Drive Backup

Home Assistant - Hass.io Google Drive Backup

Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopie zapasowe i tych, którzy będą je robili - ponieważ stracili godziny swojej pracy przez lenistwo... Dziś pokażę jak szybko i wygodnie a co ważne automatycznie, robić backup danych i wysłać go na Google Drive.

Użyjemy do tego rozszerzenia Hass.io Google Drive Backup - które jest idealnie proste w konfiguracji i działaniu. Jak piszą osoby bardziej doświadczone - robi backup wszystkiego co jest potrzebne. Wykorzystuje wbudowaną funkcję w hass.io a potem wysyła ją prosto na Google Drive. 

Instalacja

To rozszerzenie instalujemy jak wiele innych ale w tym wypadku, dodajemy ręcznie repozytorium.

 1. Przejdź do Hass.io > "Add-on"  i dodaj nowe repozytorium, wklejając ten link w poniższe pole: https://github.com/sabeechen/hassio-google-drive-backup

  Add Repo Screenshot

 2. Po dodaniu, wpisz w wyszukiwarkę jego nazwę i kliknij w kafelek.

  Repo Screenshot

 3. Kliknij Install i zaczekaj aż zostanie pobrane.

 4. Następnie musimy uruchomić usługę, więc klikamy Start, po kilkunastu sekundach kliknij w Open Web UI  (jeżeli coś poszło nie tak, poczekaj chwilę i kliknij jeszcze raz). Zostanie otwarta strona https://hassio.local:1627/. O ile masz już ssl na swoim hassio.

 5. Teraz klikamy w Getting Started gdzie konfigurujemy opcje i nastąpi synchronizacja z Google Drive. Możesz kliknąć w Settings aby coś zmienić, wszystko co zostanie tam wprowadzone ma skutek natychmiastowy.

  • max_snapshots_in_hassio: liczba przechowywanych kopii lokalnie - sugeruję minimum 7 
  • max_snapshots_in_google_drive: liczba przechowywanych kopii na Dysku Google - sugeruję minimum 7 
  • days_between_snapshots: jak często kopia ma być wykonana - raz ustawić 1 raz dziennie
  • use_ssl: jeżeli mamy ssl to zaznaczamy true, zwłaszcza jak używasz Duck DNS Add-on to ustaw "use_ssl": true
 6. Czas na najważniejsze czyli Authenticate with Drive. Bardzo tutaj fajne są prawa rozszerzenia: aplikacja ma prawo wyłącznie do swojego stworzonego katalogu i niczego więcej na dysku Google. 

 7. Po nadaniu praw zobaczysz procent postępu kopii oraz jej wysyłania na dysk. GOTOWE!

Po konfiguracji wejdź sobie jeszcze raz na Addona i jego ustawienia aby sprawdzić czy wszystko jest tak jak chcesz ustawione: 

Przywracanie

Przywrócić kopię możesz po prostu kopiując plik do Home Assistant "/backups", jednak szybciej można to w Hass.io, możesz zrobić to tak:

 • Zaistaluj add-on. Następnie po Authenticate with Drive powinieneś zobaczysz swoje kopie bezpieczeństwa w rozszerzeniu. 
 • Kliknij w Actions -> Upload aby wgrać kopię do lokalnej pamięci.
 • Click Actions -> Restore następnie wybierz którą chcesz przywrócić 
 • Teraz zobaczysz wgraną kopię, wybierz ją i kliknij: Wipe & Restore - GOTOWE! 

Podsumowanie

Jest to jedna z tych rzeczy które powinieneś zainstalować od razu po tym jak zaczynasz z zabawy w HA robić automatyzacje których używasz ;) Polecam też ręcznie zrobić backup przed tym jak zaczniesz wprowadzać większe zmiany lub zrobisz aktualizację systemu. 

Jeżeli pojawił Ci się błąd związany z Recorder to tutaj znajdziesz jak się z nim uporać: Home Assistant - migracja - ostatni punkt.


Źródło: https://github.com/sabeechen/hassio-google-drive-backup


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!