Home Assistant - Zigbee2MQTT (CC2531) - konfiguracja

Home Assistant - Zigbee2MQTT (CC2531) - konfiguracja

Skoro mamy już płytkę CC2531 z oprogramowaniem Zigbee2MQTT to czas skonfigurować usługę tak aby można było używać tych wszystkich urządzeń Zigbee od tych wszystkich producentów!

Uwaga: Ten artykuł pokazuje konfigurację Zigbee2MQTT na CC2531, możesz to też skonfigurować na Conbee, który jest droższy (przynajmniej dwukrotnie).

Dlaczego Zigbee?

Zanim zaczniesz czytać dalej, zapoznaj się z tym artykułem: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy - ten artykuł jest bardzo ważny, ponieważ urządzenia Zigbee różnych producentów, nie są ze sobą kompatybilne!

Wszystkie urządzenia współpracujące z Zigbee2MQTT na CC2531 znajdziesz tutaj: - supported devices

Wybór urządzenia

Tak naprawdę przy łączeniu urządzeń na protokole Zigbee z Home Assistant, mamy do wyboru dwie poniższe multibramki Zigbee. Wszystkie posiadają IoT class: Local Push - nie wymagają internetu (chmury) do komunikacji z HA.

Conbee 2 (USB Stick) - deCONZ lub Zigbee2MQTT

CC2531 (USB Stick) - Zigbee2MQTT

  • Kosztujące ok 5$ urządzenie bez obudowy, bez porządnej anteny (istnieje wersja z anteną dodatkową przykręcaną, kosztuje ok. 7$)
  • Musimy je zaprogramować: dolutować kabelki a następnie podłączyć np. przez nodeMCU i wgrać oprogramowanie
  • Zasięg jest bardzo średni (aczkolwiek wystarczający na mieszkanie 60m2 o ile płytka CC2531 będzie po środku) - zasięg zwiększasz routerami (patrz niżej)

Obecnie płytkę CC2531 z anteną oraz wgranym oprogramowaniem Zigbee2MQTT kupisz u nas w sklepiku za 70 zł - a jak zaprogramować płytkę przeczytasz tutaj: Zigbee2MQTT (CC2531 za 4$) i programowanie przez nodeMCU 

Zasięg

Nie obawiaj się, przeczytaj ten artykuł: jak to jest z tym zasięgiem CC2531 bez anteny?

Liczba urządzeń

Pamiętaj, że jeden router (nie mylić z koordynatorem) w Zigbee2MQTT ze względu na gwarancję stabilności obsługuje do 6 urządzeń. Czyli możemy podłączyć do 6 end devices na jeden router.  Aby zwiększyć liczbę urządzeń w sieci musimy mieć jakiś dodatkowy router (gniazdko, przełącznik, żarówkę - coś co ma stale dostarczane zasilanie z N). Koordynator obsługuje tak stabilnie do 30 urządzeń. Czym są routery, koordynatory i urządzenia końcowe opisuję tutaj: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy.

Co potrzebujemy? 

Reasumując: jak najtaniej podłączyć urządzenia Zigbee do Home Assistant? Ja wybrałem Zigbee2MQTT na CC2531 ze względu minimalne koszta zakupu, mieszkanie 60m2 oraz możliwości. Koszt płytki CC2531 to niecałe 4$ (z wysyłką z Chin), ja na początku zakupiłem wersję bez dodatkowej anteny aby było najtaniej jak to możliwe. 

Po roku użytkowania stwierdzam, że jednak mogłem dopłacić do wersji z anteną - dlatego zachęcam do samodzielnego zaprogramowania takiej płytki: Zigbee2MQTT (CC2531) i programowanie przez nodeMCU lub zakupu w naszym sklepiku.

Konfiguracja Zigbee2MQTT w Home Assistant VIDEO

Jeżeli mamy już płytkę z oprogramowaniem Zigbee2MQTT, pozostaje nam już tylko konfiguracja HA! 

Konfiguracja na Home Assistant

Dla osób, które ja ja wolą czytać niż słuchać, wersja tekstowa (tutaj też wszystkie potrzebne linki do skopiowania).

1. Jeżeli nie masz skonfigurowanego Mosquitto broker, to szukasz w Ustawienia → Dodatki  →  Sklep z dodatkami i instalujesz, a następnie uruchamiasz.

Potem już tylko przechodzisz do Ustawienia →  Urządzenia oraz usługi i klikasz konfiguruj (pamiętaj aby był ptaszek przy Włącz wykrywanie)!

2. Dodaj URL do repozytorium w Ustawienia → Dodatki  →  Sklep z dodatkami a następnie klikamy w prawym górnym menu trzy kropki i Repositores tam wklejamy: https://github.com/zigbee2mqtt/hassio-zigbee2mqtt i dodajemy repozytorium, wyszukujemy je, a następnie instalujemy je

Startujemy usługę - ostatecznie musi to wyglądać następująco (zielone kółko w prawym górnym rogu):

Pamiętaj aby włączyć Show in sidebar 

3. Port odczytujemy wchodząc: Ustawienia → System →  Sprzęt - prawy górny róg 3 kropki i Cały sprzęt  jeżeli po podłączeniu USB stick pojawia się: /dev/ttyACM0 to znaczy, że jest to właśnie to. 

Nie widać tutaj płytki a instalację robiłeś przez Proxmox? Udostępnij koniecznie port USB w Proxmox dla maszyny wirtualnej Home Assistant: Konfiguracja maszyny wirtualnej w Proxmox dla Home Assistant / punkt 4 

4. Przechodzimy do Ustawienia →  Dodatki →  Zigbee2mqtt a następnie konfiguracji i uzupełniamy (dodajemy) jedną rzecz  (port + adapter: deconz) , jej edekt wygląda tak (waga nie dodajemy w sekcji socat ani mqtt musimy dodać w sekcji serial:

serial:
  port: /dev/ttyACM0

UWAGA: koniecznie zmień network_key - choćby kilka liczb! W przeciwnym razie będziesz miał domyślne liczby a to nie jest bezpieczne. Dzięki za zwrócenie na to uwagi Bartek! 

5. Wszystko działa przez MQTT, więc skoro auto wykrywanie jest włączone to urządzenia zaczną się nam pojawiać w Configuration -> Integrations -> MQTT. Aby dołączyć urządzenie do sieci patrz punkt niżej.

Podłączanie urządzeń

Klikamy w menu z lewej strony na nasz addon Zigbee2MQTT i w prawym górnym rogu klikamy Permit join (All)

Następnie na naszym urządzeniu Zigbee, które chcemy dodać wchodzimy w tryb parowania - najczęściej odbywa się to przez przytrzymanie jakiegoś przycisku na obudowie aż zacznie migać niebieska dioda. Po kilku sekundach urządzenie jest podłączone.

Sposób włączenia parowania w danych urządzeniach znajdziesz na stronie projektu, w spisie urządzeń kompatybilnych i po wejściu na szczegóły będzie to dokładnie opisane: https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html  

Sterowanie urządzeniem

Pozostaje nam już tylko odszukać w Lovelace przycisku i go dodać do wybranej karty. Będziemy zawsze mieli tyle rodzajów ile jest wypisanych obok urządzenia, czyli w przypadku Sonoff linkquality i switch. Ja sobie dodatkowo, zmieniłem nazwę wyświetlania na bardziej przyjemną. 

Problemy?

Jeżeli z jakiegoś powodu potrzebujesz usunąć wszystkie urządzenia zmień po prostu network_key w configuration add-on Zigbee2MQTT - jeżeli dodasz je ponownie to otrzymają takie same ID a więc wszystkie automatyzacje będą działać jak do tej pory! 

Podsumowanie

Wszystko działa naprawdę świetnie, obecnie mam podpiętych już dość dużo urządzeń i nie zauważyłem żadnych problemów z działaniem, o wszystkim co podłączam do tej bramki przeczytasz tutaj: Zigbee

Co bardzo ważne - Zigbee2MQTT pozwala aktualizować oprogramowanie urządzeń Zigbee, tutaj znajdziesz jakich: https://www.zigbee2mqtt.io/information/ota_updates.html

I przypominam, wszystkie aktualnie obsługiwane urządzenia znajdziesz tutaj: https://www.zigbee2mqtt.io/information/supported_devices.html 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Nokia Streaming Box 8000 z Android TV

Od: 249 zł 299 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Fajna alternatywa dla Chromecast 4.0, ponieważ posiada wiele portów (w tym RJ45/USB/USBC i wiele innych). Oczywiście za cenę większej obudowy i pilota, który ma nawet przyciski z liczbami. Jeżeli myślisz o przystawce smart, to może być bardzo dobra opcja!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||