Home Assistant - Certyfikat SSL | łączenie lokalne DuckDNS | Dnsmasq

Home Assistant - Certyfikat SSL | łączenie lokalne DuckDNS | Dnsmasq

Też Was irytuje, że przez sieć lokalną (na urządzeniach z Androidem) musicie łączyć się przez https://hassio:8123 a gdy jesteście po za siecią: https://hejdom.duckdns.org:8123? Znalazłem na to prosty sposób i w końcu mam brak informacji o błędzie certyfikatów!

Oczywiście aby wszystko działało musicie zrobić wszystko według tego artykułu: Home Assistant - dostęp zdalny SSL - DuckDNS / Let's Encrypt a dopiero wtedy co poniżej.

Konfiguracja Dnsmasq

Sprowadza się do podania IP lokalnego naszej malinki oraz naszego adresu duckdns. DNS zostawiłem jakie były. 

{
 "defaults": [
  "8.8.8.8",
  "8.8.4.4"
 ],
 "forwards": [],
 "hosts": [
  {
   "host": "hejdom.duckdns.org",
   "ip": "192.168.0.51"
  }
 ]
}

Konfiguracja urządzenia z Adroidem

Wchodzimy w ustawienia naszej sieci WiFi, wchodzimy na zaawansowane i ustawiamy jak poniżej. Zmieniamy tak naprawdę tylko DNS po zmianie Ustawienia IP z DHCP na Statyczny - i podajemy adres naszej Malinki (ten sam co powyżej).

 

Warto ustawić stałe IP (ja robiłem to normalnie na routerze) do śledzenia naszej obecności w mieszkaniu, ja wykorzystuję to do automatyzacji - jak rozłączę się z WiFi to nie ma mnie w domu, więc jak ogrzewanie albo światła są włączone to ma je wyłączyć.

Podsumowanie

To wszystko, po tym zabiegu nareszcie możemy przestać zastanawiać się czy jesteśmy na LTE czy WiFi przez co wystarczy nam tylko jeden skrót do aplikacji Home Assistant i koniec z wyświetlaniem błędu certyfikatu SSL. Który spowodowany jest tym, że urządzenia na Androidzie nie wychodzą po za Router tylko są przez niego przekierowane do Malinki bezpośrednio - ogranicza to niby ruch sieciowy ale jednocześnie powoduje problemy z certyfikatami (nie zgadza się adres www z wydanym certyfikatem w warstwie niewidocznej dla użytkownika). 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny XIAOMI MIJIA Mi 1C

Od: 789 zł 1199 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Rewelacyjna cena do możliwości. Mycie czyli MOP a ssanie to aż 2500PA. Do tego aplikacja i obsługa WiFi - nie ma lasera ale korzysta z optycznej nawigacji i zapamiętuje mapę! W tej cenie? Warto go kupić i od niego zacząć! 

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||