Ile kosztuje kino domowe? Czy da się poczuć jego magię za mniej niż 400 zł?

Ile kosztuje kino domowe? Czy da się poczuć jego magię za mniej niż 400 zł?

Chodzisz do kina? A może tego nie znosisz, tak jak my? A mimo wszystko chcesz oglądać filmy na dużym ekranie? U nas przed salą kinową, pierwszeństwo ma kanapa i możliwość zrobienia pauzy w każdym momencie! Tylko ile takie kino domowe kosztuje?

Wszystko fajnie ale ja mam TV! A ja nie mam i są tego dwa główne plusy: jak jest ładnie i słonecznie nie chce nam się zasłaniać rolet i oglądać TV więc wychodzimy na spacer. a drugi to taki, że filmy oglądamy tylko wieczorem. Oczywiście zdarzają się nam dni, że puścimy coś w ciągu dnia ale są to bardzo rzadkie przypadki. 

Na samym końcu tabelka cenowa ;)

Przewaga TV nad projektorem

Jedno urządzenie i na pewno mniejszy koszt jednostkowy. Stawiamy na meblu i gotowe, wystarczy podłączyć do prądu. No chyba, że chcemy dźwięk 5.1 - wtedy jeszcze amplituner sterujący głośnikami i same głośniki najlepiej w połączeniu kablowym albo soundbar - teraz bardzo popularne rozwiązanie.

TV możemy oglądać w każdym momencie, choćby nie wiem jak nowoczesny projektor - to te do zastosowania domowego o takiej jasności jak TV - kosztowały by krocie!

Przewaga projektora nad TV

Jeszcze niedawno liczba cali dzięki wykorzystaniu projektora to była abstrakcja!. Obecnie TV mają spokojnie 65 cali w rozsądnej cenie. Na projektorze rozsądnie w mieszkaniu to max 120 cali. Oczywiście w dalszym ciągu zmieścimy na 120 calach, aż 4x TV o wielkości 60 cali ;)  

Dla mnie każdy film to spektakl, do którego kino tworzy wspaniałą otoczkę! 

Ile to kosztuje?

No dobra wszystko fajnie ale ile to tak naprawdę kosztuje?

Projektor

Najważniejsza część zestawu - to od niej zależy jakość. Mamy do wyboru technologię LCD/3LCD oraz DLP. DLP jest to w skrócie starsza technologia ale obraz dla mnie jest cieplejszy, bardziej miękki - dlatego zdecydowałem się właśnie na niego. Teraz pewnie już wybór nie byłby taki prosty. Pamiętaj projektor spokojnie pożre Ci 200W w takiej technologii. LCD jest bardziej oszczędne i obraz generalnie jest jaśniejszy.

Pamiętaj wielkość wyświetlanego obrazu zależy od odległości projektora. Dlatego sprawdź to przed zakupem - projektory do kina domowego mają to regulowane ale w niewielkim stopniu (a niektóre nie mają w ogóle) a powiem Wam szczerze. 110 cali z niecałych 4 metrów robi robotę i nikt mi nie powie, że to za duży obraz i za blisko ;) 

Regulowana zawsze jest ostrość, zoom niestety nie zawsze (najczęściej w tych droższych modelach i to też zakres do pół metra)) - wiec projektor dobieramy do pomieszczenia i tego gdzie będzie zamontowany. 

Pamiętaj są też projektory laserowe krótkiego rzutu (wymagają np. tylko 30 cm odsunięcia od ściany na którą rzucają obraz), jednak są znacząco droższe przykład Projektor Xiaomi 4K LASER short throw 

Koszt projektora FULL HD (1920x1080) to ok. 2,5 tys. zł a 4k to koszt minimum 2x większy. Ja posiadam, zakupiony w 2013 roku, projektor Optoma HD25 - technologia DLP, obraz 1080p na wyjściu i 3000lm jasności - to jest optimum do wieczornego kina. Nie ma szans na takiej jasności oglądać w ciągu dnia w niezaciemnionym pokoju, zapomnij nawet o lampce wieczorem. Do kina - światło gasimy, ja okien nie zasłaniam wieczorami ale to dlatego, że nic mi przez nie nie świeci. 

Jeżeli szukasz budżetowego projektora do 300 zł zobacz Blitzwolf BW-VP1 720p (HD) lub do 700 zł zobacz  Blitzwolf BW-VP6 1080p (FULL HD).

Do sterowania projektorem używam: Broadlink RM Mini 3.

Ekran

Drugą najważniejszą częścią zestawu jest to gdzie wyświetlany obraz. I to jest ogromna różnica. Sam przechodziłem przez 3 ekrany. Tani za 600 zł (biały), dobry manualnie rozwijany (ok. 1200 zł) aż trafiłem na Suprema Andromeda (matt grey) za ok. 2000 zł, rozwijany elektrycznie. To jaka różnica jakości wyświetlanego obrazu była jest po prostu przepaścią. To jak porównać stare CRT do nowoczesnego LCD - tak to nie żart - nasze kino domowe, bez dobrego ekranu nie ma sensu.

Ekran: white czy matt grey? Jeżeli mamy jasne pomieszczenie - czyli zwykłe mieszkanie - wybieramy matt grey aby nie odbijało się nam wszystko od ścian i mebli, nie ma wtedy dobrego kina. Jeżeli mamy pokój przystosowany do kina: ściany ciemne pochłaniające światło i tak samo meble kupujemy white. 

Koszt budżetowego ekranu 100" to ok. 80 zł jak np. BlitzWolf® BW-VS2 Portable Projector Screen - można też pomalować ścianę specjalną farbą.

Koszt dobrego zwijanego ekranu elektrycznego to ok. 110 cali: 2000 zł

Zamiast płacić za ekran ze sterowaniem radiowym (wtedy kosztowało to ok. 500 zł ekstra) użyłem po prostu: Tuya (Smart Life) sterowanie ścienne żaluzjami.

Amplituner

Przez długi czas używałem Pioneer VSX-520 i byłem bardzo zadowolony, jednak zaczął się wyłączać dźwięk w trakcie oglądania przez HDMI i już mieliśmy tego dosyć. Więc zakupiliśmy Yamaha RX-V485 MusicCast i powiem Wam dopiero wtedy zobaczyłem jaka różnica potrafi być na sygnale VIDEO po HDMI. Obraz stał się bardziej ostry a kolory bardziej nasycone. A dźwięk pełniejszy. Poezja - no ale przeskok technologiczny to dobre kilka lat (ponad 7)!

Koszt amplitunera (używany): 600 zł

Koszt amplitunera (Yamaha): 1500 zł

Do sterowania amplitunerem używałem: Broadlink RM Mini 3 obecnie Yamaha RX-V485 MusicCast współpracuje już z Google Home.

Głośniki

Kupiłem głośniki używane 5.0 Koda AV850 i myślę po woli (po 7 latach) o ich wymianie. 

Ale kino to przecież bass a bass ma być taki aby sąsiadom z sufitu tynk odpadał! Oczywiście żartuję ale generalnie jest tak, że SUB (w moim przypadku Koda SW-355) to podstawa do kina, robi niesamowitą głębię  i jest po prostu potrzebny. 

Koszt zakupu: zestaw 5.0 - 200 zł, SUB - 150 zł

Źródło obrazu

Ja po prostu zastosowałem laptopa i tak przez lata to było podłączone. Obecnie zdecydowałem się na Xiaomi MiBox S z którego byłem mega długo zadowolony! A możliwości jest naprawdę jeszcze więcej: Chromecast Video / Android TV / Google TV - obecnie używam Chromecast 4.0 z Google TV 

Dlaczego Chińskie projektory są dużo tańsze, a mają lepsze parametry?

Na samym początku musze poruszyć ważny aspekt projektorów do kina domowego. Mianowicie optyka -> jak możecie zauważyć tutaj nie ma czegoś takiego jak pokrętło zoom. Jest wyłącznie ostrość (w przypadku Wanbo T6 Max elektroniczna i automatyczna). To dlatego te projektory są dużo tańsze - to samo zachodzi w obiektywach do aparatu - stałoogniskowy (bez zoom) potrafi kosztować 2x mniej niż zmiennoogniskowy (mówimy tu o kwotach 2000 zł vs. 4000 zł), więc różnica cen jest ogromna. Niby podstawowa optyka też jest gorsza ale szczerze mówiąc ja tego nie potrafię dostrzec.

Potem dochodzi jasność - niby gorsza, a jednak ja tego użytkowo po prostu nie odczuwam, bo obecnie są to kilkuprocentowe różnice. Kiedyś owszem było to mocno odczuwalne. Kolejnym aspektem jest głośność i tutaj ponownie kiedyś była ogromna różnica ale obecnie... cóż już tak nie jest.

W skrócie - mój projektor Optoma 25HD z 2013 roku który kosztował 3000 zł, obecnie... porównywalny jest z Chińskimi projektorami za 600 zł, jednak posiada zmienną ogniskowość przez co mogłem zawiesić go tam gdzie chciałem i pokrętłem dostosować wielkość obrazu do ekranu 110" który posiadam. W przypadku stałogoniskowych musimy na mm ustawić projektor aby wypełnić dokładnie przestrzeń ekranu (który kosztuje drugie tyle co projektor).

Jak to działa?

Podsumowanie

Zaraz to ile to wszystko razem kosztuje? Pamiętajcie, że wybierałem produkty ze średniej półki. Da się to zrobić na początku taniej a potem dobierać droższe elementy tak jak ja to zrobiłem. I takie rozwiązanie polecam. 

Aby było łatwiej - postanowiłem zrobić trzy propozycje cenowe:

  • Eco Cebula - przecież nie wydam więcej - chcę kupić jak najtaniej!
  • Smart Cebula - im więcej czytam, tym mniej wiem - chcę kupić tanio i dobrze!
  • Power Cebula - shut up and take my money - chcę najlepsze! 
  Eco Cebula Smart Cebula Power Cebula
Projektor Blitzwolf 720p - 300 zł Blitzwolf 1080p - 650 zł

Projektor 1080p Optoma od ok. 3k zł

Projektor 4k Optoma od ok. 6k zł

Projektor krótkiego rzutu 4k ok. 8k zł

Ekran

Farba ok. 100 zł

Ekran materiałowy 100" ok. 80 zł

Farba ok. 100 zł

Ekran materiałowy 120" ok. 100 zł

Ekran automatyczny Suprema Andromeda od ok. 2000 zł

Ekran automatyczny z napinaczami od ok. 4000 zł

Nagłośnienie

Wbudowane w głośnik

Blitzwolf Soundbar ok. 300 zł

Wbudowane w głośnik

Używany amplituner i głośniki ok. 1000 zł

Amplituner od ok. 2000 zł 

Głośniki od ok. 1500 zł

Źródło obrazu Dowolny laptop z HDMI Chromecast 4.0 z Google TV ok. 300 zł  I tak wziąłbym Chromecast 4.0 ;)
Łącznie 400 zł 1350 zł Od 8000 zł FHD / od 12000 zł 4K

Najtańsza opcja 720p zaczyna się już 350 zł (projektor + farba jako ekran), głownie odbija się to na braku zoomu w obiektywie i głośności pracy.

Łączny koszt kina 5.1 zaczyna się od: 4 000 zł za tanią wersję projektora FULL HD, na używanych komponentach i średnim ekranie. Nie polecam tylko kupować używanego projektora - bo nie wiadomo w jaki stanie jest lampa czyli ile godzin ma już wyświetlone, a jej wymiana to największy koszt.

Średnio dobrej jakości kino to wydatek 8 000 zł. Na nowych komponentach FULL HD. Z dobrym ekranem i nagłośnieniem. 

Kino 4K to koszt ok. 12 000 zł dobry projektor, ekran elektryczny, lepszy amplituner i mocniejsze głośniki. 

Czy da się poczuć jego magię za mniej niż 400 zł?

Jeżeli mamy na myśli magię dużego ekranu to tak. Jeżeli mamy na myśli duży ekran i nagłośnienie to musimy już trochę dołożyć. Ale ogólnie rzecz ujmując, według mnie tak i mam nadzieję, że ten artykuł pozwolił Wam się o tym przekonać :) 


Photo by Alex Litvin on Unsplash

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny Xiaomi Roborock S7 Max V

Od: 3178 zł 4199 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Najwyższy model z wibracyjnym i podnoszonym mopem, nową genialną szczotką główną i sonicznym wykrywaniem dywanów. W wersji Max V dołożona kamery i laserowe czujniki z przodu umożliwiające rozpoznawanie przedmiotów i ich omijanie! Stacja opróżnia kurz, brudną wodę i napełnia odkurzacz czystą.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||