Ile kosztuje kino domowe?

Ile kosztuje kino domowe?

Chodzisz do kina? A może tego nie znosisz jak ja? Uwielbiam filmy ale nie wyobrażam sobie chodzenia cały czas do kina - nad tłoczną salę kinową pierwszeństwo ma kanapa i możliwość zrobienia pauzy w każdym momencie! 

Wszystko fajnie ale ja mam TV! A ja nie mam i są tego dwa główne plusy: jak jest ładnie i słonecznie nie chce nam się zasłaniać rolet i oglądać TV więc wychodzimy na spacer. a drugi to taki, że filmy oglądamy tylko wieczorem. Oczywiście zdarzają się nam dni, że puścimy coś w ciągu dnia ale są to bardzo rzadkie przypadki.

Przewaga TV nad projektorem

Jedno urządzenie i na pewno mniejszy koszt jednostkowy. Stawiamy na meblu i gotowe, wystarczy podłączyć do prądu i gotowe. No chyba, chcemy dźwięk 5.1 - wtedy jeszcze amplituner sterujący głośnikami i same głośniki najlepiej w połączeniu kablowym.

Możemy oglądać w każdym momencie, choćby nie wiem jak nowoczesny projektor te w rozsądnej cenie i do zastosowania domowego kosztowały by krocie o takiej jasności jak TV.

Przewaga projektora nad TV

Jeszcze niedawno liczba cali to była abstrakcja - 4x większy obraz. Obecnie TV mają spokojnie 65 cali w rozsądnej cenie. Na projektorze rozsądnie w mieszkaniu to max 120 cali.

Każdy film to spektakl, do którego kino tworzy wspaniałą otoczkę! 

Ile to kosztuje?

No dobra wszystko fajnie ale ile to tak naprawdę kosztuje?

Projektor

Najważniejsza część zestawu - to od niej zależy jakość. Mamy do wyboru technologię LCD/3LCD oraz DLP. DLP jest to w skrócie starsza technologia ale obraz dla mnie jest cieplejszy, bardziej miękki - dlatego zdecydowałem się właśnie na niego. Teraz pewnie już wybór nie byłby taki prosty. Pamiętaj projektor spokojnie pożre Ci 200W! 

Pamiętaj wielkość wyświetlanego obrazu zależy od odległości projektora. Dlatego sprawdź to przed zakupem - projektory mają to regulowane ale w niewielkim stopniu a powiem Wam szczerze. 110 cali z niecałych 4 metrów robi robotę i nikt mi nie powie, że to za duży obraz i za blisko ;) 

Koszt projektora FULL HD (1920x1080) to ok. 2,5 tys. zł a 4k to koszt minimum 2x większy.

Do sterowania projektorem używam: Broadlink RM Mini 3.

Ekran

Drugą najważniejszą częścią zestawu jest to gdzie wyświetlany obraz. I to jest ogromna różnica. Sam przechodziłem przez 3 ekrany. Tani za 600 zł (biały), dobry manualnie rozwijany (ok. 1200 zł) aż trafiłem na Suprema Andromeda (matt grey) za ok. 2000 zł, rozwijany elektrycznie. To jaka różnica jakości wyświetlanego obrazu była jest po prostu przepaścią. To jak porównać stare CRT do nowoczesnego LCD - tak to nie żart - nasze kino domowe, bez dobrego ekranu nie ma sensu.

Ekran: white czy matt grey? Jeżeli mamy jasne pomieszczenie - czyli zwykłe mieszkanie - wybieramy matt grey aby nie odbijało się nam wszystko od ścian i mebli, nie ma wtedy dobrego kina. Jeżeli mamy pokój przystosowany do kina: ściany ciemne pochłaniające światło i tak samo meble kupujemy white. 

Koszt dobrego ekranu ok. 110 cali: 2000 zł

Zamiast płacić za ekran ze sterowaniem radiowym (wtedy kosztowało to ok. 500 zł ekstra) użyłem po prostu: Tuya (Smart Life) sterowanie ścienne żaluzjami.

Amplituner

Przez długi czas używałem Pioneer VSX-520 i byłem bardzo zadowolony, jednak zaczął się wyłączać dźwięk w trakcie oglądania przez HDMI i już mieliśmy tego dosyć. Więc zakupiliśmy Yamaha RX-V485 MusicCast i powiem Wam dopiero wtedy zobaczyłem jaka różnica potrafi być na sygnale VIDEO po HDMI. Obraz stał się bardziej ostry a kolory bardziej nasycone. A dźwięk pełniejszy. Poezja - no ale przeskok technologiczny to dobre kilka lat (ponad 7)!

Koszt amplitunera (używany): 600 zł

Koszt amplitunera (Yamaha): 1500 zł

Do sterowania amplitunerem używałem: Broadlink RM Mini 3 obecnie Yamaha RX-V485 MusicCast współpracuje już z Google Home.

Głośniki

Kupiłem głośniki używane 5.0 Koda AV850 i myślę po woli (po 7 latach) o ich wymianie. 

Ale kino to przecież bass a bass ma być taki aby sąsiadom z sufitu tynk odpadał! Oczywiście żartuję ale generalnie jest tak, że SUB Koda SW-355 to podstawa do kina, robi niesamowitą głębię  i jest po prostu potrzebny. 

Koszt zakupu: zestaw 5.0 - 200 zł, SUB - 150 zł

Źródło obrazu

Ja po prostu zastosowałem laptopa i tak przez lata to było podłączone. Obecnie zdecydowałem się na MiBox S - fajna cena tutaj ok. 200 zł, którego recenzje napiszę na dniach ale już jestem mega zadowolony! 

Podsumowanie

Zaraz to ile to wszystko razem kosztuje? Pamiętajcie, że wybierałem produkty ze średniej półki. Da się to zrobić na początku taniej a potem dobierać droższe elementy tak jak ja to zrobiłem. I takie rozwiązanie polecam. 

Łączny koszt kina zaczyna się od: 4 000 zł za tanią wersję projektora FULL HD, na używanych komponentach i średnim ekranie. Nie polecam tylko kupować tak projektora - bo nie wiadomo w jaki stanie jest lampa czyli ile godzin ma już wyświetlone.

Średnio dobrej jakości kino to wydatek 8 000 zł. Na nowych komponentach FULL HD. Z dobrym ekranem i nagłośnieniem. 

Kino 4k to koszt ok. 10 000 zł dobry projektor, ekran elektryczny, lepszy amplituner i mocniejsze głośniki. 


Photo by Alex Litvin on Unsplash


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!