Boxy operatorów - jak mieć IPTV za darmo?

Boxy operatorów - jak mieć IPTV za darmo?

Grafika nieco na wyrost ale że temat niniejszego wpisu będzie nieco kontrowersyjny to myślę że najbardziej pasuje. A tematem “niniejszej prelekcji” będą Android TV boxy brandowane przez operatorów oferowane w lombardach czy serwisach aukcyjnych.

Zacznijmy od aspektu prawnego.

Rozmawiałem z kilkoma osobami potrafiącymi poprawnie interpretować prawo jednak to co przeczytasz poniżej nie jest absolutnie “prawdą objawioną” i polecam samemu poczytać czy skonsultować się z prawnikiem. Uwaga: decyzja należy do Ciebie i pamiętaj że interpretacja prawna może nie być ścisła. 

Operatorzy tacy jak Vectra czy Play oferują swoje urządzenia w ramach użyczenia na czas trwania usługi. Po zakończeniu umowy z operatorem klient który podpisał umowę zobowiązany jest do zwrotu urządzenia lub spłacenia kary umownej wynikającej z umowy. Zazwyczaj mowa jest o 300-400 zł.

Ty jako nabywca urządzenia “z drugiej ręki” nie zobowiązujesz się do czegokolwiek w stosunku do operatora bo to nie Ty podpisywałeś z nim umowę. Problem ma ten który umowę zawiązał.

Czy jesteś “paserem”?

Nie - ponieważ normalizacje prawne wskazują że zarzut tzw. “paserstwa” tyczyć może jedynie nabywania przedmiotów kradzionych natomiast box kradziony nie jest bo nie spełnia definicji kradzieży. Nic co zostało dobrowolnie powierzone komukolwiek nie może być postrzegane jako kradzione. Klient sieci nie jest więc złodziejem a jedynie osobą która niewywiązała się z umowy z operatorem i jako taka może (nie musi) być postawiona przed sądem z powództwa cywilnego. A Ty który kupiłeś box w lombardzie w tej rozgrywce nie istniejesz.

“Jestem prawilny, nie pruję się na komendach i kupuję box” czyli dochodzisz do wniosku że to co napisałem wyżej jest zgodne z prawdą. Co dalej?

Dalej opiszę swoje doświadczenia związane z podobnymi zakupami.

Przez moje ręce przeszło sporo odtwarzaczy multimedialnych różnych operatorów.

Postaram się kolejno wymienić co wiem na temat każdego z nich w kontekście tego czego możesz spodziewać się ze strony operatora.

Canal+

Tu problemów praktycznie nie ma. Canal+ swoje 4K Android TV boxy oferował od początku w sprzedaży z umowami jak i bez umów na zasadzie prepaid.

To że prepaid zniknęło z oferty i boxy można w salonach nabyć już jedynie z umową nic nie zmieniło w oprogramowaniu boxów.

Operator nie nakłada żadnych ograniczeń na box niezależnie od tego jak został zakupiony i jedyne co może Cię spotkać to zwyczajnie brak działających usług operatora w autorskim launcherze. Nie musisz nawet zakładać konta Canal+ by używać wszystkich funkcji urządzenia.

Vectra

Nabywając box Vectra 4K Smart TV masz wielkie szanse trafić na box… z działającymi usługami operatora. Tak. Kupujesz box i oglądasz telewizję opłacaną przez kogoś kto sprzedał box. A przynajmniej do pewnego czasu do kiedy operator nie odłączy usług.

Co się stanie kiedy odłączy?

No cóż… Zupełnie nic. Zwyczajnie znikną kanały TV oferowane przez Vectrę. Box nadal jest w pełni funkcjonalny.

Co jednak jeśli sprzedający wylogował urządzenie przed sprzedażą? W zasadzie również nic. Jedynym mankamentem jest to że po włączeniu boxa pojawi Ci się na ekranie czarna plansza o tym że urządzenie jest wylogowane i proszony jesteś o kontakt z operatorem.

Szok i niedowierzanie a nawet panika bo kupiłeś a tu czarno?

Naciśnij na pilocie przycisk VOD lub KIDS. I po wszystkim. Nie bolało prawda?

Otóż wylogowany box wyświetla czarną planszę jedynie na zakładce “Telewizja” na której domyślnie startuje w launcherze operatora. Launcher na wszystkich innych zakładkach działa a box jest do Twojej dyspozycji z wszystkimi swoimi funkcjami.

Jeśli nie chcesz naciskać jednego przycisku możesz zmienić launcher.

Play

Tu mamy trzy generacje boxów.

1 generacja - jeśli operator uznał że abonent niewywiązał się z umowy blokuje dostęp do swoich usług. Te znikają/nie działają a w prawym górnym narożniku pojawia się komunikat o tym że urządzenie jest wylogowane. Ten komunikat bez problemu można wyłączyć w ustawieniach aplikacji Play Now cofając jej zezwolenie na wyświetlanie nad innymi aplikacjami.

2 i 3 generacja - W przypadku odłączenia usług te zwyczajnie nie działają. W przypadku wylogowania z konta Play Now przez sprzedającego nadal mamy dostęp do ustawień, sklepu Play, aplikacji etc. Jedyny drobny problem występuje w związku z tunerem DVB-T2 ponieważ w zalogowanym boxie (i boxie z nieopłacanymi usługami) wyszukiwaniem i obsługą kanałów cyfrowej telewizji naziemnej zajmował się właśnie launcher operatora który teraz przestał być wyświetlany.

Z pomocą jednak przychodzi w tym przypadku aplikacja Live Channels od Google która świetnie radzi sobie z tunerami które na pokładzie mają te urządzenia.

Podsumowanko

Czy polecam? Nie mogę polecać czegoś co jest nie do końca etyczne a nie jest moim zdaniem etyczne korzystanie z czyjejś naiwności, niewiedzy czy zwyczajnie kłopotów w których się znalazł. Jeśli ktoś sprzedaje za 100-300 zł coś za co i tak będzie musiał zapłacić więcej z czasem to albo nie wie o klauzuli w umowie albo zwyczajnie ciężko go zmusiło życie.

Niemniej jednak rynek wtórny tych urządzeń istnieje, jest podaż i niemały popyt. Ceny rosną, a serwisy aukcyjne nie przyjmują ogłoszeń w których wystąpi bezpośrednie wskazanie na to że box jest boxem wywodzącym się z niewywiązania się z umowy.

Nie przyjmie w zasadzie ogłoszenia w którym pojawi się np. “Android TV” i “Vectra” czy “Play Now”.

Jeszcze raz to zaznaczamy, decyzja należy do Ciebie i pamiętaj że interpretacja prawna z początku tekstu może nie być ścisła.

Ceny w chwili pisania tego tekstu (1.10.2022):

  • Canal+ - 200-300 zł
  • Vectra - 120-200 zł
  • Play
    1. generacja 100 zł (dla przypomnienia) - dwurdzeniowy procesor i zbędny już dziś tuner DVB-T
    2. generacja  180-250 zł
    3. generacja  200-300 zł

P.s. Nie miałem okazji testować boxów T-Mobile i Orange więc o nich nie wypowiem się wcale ale na te boxy również traficie najrzadziej.

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy Xiaomi Dreame V11

Od: 849 zł 1599 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Ręczny, bezprzewodowy odkurzacz akumulatorowy na 90 minut pracy! Bardzo mocny model z wyświetlaczem i blokadą spustu - jest to najlepszy obecnie model tego producenta.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||