Yamaha RX-V485 MusicCast - ampiltuner z Actions on Google

Yamaha RX-V485 MusicCast - ampiltuner z Actions on Google

Długo oczekiwana przez Was recenzja sprzętu który moim zdaniem jest REWELACYJNY! Mam go u siebie od ponad miesiąca i na pewno u mnie zostanie! Amplituner którym możemy sterować głosowo przez Google Home! Urządzenie zakupiłem na audiofan.eu

Sprzęt - który amplituner wybrać?

 

RX-V685

RX-V585 

HTR-5072

RX-V485

HTR-4072

RX-V385

HTR-3072

MusicCast tak tak tak nie
Wifi + RJ45 tak tak tak nie
Bluetooth tak tak tak tak
System 7.2 7.2 5.1 5.1
Radio internetowe tak tak tak nie
MOC całkowita 650W 560W 400W 380W
MOC na kanał 90W 80W 80W 70W
HDMI in / out 5/2 4/1 4/1 4/1
4K / 3D tak / tak tak / tak tak / tak tak / tak

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Opis urządzenia

Zacznijmy od najważniejszego - amplitunery z serii MusicCast to prawdziwe kombajny multimedialne z bardzo prostą obsługą podstawowych funkcji. Działają tak aby mieć czas poznać te bardziej zaawansowane nie tracąc przyjemności z użytkowania urządzenia już na samym początku.

Nie jestem melomanem ani nie mam super ucha, źródło mojej muzyki to głownie radio (teraz internetowe), Spotify, Tidal, YouTube oraz filmy przez HDMI ale w porównaniu z moim wysłużonym Pioneerem VSX 520, który posiadałem od 6 lat... cóż, czuć różnicę i to ogromnie. Wymieniłem tylko amplituner a nie głośniki, więc mam porównanie - dźwięk jest lepiej zestrojony, czystszy i bardziej ciepły. Bas jest przyjemniejszy i lepiej zestrojony z kolumnami. Mój obecny zestaw kina to: Projektor Optoma HD 25, wspomniana Yamaha HTR-4072, głośniki Koda AV850 + KODA SW 355 - więc jest to coś bardzo przeciętnego.

Ciekawostką będzie też różnica w jakości obrazu: jest on bardziej ostry i soczysty (nie zmieniałem żadnych ustawień w urządzeniu nadawczym - laptopie, jak i projektorze).

To odpowiada od razu na pytanie, dlaczego nie wybrałem modelu wyższego - nie potrzebuję 7.2 skoro filmy oglądam głównie z plików mkv zakodowanych max do 5.1. Nie wybrałem też modelu niższego, ponieważ nie posiada MusicCast.

Mikrofon kalibracyjny

Jak już podłączyliśmy wszystkie kable i głośniki - to czas na najważniejsze - czyli kalibrację. Podłączamy kabel, kładziemy mikrofon gdzie będzie nasza głowa (ja użyłem miliona poduszek na kanapie a na szczycie mikrofon - oczywiście można użyć statywu, ponieważ mikrofon ma na niego gwint. Jeden klik i mamy dźwięk idealnie schodzący się w miejscu gdzie siedzimy - wszystko automatycznie! Włącznie z ustawieniami (autowłączania) subwoofera.

MusicCast_1

Sceny (Scene)

Genialna sprawa to sceny, z tego co widziałem tylko Yamaha ma takie rozwiązanie. Możemy skonfigurować 4 sceny, w których możemy ustawić:

 • źródło sygnału (np. HDMI, AUDIO, NET RADIO, TUNER)
 • program przestrzeni dźwiękowej (np. Straight, 5ch Stereo, 5.1)
 • Compresed Music Enchancer: włączone/wyłączone
 • synchronizacja odtwarzania SCENE: włączone/wyłączone - automatycznie przełączanie danej sceny, gdy z danego źródła (HDMI1, HDMI2 itp.) amplituner otrzyma nowy sygnał.
 • strefa docelowa: A/B gdy mamy zamiast 5.1 ustawione głośniki w innych pomieszczeniach

MusicCast_4

Włączają one amplituner (po kliknięciu na pilocie, lub wykryciu sygnału z wybranego źródła HDMI) amplituner jest wyłączony - czyli nie używamy przycisku power. Natomiast kiedy amplituner już jest włączony, to tylko dostosują powyższe ustawienia. Ja ustawiłem sobie to w ten sposób, że mam 4 sceny: HDMI1 z dźwiękiem 5.1 a drugi to samo źródło ale dźwięk Virtual Surround dla filmów 2.0, do tego Chromecast Audio na Audio3 i NET Radio (anteny FM nawet nie podłączyłem).

MusicCast

To ogromny ekosystem, który można nazwać: wbudowanym mini komputerem multimediów dźwiękowych. Głównymi możliwościami są:

 • Multiroom - muzyka w całym domu z jakością Yamahy do 192 kHz (FLAC, ALAC, WAV)
 • muzyka bez kabli po Wi-Fi (np. serwera NAS), AirPlay2 i Bluetooth
 • muzyka z całego świata Spotify, Tidal, Deezer czy Qobuz
 • dwukierunkowy Bluetooth - możesz nie tylko odbierać dźwięk przez BT ale możesz również przesyłać dźwięk do swoich słuchawek lub głośników Bluetooth
 • możliwość sterowania urządzeniem przez aplikację na telefon MusicCast
 • i najważniejsze dla nas (co ciekawe nie wymieniane na głównej stronie musiccast.pl) - współpraca z Asystentem Google - więcej: Yamaha MusicCast - sterowanie przez Asystenta Google 
 • oraz API umożliwiające współpracę np. z Home Assistant - więcej: Home Assistant - Yamaha MusicCast - sterowanie lokalne 

To wszystko po prostu działa! W żadnym z powyższych nie spotkałem żadnych problemów, za każdym razem byłem miło zaskakiwany jakością i łatwością konfiguracji.

Multiroom

Osobiście nie używam tej wbudowane funkcji, ponieważ dostaję często różne głośniki do testowania Google Home, więc łatwiej zrobić mi multiroom z ich wykorzystaniem (obecnie mam na warsztacie 2x mini, JBL Link 20 i 500 oraz Cititation 100 oraz 300 - już niedługo test tych dwóch ostatnich).

Dla Was również to rozwiązanie będzie dużo tańsze. Chromecast Audio da się kupić za mniej niż 100 zł, czyli kupujemy takie dwa podłączamy pod dowolne głośniki i za niecałe 200 zł mamy multiroom. Rozwiązanie Yamaha zaczyna się od 599 zł. Jednak należy zwrócić uwagę na jakość przesyłanej muzyki - jeżeli mamy pliki np. FLAC czy ALAC a nie mp3 to naprawdę poczujemy różnicę wykorzystując multiroom w technologii MusicCast.

Aplikacja MusicCast w telefonie

Opcji i możliwości jest ogrom, generalnie możemy sterować najważniejszymi funkcjami zamiast pilota z tą przewagą, że nie musimy włączać projektora. Nie mam TV, więc było by to ogromnie niewygodne - menu ekranowe jest bardzo rozbudowane a pilot ma milion guzików. W aplikacji działają takie opcje jak choćby odtwarzanie muzyki z naszego telefonu, i to po WiFi wewnątrz aplikacji a nie przez BT, więc nie tracimy na jakości przesyłania!

MusicCast_2

Możemy wybierać źródła (od HDMI po Spotify czy radio internetowe) , sterować głośnością i oczywiście włączyć i wyłączyć amplituner. Brakuje mi jedynie możliwości wywołania scen, nie ma tego niestety nigdzie indziej niż na pilocie. Możemy też wyłączyć z wyświetlania nieużywane źródła i zmienić ich nazwy.

Mamy również podgląd na wiadomości/informacje o aktualizacjach sprzętu.

MusicCast_4

Asystent Google

Aby móc sterować głosowo urządzeniem potrzebujemy dowolnego urządzenia z MusicCast - tak każde będzie współpracować z Asystentem Google! Aplikację na telefon: MusicCast oraz konta Connect ID. Oczywiście nasz amplituner nie posiada mikrofonu, więc potrzebujemy jeszcze dowolnego urządzenia z Asystentem które będzie przyjmować polecenia (głośnik Google Home lub choćby telefon).

Na czas konfiguracji MUSIMY przełączyć język telefonu (oraz najlepiej asystenta) na język Angielski - bez tego to nie zadziała. Po tej operacji, możemy wrócić do języka Polskiego.

Pełną instrukcję konfiguracji po polsku znajdziesz tutaj: Yamaha MusicCast - sterowanie przez Asystenta Google

Jak pewnie przeczytaliście już poprzedni artykuł to mówienie: OK, Google, ask MusicCast to turn on the living room - jest dość nie wygodne i nie działa! Zamiast ask musimy powiedzieć talk to MusicCast. Dla mnie to za dużo gadania więc utworzyłem kilka rutyn np. zamiast mówić powyższe - ustawiłem rutynę o nazwie: Receiver On i jedyne polecenie to właśnie: talk to MusicCast to turn on the living room. Tak samo mam ustawione na wyłączenie, zmianę głośności oraz wybór źródła.

Rozwiązanie to jest genialnie, wcześniej posiadając Broadlink Mini 3 sterujący moim Pioneer VSX-520 nie miałem pewności, czy urządzenie zostało włączone czy też wyłączone. Nie dało się też tą samą komendą od zera włączyć kina domowego jak i włączyć go kończąc słuchanie muzyki (bo amplituner był włączony, więc on go wyłączał). A Broadlink jak to on lubił czasami nie wysłać sygnału IR.

Obecnie, nawet przy wykorzystaniu Broadlinka jest to jeszcze bardziej niezawodne ponieważ Yamaha ma na pilocie przyciski czterech scen, które opisałem wyżej. Do wyłączania zawsze używam Polecenia MusicCast - niestety za każdym razem jest to powtarzane i odczytywane ale działa ZAWSZE i niezawodnie.

Tutaj przykład rutyny włączającej kino - dla przykładu mam wrzuconą komendę Broadlinka na scenę i trzy polecenia MusicCast aby to zobrazować.

Rutyny_1

Chromecast

Urządzenie nie posiada Chromecasta, więc nie jesteś w stanie go podłączyć jako jeden z grupy głośników, posiada za to radio internetowe Airplay 2 oraz choćby Spotify for free. Ja po prostu mam podłączonego pod niego Chromecast Audio (rozwiązanie stosowane przy poprzednim amplitunerze) i zaprogramowaną na to scenę. Działa idealnie.

Spotify

Jeżeli nie mamy Chromecast Audio, to jedynym ograniczeniem będzie brak możliwości grupowania głośników o czym piszę w tym artykule: Więcej niż jeden głośnik Google Home Mini to?.

Bez problemu włączymy Spotify na naszym amplitunerze, wystarczy, że powiemy: OK, Google, talk to MusicCast to switch input to Spotify on the living room

Działa również play, pauzowanie, zmiana utworu głosowo jak i na pilocie. Oczywiście, to samo mamy w telefonie przez aplikację MusicCast.

Z ciekawostek, jeżeli na telefonie wybierzemy w aplikacji Spotify źródło nasz Living Room - to amplituner sam się włączy i zacznie lecieć muzyka!

MusicCast_1

Bluetooth

Nie spotkałem nigdzie indziej rozwiązania, które umożliwia podłączanie urządzeń BT do amplitunera, tutaj mamy komunikację dwukierunkową - więc możemy podłączyć telefon i wysłać z niego muzykę na amplituner. Jak również podłączyć pod amplituner słuchawki jak również głośniki aby posłuchać Spotify z pominięciem telefonu w innym pomieszczeniu.

Ciekawostki na które warto zwrócić uwagę

Radio Internetowe - nie wiem gdzie mam antenę FM! Po co DAB skoro to działa tak dobrze, jakość jest świetna, zero szumów po prostu o to chodziło! A wybór stacji jest ogromny.

Startowa głośność - jeżeli włączamy urządzenie to głośność ustawi się nam na wcześniej zdefiniowany w menu poziom (np. 35) w dzień słuchamy głośno muzyki, wieczorem chcemy ciszej to nie zaatakuje nas głośność jak to miało miejsce w innych urządzeniach.

Sterowanie głośnością głosowo przez MusicCast - dlaczego mówiąc 50 ustawia mi 45 nie mam pojęcia, trzeba wziąć na to poprawkę przy ustalaniu rutyn. Mam ustawiony poziom od 1 do 100 a nie dB.

Menu ekranowe ma wiele fajnych opcji i ogromne możliwości konfiguracji.

Gdy zwiększamy głośność to na ekranie pojawi się nam jej poziom (same cyfry w dolnej części) nie inwazyjne ale na pewno lepiej widoczne na ekranie niż na wyświetlaczu amplitunera.

Pobór prądu

W trybie czuwania (połączenie kablowe po LAN) czyli wybudzanie przez Google Home, MusicCast itp. jest to maksymalnie 1.5W! Jak oglądamy film na średnio głośno jest to 35W.

Gwarancja to aż 3 lata!

Obecnie Yamaha (przez Audio Klan) na Polskę oferuje 3 lata gwarancji, wystarczy się zarejestrować (w ciągu 4 tygodni od zakupu) na stronie audioklan.pl - gratis otrzymamy kod na 3 miesiące Tidal HiFi!

Home Assistant

I na koniec ale nie najmniej ważne - dzięki API jest możliwość sterowania amplitunerem przez HA i to lokalnie, wszystko dokładnie opisuję tutaj: Home Assistant - Yamaha MusicCast - sterowanie lokalne 

Podsumowanie

Zakup uważam, za jeden z lepszych w ostatnim czasie. Dokładnie o takie urządzenie mi chodziło. Jedynie czego mi brakuje to Chromecast. Możliwe, ze Yamaha po prostu nie chce płacić za licencje i stąd obecnie tego nie wprowadziła, bo urządzenie jest w 100% na to gotowe i liczę na to, że to się zmieni. Bo Chromecast jest niesamowicie tanią i przez to genialną alternatywą na multiroom.

Zniżka

Na naszej grupie mamy specjalny kod zniżkowy, gdzie otrzymacie sprzęty z MusicCast w lepszej cenie oraz nawet -20% na kolumny!

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Xiaomi Mi Vacuum G9 - odkurzacz ręczny pionowy bezprzewodowy

Od: 627 zł 899 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Mały, lekki odkurzacz, który bez problemu mogę wziąć na wakacyjny wyjazd, żeby nie chodzić po tonie piasku gołymi stopami. To właśnie czekało Mi Vacuum G9 - wycieczka na Mazury i 6 tygodni ogarniania podłóg, które aspirują do bycia plażą.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||