Airbnb / Booking - Smart Home do wynajęcia

Airbnb / Booking - Smart Home do wynajęcia

W jaki sposób wykorzystać rozwiązania smart w apartamentach do wynajęcia tak aby opłaciło się to jego właścicielowi i było jednocześnie mocno atrakcyjne dla wynajmującego?

Będąc służbowo w trójmieście zacząłem się zastanawiać, co może być smart w mieszkaniu, które na te 4 dni było moim mieszkaniem. Co było by dla mnie przydatne a co zupełnie zbędne - jednocześnie opłacalne dla właściciela.

Pomysły odrzucone

Zdecydowanie wszystkie usprawnienia dotyczące sprzątania jak automatyczny odkurzacz, są totalnie bez sensu - obsługa po wynajęciu sprząta mieszkanie, w trakcie nie zdarzyło mi się nigdy go sprzątać. Więc odkurzacz odpada.

Wszystkie systemy mycia okien i inne automaty odpadają.

Podstawy smart

Na pewno czujnik ruchu na korytarzu i w kuchni byłby czymś przydatnym - automatyczne gaszenie światła to dodatkowa oszczędność dla właściciela. Czujnik obecności w łazience, to tez fajny pomysł.

Powiadomienie o otwartych oknach podczas burzy - kwestia teraz gdzie i komu (głośnik w mieszkaniu, telefon właściciela itp.).

Bezpieczeństwo

Wszelkie czujniki jak:

  • zalania do kuchni i łazienki
  • czujnik dymu - dodatkowo mamy pewność, że nikt nie będzie nam palił w mieszkaniu papierosów
  • czujnik CO - jeżeli są piecyki gazowe
  • czujni gazu - jeżeli mamy gaz

Czujniki otwarcia okna oraz zamka drzwi - wiemy kiedy przyjechali goście i wiemy kiedy wyjechali. Mamy pewność, że okna zostały zamknięte.

Czujnik natężenie hałasu - cenimy prywatność wynajmującego, więc chodzi tylko o mierzenie jego natężenia - kiedy jest bardzo duże po pewnej godzinie a jest cisza nocna to wiemy, że jest impreza - w zależności od naszej polityki wynajmowania, to może być niedozwolone.

Przynoszące realne oszczędności właścicielowi

Bezpieczeństwo mamy już wyżej ale co pomoże nam realnie oszczędzić na co nie zwracają uwagę wynajmujący?

Dla mnie oczywistą rzeczą jest ogrzewanie - głowice na kaloryfery, które ustawiają temperaturę, wyłączają się jak okno jest otwarte - podstawa. Dodatkowo jak nikogo nie ma w mieszkaniu to automatycznie obniżają temperaturę (to samo na noc). Proste rozwiązanie realne korzyści.

Zawór wody z przepływem - wykryje, jeżeli mamy uszkodzony kran lub spłuczkę, sącząca się cały czas woda to naprawdę ogromne oszczędności.

Jeżeli jesteśmy przy wodzie a ogrzewanie jest z bojlera to wyłączanie go po wyjeździe gości. Jednak najczęściej spotykam mieszkania z wodą ciepłą miejską - sam kupując mieszkanie na taką inwestycję, chętnie wybrałbym właśnie takie - to mniejsze koszta serwisowania jak i większe bezpieczeństwo.

Zaszalejmy

A gdyby nie chodziło tylko o pieniądze ale rzeczywiście o zrobienie efektu wow na gościach? Myślę, że automatyzacje witające gości były by czymś mega ciekawym i mało denerwującym. Np. pierwszy raz wchodzimy do mieszkania a włącza się nam muzyka w mieszkaniu po przywitaniu. A może... na TV z chromecastem wyświetla się film i informuje nas, że jest smart np. światła oraz gdzie jest hasło do WiFi zapisane, co można zobaczyć itp. 

Myślę, że powyższe wykorzystanie Smart TV było by po prostu idealne, zwłaszcza, że kosztuje to tak niewiele! A można go dodatkowo wykorzystać jako źródło informacji, muzyki czy właśnie Smart TV (choćby Netflix) Dzięki za sugestię Przemek! 

Smart zamek zamiast sejfu z kluczami to też duża wygoda - zmienne kody działające z airbnb ma np, Nuki Smart Lock.

Podsumowanie

Wynajmując mieszkanie na wyjazd, bardzo rzadko zdarza mi się tam prać i gotować coś innego niż parówki/jajecznica na śniadanie. Czasami użyję mikrofalówki - więc w ogóle nie odczuwam potrzeby piekarnika. Jednak bardzo doceniam zmywarkę, jest to po prostu wygodne aby wrzucić wszystko tam.

Jednak czy te elementy w wynajmowanym mieszkaniu mają jakikolwiek sens bycia smart? Nie sądzę aby to miało jakiekolwiek znaczenie.

Co Wy dodalibyście do tej listy?


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!