Mój Smart Home - co doceniam w nim najbardziej?

Mój Smart Home - co doceniam w nim najbardziej?

Tak przy niedzieli pomyślałem, że warto zastanowić się jak bardzo zwiększył się komfort mojego życia przy wykorzystaniu smart rozwiązań. Co najbardziej doceniam ja a czego jesteście zadowoleni Wy? 

Pomysł na ten artykuł przyszedł mi niedawno i cały czas gdzieś siedzi z tyłu głowy, tak samo jak wycieczka wideo po moim mieszkaniu i pokazaniu Wam co mam smart. Ale to jeszcze musi chwilę poczekać ;)

Najbardziej doceniam...

W pierwszej wersji myślałem, że napiszę Wam o odkurzaczu. Ale w sumie o tym już pisałem tutaj: Xiaomi Roborock S50 - czego nie powiedzą Wam w sklepie a powinniście to wiedzieć 

Druga myśl to...

Światło i jego automatyzacja w kuchni oraz podczas wejścia do mieszkania? O tym też już pisałem: Automatyzacje wejścia i wyjścia z domu i fakt jest to mega wygodne, zwłaszcza jak wracam z zakupami i ręce ledwo otwierają zamek ale jest coś co zwiększa komfort jeszcze bardziej i co dla mnie jest jeszcze bardziej smart!

Skoro nie odkurzacz i światła, to co? 

Najbardziej doceniam automatyzacje ogrzewania! Jest to po prostu przegenialna sprawa. Osobiście posiadam Homematic IP - zestaw 2 głowice + bramka to 277 zł. Ale słyszę bardzo dużo dobrych słów o Tuya - gdzie element zestawu mamy już od 85 zł!

Dlaczego akurat ogrzewanie? Ponieważ jest to 2w1 - oszczędza rachunki i to znacząco i nie pozwala się przegrać pomieszczeniu. Cały czas utrzymuje te zadane 21 stopni - nie ważne czy zaczniemy gotować w mieszkaniu, czy siedzieć pod kocykiem. Mamy ustaloną temperaturę.

Otwieramy okno? Kaloryfery automatycznie mi się przykręcają. Można do tego wykorzystać czujniki otwarcia z Homematic lub Tuya w zależności co akurat kupimy. Oczywiście, jest więcej producentów ale jednak nad design wybieram 3x niższą cenę za taka samą funkcjonalność ;) 

Ale wróćmy do najważniejszego! Utrzymywanie zadanej temperatury co to znaczy? To znaczy, że ustalamy 21 stopni i głowica cały czas pracuje. Otwiera zawór i zamyka. Zazwyczaj działa to tak, że temperatura w pokoju oscyluje w okolicy pół stopnia ponad lub pod zadaną. Mamy możliwość sterowania tym z termometru w głowicy (wtedy temperatura zadana jest średnio 2 stopnie niższa niż wskazanie głowicy przy kaloryferze). Lub dokupujemy termostat i kaloryfery dążą do tego aby zadowolić go wskazaną temperaturą. Jest to idealne rozwiązanie na duże pomieszczenia - wtedy temperaturę mamy naprawdę idealną. 

W większości domów sprawdzi się wbudowana w głowicę. No chyba, że mamy kaloryfer zabudowany, w tym wypadku potrzebujemy już tego termostatu lub dostosować ustawienia głowicy - bo to też jest możliwe! Powiedzmy, że zadajemy 21 stopni a w pomieszczeniu ciągle mamy 22... no to wchodzimy w ustawienia głowicy i zmniejszamy o jeden stopnień na tej głowicy temperaturę. Od teraz, ustawiamy jak zawsze 21 i już głowica trzyma tej temperatury, bo dostosowaliśmy to w aplikacji. Świetne rozwiązanie! Ja jestem mega z tego zadowolony.

A teraz najlepsze, automatyzacje! Kończymy oglądać wieczorem film na projektorze - mówię do głośnika: end of movie time - wszystko mi się wyłącza, ekran składa a temperatura w pokoju automatycznie zmniejsza. No dobra nie oglądaliśmy filmy. Wychodzimy z pokoju, wszystkie światła gasimy. Grupa Living Room wyłączona - temperatura się obniża. Wychodzimy z domu, zapomnieliśmy totalnie zgasić jednej lampki. Żaden problem - nasze telefony po za domem - domownicy po za domem. Wyłącz wszystkie światła i skręć temperaturę.

To jest takie proste i to po prostu działa! To co szukasz już zestawu dla siebie? 

Photo by Kevin Bhagat on Unsplash

 


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!