GetWired Project - przewodowy Smart Home prosto z Polski!

GetWired Project - przewodowy Smart Home prosto z Polski!

Gdy napisał do mnie Jakub z zapytaniem, czy chciałbym przetestować ich prototyp Smart Home sterowany przewodowo, oparty na MySensors (czyli współpracujący z Home Assistant i nie tylko) od razu chętnie się zgodziłem!

Jak pisze o tym sam autor:

Najważniejszy rozwijany przez nas projekt dotyczy przewodowego systemu automatyki o rozproszonej architekturze opartego o przemysłowy standard komunikacji RS485, który niedawno otrzymał nową nazwę – GetWired. W jego ramach opracowujemy podzespoły elektroniczne, oprogramowanie, a także instrukcje i dokumentację, mając na celu wykreowanie nowego, w pełni funkcjonalnego rozwiązania w zakresie instalacji inteligentnych, tzw. domu inteligentnego.

Rezultaty naszych prac publikujemy w ramach wolnej licencji (open hardware), ponieważ wierzymy, że dzielenie się wiedzą jest podstawą rozwoju. Mamy również nadzieję, że przyczynimy się w ten sposób do popularyzacji zagadnienia domu inteligentnego. 

Najnowsze projekty właśnie biorą udział w kampanii crowdfundingowej na Crowd Supply.

Brzmi interesująco? I takie właśnie jest! 

Sprzet_1

Przewody

Jak wiecie głównie testuję urządzenia bezprzewodowe, ponieważ większość z naszych mieszkań i domów nie jest przystosowana do bycia smart. Jednak kable transmisyjne i wszystkie urządzenia w jednym miejscu (w tak zwanej serwerowni) to wygodne rozwiązanie. Tylko, że... ciągnięcie nowych kabli transmisyjnych w świeżo wyremontowanych pomieszczeniach - to nie coś o czym marzymy. Co innego gdy dopiero jesteśmy przed kładzeniem elektryki, to wtedy jaki mamy wybór?

Najczęściej bardzo drogie komercyjne rozwiązania, gdzie jeden przełącznik smart do światła kosztuje tyle za ile ja zrobiłem mój cały pokój dzienny...Oczywiście tutaj bardzo upraszczam aby była jasność (od światła). 

GetWired to przede wszystkim architektura rozproszona. Tutaj szybka tabela porównawcza (ze strony wsparcia projektu): 

  GetWired KNX Centralized Systems (e.g. Loxone) Control4 Shelly
Communication Wired Wired Wired Wireless + Wired Wireless
System Architecture Decentralized Decentralized + centralized Centralized Decentralized + centralized Decentralized
Open Communication Protocol Yes Yes No Yes Yes
Open-Source Hardware + Software No No No Software partially open
Usable with Open Controllers Yes Partially No Partially Yes
Modular Hardware (Versatility) Yes No No No No
Cost Low Very high High High Low

Trochę teorii

Komunikacja pomiędzy modułami odbywa się przewodowo, w oparciu o sprawdzony, przemysłowy standard komunikacji RS485 oraz popularny protokół komunikacyjny MySensors.

Rozproszona architektura wymaga tylko jednego dodatkowego przewodu poprowadzonego obok tradycyjnej instalacji elektrycznej. Oprogramowanie oferuje łatwy w obsłudze plik konfiguracyjny, z którego mogą korzystać nawet osoby bez wcześniejszego doświadczenia z programowaniem. Wgrywanie kodu do modułów odbywa się przez Arduino IDE, bardzo popularne i maksymalnie proste w obsłudze narzędzie do programowania mikrokontrolerów.

Więcej informacji znajdziesz oczywiście na stronie wsparcia projektu Crowd Supply.

Przygody

Oczywiście nie odbyło się bez przygód, coś nie chciało współpracować z Home Assistant i jakoś recenzję odkładałem i odkładałem... aż w końcu Jakub do mnie zadzwonił i mówi, że zostało 7 dni do zakończenia kampanii! Porozmawialiśmy przez telefon i udało się wszystko podłączyć a przy okazji powstanie fajna instrukcja, która wszystkie problemy będzie rozwiązywać! Obecnie wszystko działa już poprawnie a ja nauczyłem się kilku nowych rzeczy!  

System

Trzon systemu składa się z centralki (na RJ45) + miejsc na kable do podłączenia modułów i oczywiście ich zasilenia oraz zewnętrznego zasilacza 12V  (pamiętajcie to działający prototyp)! 

Moduł MCU jest bazą każdego Shielda, do którego wpięte są: 

 • RGBW Shield moduł sterowania LED (włącz/wyłącz, natężenie, kolory).
 • 2SSR Shield dwukanałowy moduł sterowania 230V; wbudowany pomiar prądu; obciążalność 200W - oczywiście możemy podpiąć podwójny przełącznik aby sterować wyjściami manualnie.

Oczywiście to dopiero początek projektu i będzie on rozwijany o kolejne moduły!  

ps. jest jeszcze kablowy programator USBasp - z którym miałem najwięcej przygód, na szczęście z tym też sobie poradzono ;)

Sprzet_10

Aktualizacja oprogramowania 

Możliwa jest zdalna aktualizacja - a więc nie trzeba urządzeń wyjmować z puszek, odpinać od sieci i podłączać programatora USBasp! 

Jak to działa? 

Tak jak znany nam sprzęt nie ma tutaj zaskoczenia - to po prostu musi działać! System możemy łączyć ze sobą z każdego modułu wychodzić na kolejne - topologia magistralii. Możliwości są naprawdę ogromne aż nie mogę się doczekać, aż więcej z Was otrzyma dostęp do tego systemu!  

Home Assistant

Możemy podłączyć się przez mySensors lub MQTT ja wybrałem ten pierwszy sposób. Brama przyszła do mnie wstępie skonfigurowana a oprogramowanie na moduły wgrane, więc wystarczyło dopisać do configuration.yaml

mysensors:
 gateways:
  - device: '192.168.0.70'
   persistence_file: 'mysensors3.json'
   tcp_port: 5003
 optimistic: false
 persistence: true
 version: '2.3'   

I po kilku restartach i załadowaniu się wszystkiego, mogłem już sterować modułami, tak jak każdym innym urządzeniem w HA:

HA_1 HA_2 

Kampania

Jeżeli projekt zainteresował Cię tak jak mnie, to wesprzyj kampanię!

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy Xiaomi Dreame V11

Od: 755 zł 1494 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Ręczny, bezprzewodowy odkurzacz akumulatorowy na 90 minut pracy! Bardzo mocny model z wyświetlaczem i blokadą spustu - jest to najlepszy obecnie model tego producenta.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub