Czytać każdy może - czy warto kupić Kindle PPW4

Czytać każdy może - czy warto kupić Kindle PPW4

Uwielbiam czytać, gdy tylko mam czas (a teraz mam go aż za dużo), to po prostu czytam książkę za książką ale nie było by to możliwe, z książkami papierowymi. Na szczęście z Amazon Kindle jest to proste nawet teraz!

Gdyby nie to, że uwielbiam nowinki technologiczne pewnie nie przekonałbym się do tego urządzenia na samym początku. Uwielbiam zapach książek i ich ciężar. W papierowych wersjach przeczytałem klasyki jak Mroczna Wieża, Władca Pierścieni, Fundacja, Harry Potter i wiele innych - więc ból nadgarstka i zmęczone oczy nie są mi obce! 

Ale to się skończyło! Czytanie na Kindlu mogę porównać do prowadzenia samochodu z automatyczną skrzynią biegów - jest to po prostu wygodne i nie doceni tego ten, kto nie miał tej przyjemności. W czasie gdy prowadzę, znaczy czytam mam jedną rękę wolną i mogę trzymać ją na ramieniu partnerki. Wszyscy są zadowoleni ;)

Dla kogo jest Kindle?

Może zacznijmy od tego dla kogo jest to urządzenie. Po pierwsze na tym się czyta książki - nie dokumenty w pdf a książki, które umożliwiają dostosowanie wielkości czcionki jak i jej rodzaj, odstępów pomiędzy wierszami i od krawędzi ekranu - wtedy doceniamy prostotę tego urządzenia i jego możliwości. 

PPW4_1

Przewracać strony możemy dotykowo (naciskając prawą stronę ekranu), lub przesuwając palcem po ekranie. Ja często trzymając Kindla prawą ręką robię to kciukiem a jak lewą ręką to... nosem (serio) ;) 

Wielkość ekranu a zarazem jego ciężar jest idealnie dobrany i porównać można go średniej grubości książką. 

Urządzenie ma też wbudowaną przeglądarkę internetową ale szczerze mówiąc nigdy z niej nie korzystałem.

E-ink jak to działa

Ekran nie pobiera prądu jak wyświetla obraz. Potrzebuje go tylko na zmianę strony - ponieważ w najprostszym formacie odwraca "piksel" czarną lub białą stroną w kierunku użytkownika. Potem już prądu nie pobiera - ekran może wyświetlać treść nawet po wyładowaniu urządzenia.

Książki drukowane są w 300dpi odpowiada to mniej więcej 6 calowemu Kindle PPW3/4 o rozdzielczości 1440 x 1080  - natomiast Kindle 10 ma podświetlenie ale rozdzielczość tylko 800x600 czyli 167dpi.

Podświetlenie

Ważna informacja - ekran nie jest podświetlony jak znamy to z telefonów/tabletów. Diody znajdują się w dolnej części (4/5 sztuk PPW3/PPW4) i świecą na ekran - przez to oczy mniej się nam męczą. 

O co chodzi z tymi reklamami

Kindle występuje w dwóch wersjach z reklamami oraz bez nich. Wersja z reklamami jest tańsza. Różni się to tym, że po wybudzeniu zobaczymy taki ekran jak na zdjęciu czołowym po lewej na Kindle PPW3 a nie od razu książkę jak po prawej na Kindle PPW4.

PPW3i4_1

Wersja z reklamami nie jest u nas oficjalnie sprzedawana bo Amazon nie ma swojego sklepu działającego po Polsku i nie możemy kupować Polskich książek. Oczywiście da się to ominąć, więc na sam koniec artykułu. 

Jak kupić ebooka

E-booka możemy kupić wszędzie (lub też dostać od znajomego) i przesłać na kindlowego maila a następnie po chwili zostanie ściągnięta przez naszego Kindla. Dla mnie to jest najwygodniejsze. Kindle czyta tylko pliki mobi ale przekonwertowanie epub lub innego formatu na kompatybilny z Kindlem to dosłownie dwa kliknięcia. Większość księgarni udostępnia kilka formatów możliwych do ściągnięcia. 

Na wakacjach, gdzie czytamy cały czas siedząc na plaży (maksymalne podświetlenie) starczy nam baterii spokojnie na 3-4 tygodnie.  

Czas przejść do konkretów czy warto kupić PPW4?

Moim zdaniem nie - warto natomiast kupić PPW3 chyba, że...

  • czytacie w wannie ponieważ PPW4 jest wodoszczelny
  • czytacie na plaży  w PPW4 obudowa jest szczelniejsza
  • chcecie słuchać audiobooków w PPW4 występuje bluetooth i większa pamięć
  • lubicie przełączać się jak ja pomiędzy tym ile zostało Wam do końca rozdziału/książki - ekran w PPW4 jest na tym samym poziomie jak ramki

PPW4_2

Gwarancja

Legendarna gwarancja to nie żart. Bardzo często gdy zepsuje Ci się Kindle po 2 latach, Amazon z przyjemnością wyślę Ci nową sztukę. Ponieważ zarabia na tym, że kupujesz u niego książki a nie na sprzedaży samego urządzenia a dodatkowo pozytywny PR to u nich podstawa. 

Jednak aby taką gwarancję otrzymać, należy kupić Kindle bezpośrednio ze strony: Amazon.de 

Podsumowanie

Jako podsumowanie, podam ten przykład: moja Mama od kiedy ma wersję z podświetleniem przestała czytać zwykłe książki, zdecydowanie mniej męczą się jej oczy. Dla niej to jest po prostu zbawienie, bo kocha czytać a nie było to już możliwe w takiej ilości przy wersjach papierowych...

I pamiętajcie - warto dokupić okładkę (broń boże tą drożyznę z Amazona) - która ochrania z tyłu obudowę i z przodu ekran - po jej otwarciu nasz Kindle się od razu wybudza a po zamknięciu gaśnie. Jest to super wygodna opcja i ułatwia trzymanie a zarazem pozwala bardziej poczuć Kindla jak prawdziwą książkę.  

Kliknij i sprawdź aktualne promocje na te czytniki.


Jeżeli chcesz zgłębić świat czytników, warto odwiedzić stronę: swiatczytnikow.pl


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!