Światłowód Orange i własny router - czyli zewnętrzny ONT

Światłowód Orange i własny router - czyli zewnętrzny ONT

A jeżeli FunBOX to za mało? W pewnym momencie gdy mamy naprawdę dużo urządzeń smart, żaden router od operatora nie da rady... po prostu router (żadnego) operatora, nie jest w stanie płynnie działać przy tak ogromne liczbie urządzeń smart na WiFi!

Dlaczego FunBox to za mało?

Na początku dlaczego tak się dzieje. Każde urządzenie WiFi zapycha nam sieć (sieć WiFi została stworzona do przesyłania dużych ilości danych a taki przełącznik przesyła ich bardzo mało ale często i tylko zajmuje pasmo). Rozwiązaniem były by mocniejsze routery ale 90% użytkowników tego nie potrzebuje. A mocniejszy router to koszta, które musieliby ponieść wszyscy. Więc z ekonomicznego puntu widzenia (bo przecież za to zapłaciłby każdy z nas, też ten, który tego nie potrzebuje) nie ma to sensu. Funbox 3.0 jest tak zoptymalizowany abyśmy za niego nie płacili majątku i starczał właśnie tym 90% użytkowników.

No dobra ale co z tymi 10%? Do nich należę właśnie ja oraz wielu z Was. Po prostu mamy tyle urządzeń, że routery operatora nie dają rady. Nie ważne czy to UPC, Orange, Netia itd. sieć po prostu jest zbyt obciążona i ponownie - nie chodzi tutaj o oglądanie na trzech TV Netflixa a o wiele małych urządzeń, zapychających pasmo. 

Słyszałeś o Zigbee?

Tutaj wchodzi on cały na... niebiesko ;) Ma zupełnie inne założenia -> słaby transfer ale bardzo stabilny, ponieważ prawie każde urządzenie podłączone na stałe do prądu, zwiększa zasięg takiej sieci! Więcej przeczytasz tutaj: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy. 

Rozdzielenie pasma WiFi 2.4GHz od 5Ghz

Pierwszą techniką jest rozdzielenie pasma szybkiej transmisji od standardowej - zmieniamy SSID szybkiej transmisjinp. KG-DOM dla 2.4Ghz i KG-DOM5 dla 5Ghz, posłużę się grafiką aby zobrazować o co chodzi i dlaczego warto to zrobić:

Światłowód Orange i własny router - ONT_1

* Grafika pochodzi ze strony Orange

Warto zwrócić uwagę na zdanie "korzysta z niego wiele tańszych urządzeń", tutaj ponownie ekonomia - nasze smart gniazdka, przełączniki i żarówki an WiFi korzystają z WiFi 2.4GHz, więc po co mają blokować nam szybką transmisję? To rozwiązanie pomaga na długo a dodatkowo ułatwia podłączanie urządzeń (router urządzeniu, które nie obsługuje 5GHz nie narzuca tego standardu) a czasami te tańsze, smart urządzenia, nie potrafią poinformować odpowiednio szybko router jakiego standardu używają.

No dobra i co dalej?

Skoro należymy do tych 10% użytkowników, to znaczy, że wiemy po co to robimy. Podstawą jest uargumentowanie Orange dlaczego potrzebny nam jest własny router. U mnie była to zbyt duża liczba urządzeń i to powiedzmy jest już argument. Drugim niepodważalnym jest argument Piotra (w tym wątkumiejsce przyłączenia będzie inne niż to gdzie chcesz mieć WiFi.

Ile to kosztuje?

Jeżeli załatwimy to od razu przy podpisywaniu umowy, to nie kosztuje nas to ani złotówki więcej - nie możemy pozwolić technikowi zainstalować samego Funboxa! Przypilnujecie aby na umowie, którą podpisujecie było to dopisane.

Jeżeli mamy już umowę i zainstalowanego Funboxa, to wizyta technika kosztuje nas 129 zł, jest to opłata jednorazowa, nie płacimy nigdy nic więcej. 

ONT z Orange

Optical Network Terminal jest to po prostu modem światłowodowy. Posiada port zasilania, wejście na światłowód oraz jedno wyjście LAN 1Gbit. Nic więcej! Nie możemy się do niego nawet zalogować, nie możemy w nim dosłownie nic skonfigurować. I teraz ważne: nie możemy posiadać swojego ONT, musi być on od Orange. Jest to urządzenie produkowane przez Huawei. I jest nam "wypożyczane" bezpłatnie w czasie trwania umowy (tak samo jak Funbox).

ONT_3

Z tego co wyczytałem, jest to spowodowane tym, że ma on ustawione pewne parametry, gdybyśmy mieli swój z dostępem (lub ten od Orange z dostępem) to moglibyśmy coś przestawić tak, że zakłóciło by to pracę całej sieci w okolicy.

Jedna ważna uwaga, jeżeli padnie nam Funbox to wymienimy go w każdym punkcie obsługi, jeżeli padnie nam ONT to tylko jak ktoś do nas przyjedzie z techników.

ONT zamiast FunBoxa

No nie do końca. Otrzymujemy zewnętrzny ONT (gdzie wpinamy światłowód) + Funboxa 3.0 gdzie w pierwszy port LAN ładujemy kabel z ONT. Potem możemy podpiąć swój router, a Fanboxa schować do szafy - bardzo fajna sprawa bo mamy dzięki temu awaryjnie zawsze jakiś router i to bez dodatkowych opłat! 

ONT_1

Więc zanim ogarnąłem konfigurację to mój zestaw wygląda tak ;) 

Bezpieczny dostęp Orange

Warto zapoznać się na tym jak login wpływa na blokowanie portów. Jest to bardzo dobrze opisane tutaj: dzięki usłudze Twój komputer zyskuje dodatkową barierę ochronną przed niebezpieczeństwami z internetu. 

Jaki router?

Tutaj odsyłam Was na naszą grupę, ponieważ rozwiązań jest naprawdę dużo. Ja użyłem mojego leżącego od kilku lat TP-LINK WDR4300 inaczej znanego jako N750 ale za namową Piotrka zmieniłem oprogramowanie na OpenWRT. Najważniejsze router musi obsługiwać PPPoE + VLAN. Bez tego nie będziemy mieć internetu. A jeżeli mamy TV to musimy mieć coś co pozwoli na VLAN w zależności od portów LAN w obudowie:

  • VLAN dla internetu to 35
  • VLAN dla TV to 839 i 838

Więcej szczegółów znajdziesz w tym wątku na trzepaku. Mój na oryginalnym sofcie tego nie obsługiwał.

Uwaga: obecnie używam już Router Xiaomi AX3600Od kiedy mam ten router skończyły się problemy ze znikającymi urządzeniami WiFi, generalnie skończyły się wszystkie problemy ze stabilnością sieci!

Konfiguracja naszego routera na OpenWRT

Muszę tutaj jeszcze raz wspomnieć o Piotrku i kilku innych osobach (w tym wątku) gdyby nie ich pomoc pewnie bym tego nie ogarnął. Mój router na oryginalnym oprogramowaniu nie miał VLAN. Więc zmieniłem oprogramowanie na OpenWRT. Fajne jest to, że wspierają naprawdę ogromną liczbę urządzeń! 

Zmiana oprogramowania routera

  • Ściągamy oprogramowanie dla naszego routera, czy nasz router to obsługuje sprawdzamy tutaj
  • Zmieniamy nazwę pliku, na taką która będzie zaakceptowana przez nasz router czyli w moim przypadku: wdr4300v1_en_3_14_3_up_boot(150518).bin. W przeciwnym wypadku otrzymamy błąd: please select a file to upgrade.
  • Łączymy się z routerem przez LAN!
  • Logujemy się i przechodzimy do System Tools -> Firmware Upgrade. Wybieramy ściągniemy plik *.bin file i klikamy Upgrade.
  • Gotowe!

Konfiguracja PPPoE

Ta część niby była prosta a jednak nie do końca... Teoretycznie wprowadzamy tutaj login i hasło pamiętając aby wybrać Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Docelowo musi to wyglądać tak:

Jednak musimy to zrobić od drugiej strony, w pierwszej kolejności musimy skonfigurować VLAN.

Konfiguracja VLAN

Przechodzimy do Network -> Switch i tworzymy nowy VLAN jak na obrazku poniżej. Pierwsze dwa były już dostępne.

OpenWRT_orange_1

Konfiguracja PPPoE

Jak już mamy to gotowe, to dopiero teraz możemy skonfigurować Interfaces -> WAN -> Physical Settings

OpenWRT_orange_3

Już wiecie skąd 0.1 i 0.2? :) 

Następnie wracamy do Interfaces -> WAN -> General Settings

OpenWRT_orange_2

Zapisuje wszystko i restartujemy aby zapisał sobie ustawienia wszystkiego. Po tej operacji nareszcie działa nam internet przez własny Router!

Problemy

Dużo osób pisze, ze mimo VLANów TV im nie działa, nie mam TV więc niestety tego problemu nie mogłem sprawdzić u siebie. Będę możliwe do Orange pisać aby zobaczyć czy mogą mi to wypożyczyć do przetestowania ale na pewno nie w tym miesiącu. Potrzeba osobnych VLANów do VOD i nagrywania z tgo co wyczytałem.

Podsumowanie

Mam ONTa, mam swój router i sieć na tym routerze działa obecnie super! Nareszcie nic mi się nie gubi ale myślę, że duże znaczenie ma też oprogramowanie OpenWRT które na początku jest trudne do ogarnięcia ale jak się już je pozna, to ma dokładnie wszystko czego potrzebuję (przynajmniej obecnie). 

Oczywiście, wraz z rozrostem sieci (jeszcze 2x) problemy znowu zaczęły się pojawiać (ten router jedna swoje latka ma), więc obecnie używam już Router Xiaomi AX3600.

ONT_1

Jeszcze raz dzięki członkom grupy za pomoc! Czeka mnie jeszcze porządek z kablami i będzie idealnie! :D 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Miernik napięcia i prądu portu USB do 6A

Od: 71 zł 89 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Chcesz sprawdzić pojemność baterii lub powerbanka? Chcesz sprawdzić moc ładowania ładowarki lub powerbanka? A może jakość kabli których używasz i standardów w ładowarce jakie posiadasz? To wszystko zrobisz właśnie tym urządzeniem o minimalistycznej konstrukcji.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||