Ikea Tradfri - czujnik ruchu (nowa wersja)

Ikea Tradfri - czujnik ruchu (nowa wersja)

To nie będzie pozytywna recenzja - mimo początkowej ogromnej radości względem pierwszego tego czujnika - emocje szybko opadły i pozostał niesmak. Na szczęście bez problemu zwróciłem produkt jak to w IKEA bez dodatkowych kosztów. 

Na początku muszę poinformować, że urządzenie łączyłem z Home Assistant - Zigbee2mqtt (CC2531 za 4$) a więc nie wykorzystywałem bramki od IKEA, Xiaomi (Aqara) ani Philips z którymi czujniki Ikea Zigbee łączą się bez problemu. 

Ikea Tradfri - czujnik ruchu_3

Sposób działania

Zacznijmy od tego jak czujnik PIR działa - nie zagłębiając się w techniczne aspekty: czujnik widzi promienie podczerwone czyli wykrywa różnicę temperatur tła. Stąd widzi gdy wchodzi człowiek, nasza temperatura jest inna niż otoczenia i wchodząc zmieniamy tło widzialne dla sensora. Można oszukać sensor zwiększając temperaturę pomieszczenia do temperatury ciała (często wykorzystywany motyw na filmach) ale w naszym domowym zaciszu, może przez to zareagować np. na otwarte okno gdy temperatura jest zupełnie inna niż wewnątrz pomieszczenia. 

Czujniki tego typu nie widzą przez szyby (czyli np. tego co za oknem czy też pod prysznicem). Automatyczne otwarcie zmywarki podczas suszenia i wydostanie się z niej pary również uruchomi czujnik.

Jeżeli jesteśmy do takiego czujnika tyłem (plecami) i coś kroimy to jeżeli nie zrobimy większego ruchu - to się wyłączy. Więc sugestia montujmy go od strony "roboczej" gdzie jest widoczny ruch.

Specyfikacja

Można ustawić na tryb dzienny lub nocny (przeczytaj więcej w minusach!)

Czujnik przechodzi w stan brak ruchu po 3 minutach.

Detekcja ruchu: maksymalny zasięg wynosi 5 metrów, a kąt 120°.

Baterie w zestawie, żywotność około 2 lat.

Oznaczenie IP44. Przetestowano i zatwierdzono do użytku w łazienkach.

Wymiary: 74 mm x 44 mm x 37 mm

Montaż na dołączoną taśmę przyklejaną na tył czujnika - taśma trzyma mocno i wtedy zdejmujemy plecki (pod którymi jest bateria) lub pół farby ze ściany... 

Plusy

Polska dystrybucja z Ikea więc ich legendarna już gwarancja.

Możliwość pracy w łazience (odporny na wilgoć).

Łatwy montaż na suficie. 

Można go w prosty sposób połączyć z żarówką Ikea Tradfri  - bezpośrednio bez dodatkowej bramki!!! 

Minusy

Przełącznik trybu działania w nocy/dzień po prostu nie działa (nie wiem czy on się łączy z serwerem i sprawdza w ten sposób) ale po prostu ZAWSZE mi się zaświecał, robiłem eksperymenty i zawsze było mu ciemno... miałem dwa oba zachowywały się tak samo. Może steruje tym bramka Ikea (nie wiem nie miałem) ale kody które były wysyłane były takie same niezależnie od jasności w pomieszczeniu. Dajcie znać jak to u Was wygląda. 

Ikea Tradfri - czujnik ruchu_2

Czujnik podaje komunikat o tym, że jest ruch przez 3 minuty - teoretycznie odświeża częściej informację (przekazuje ją) ale minimalny czas to 3 minuty. Mnie to osobiście denerwowało i to strasznie - w kuchni np. świeciło to po prostu za długo. Poprzednia wersja czujnika na obudowie miała możliwość ustawienia: 1, 3 albo 10 minut. 

Brak możliwości dostosowania kąta ułożenia czujnika przy montażu. 

Teoretycznie możliwość montażu na ściankach bocznych ale wtedy utrudniony dostęp do zmiany baterii.

Podsumowanie

Generalnie urządzenia nie polecam - specjalnie kupiłem je dla czujnika zmierzchu ale to po prostu się w ogóle nie sprawdziło! Oczywiście podłączenie i konfiguracja była bezproblemowa. 

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Xiaomi Mi Band 6 NFC

Od: 210 zł 249 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Najnowsza opaska od Xiaomi z płatnościami NFC! Najważniejsze zmiany to o 50% większy ekran (1,56 cala, 326PPI) i czujnik natlenienia krwi. Wszystko uzupełnione ponad 3x większą liczbą dostępnych aktywności w tym automatyczne ich rozpoznawanie!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  lub