Skoro meble z Ikea są już w prawie każdym domu, to nie dziwi fakt, że to właśni oni mogą stanąć za największą rewolucją smart oświetlenia w naszych domach.
Cały ich smart system składa się obecnie z kilku elementów: żarówek, sterowania (czujnik ruchu, piloty) oraz nowości w postaci rolet. Ach zapomniałbym o półce oraz lampce głośniku ;) Na wstępie muszę powiedzieć, że całość aplikacji jest to dość mocno uproszczona. Czasami to aż po prostu kłuje w oczy i powoduje zupełnie bezsensowne rozwiązania.
Cała Ikea Tradfri działa na protokole Zigbee.
Dlaczego Zigbee?
Przeczytaj ten artykuł aby poznać zalety i możliwości tego standardu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy.
Zestaw testowy
Jest to kilka elementów TRÅDFRI
- Zestaw gateway, barwne i białe spektrum, E27 (dwie żarówki RGB, pilot, bramka) - 299 zł
- Żarówka LED 600 lumenów RGB E27 (jak z zestawu powyżej) - 79 zł
- Czujnik ruchu - 50 zł
- Ściemniacz okrągły (wycofany) - 50 zł
Żarówki
Same żarówki testuję w osobnym wpisie (Ikea Tradfri - żarówka E27 600lm RGB (LED1624G9) ponieważ uważam, że zasługują na to swoją jakością.
Aplikacja Ikea TRÅDFRI
Generalnie aplikacja działa bardzo prosto i sprawnie. Trzeba przyznać, że jest prosta aż do bólu - nie mamy tam zaawansowanych funkcji - tylko piloty i pomieszczenia.
Światło
Z aplikacji możemy zarządzać globalnie wszystkimi kolorami, natężeniem światła oraz kolorem - jak również możemy ustawić światło indywidualnie dla każdej żarówki osobno.
Automatyzacje
Zapomnij! Są 3 możliwości na krzyż i to wszystko.
Przenoszenie żarówek
Zajmuje kilka sekund, naciskamy i przeciągamy.
Przenoszenie pilotów
Porażka - trzeba jednego zresetować - klikając 4x w przycisk parowania, a następnie otworzyć oba piloty i trzymać 10 sekund przycisk parowanie (z czujnikiem ruchu mi się to np. nie udało). Jeden jest pilotem głównym a drugi jak by pomocniczym, czym to się objawia?
Okazuje, że jak poprzenosisz żarówki pomiędzy pomieszczeniami to jak sparowało się pilota z jedną na początku - to główny steruje wszystkimi a dodatkowy (w moim przypadku ściemniacz) steruje tylko jedną ;)
Dlaczego tak się dzieje?
Piloty
Ponieważ piloty synchronizują się z żarówkami. Nie z bramką. To znaczy - że wyłączając z prądu bramkę i chowając ją do szuflady - piloty dalej działają. Jedynie pozbywamy się możliwości sterowania światłem przez internet.
Aktualizacja oprogramowania urządzeń
Ikea nie pyta - Ikea robi to w tle i koniec tematu.
Przywrócenie zasilania
Zgodnie z certyfikacją Zigbee po odcięciu zasilania i przywróceniu go. Żarówka zapali się na ostatnim znanym stanie - kolorze i jasności. Czyli zawsze będzie stan ON po przywróceniu zasilania!!! /Dzięki za zwrócenie na to uwagi Bartek!
Google Home
Tutaj odbywa się to w trochę inny sposób - wchodzimy na aplikację Ikea - łączymy z kontem Google.
A następnie wchodzimy na Google Home gdzie wykrył Ikea - klikamy i gotowe.
Sterować możemy głosowo natężeniem światła, kolorami więc jest tutaj pełny wypas, że tak powiem, to samo możliwe jest z przycisków.
Home Assistant
Współpracę z HA opiszę w kolejnym artykule, bo jest tego troszkę ;)
Plusy
Minusy
Prosta aż do bólu aplikacja bez możliwości zwiększenia możliwości.
Tragedia z przenoszeniem pilotów.
Podsumowanie
Muszę powiedzieć, że Ikea podeszłą do tematu w bardzo dobry sposób - to po prostu ma działać a nie mamy kombinować w nieskończoność warunki automatyzacji- ma być prosto (po za parowaniem wielu pilotów w jednym pomieszczeniu). Czujnik ruchu ma zaświecać światło jak jest ruch i gasić jak go nie ma - KONIEC.
Jest to zaleta i przekleństwo tego systemu... na plus na pewno przemawia idea działania sklepów IKEA - mamy je na miejscu, możemy w każdej chwili zwrócić przedmiot jeżeli się u nas nie sprawdzi - wiec warto spróbować przekonać się do tego systemu już dziś - najwyżej go oddacie - tylko zachowajcie opakowanie.
Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!
Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj projekt na lub