Ikea Tradfri - zestaw (bramka, żarówki RGB, ściemniacz, pilot, czujnik ruchu)

Ikea Tradfri - zestaw (bramka, żarówki RGB, ściemniacz, pilot, czujnik ruchu)

Skoro meble z Ikea są już w prawie każdym domu, to nie dziwi fakt, że to właśni oni mogą stanąć za największą rewolucją smart oświetlenia w naszych domach.

Cały ich smart system składa się obecnie z kilku elementów: żarówek, sterowania (czujnik ruchu, piloty) oraz nowości w postaci rolet. Ach zapomniałbym o półce oraz lampce głośniku ;) Na wstępie muszę powiedzieć, że całość aplikacji jest to dość mocno uproszczona. Czasami to aż po prostu kłuje w oczy i powoduje zupełnie bezsensowne rozwiązania. 

Cała Ikea Tradfri działa na protokole Zigbee. 

Dlaczego Zigbee?

Przeczytaj ten artykuł aby poznać zalety i możliwości tego standardu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy. 

Zestaw testowy

Jest to kilka elementów TRÅDFRI 

Żarówki

Same żarówki testuję w osobnym wpisie (Ikea Tradfri - żarówka E27 600lm RGB (LED1624G9) ponieważ uważam, że zasługują na to swoją jakością.

Ikea Tradfri - zestaw_10 

Aplikacja Ikea TRÅDFRI 

Generalnie aplikacja działa bardzo prosto i sprawnie. Trzeba przyznać, że jest prosta aż do bólu - nie mamy tam zaawansowanych funkcji - tylko piloty i pomieszczenia.

Ikea Tradfri - zestaw_17

Światło

Z aplikacji możemy zarządzać globalnie wszystkimi kolorami, natężeniem światła oraz kolorem - jak również możemy ustawić światło indywidualnie dla każdej żarówki osobno.

Ikea Tradfri_1 

Automatyzacje

Zapomnij! Są 3 możliwości na krzyż i to wszystko.

Ikea Tradfri - zestaw_7

Przenoszenie żarówek

Zajmuje kilka sekund, naciskamy i przeciągamy.

Ikea Tradfri - zestaw_29

Przenoszenie pilotów

Porażka - trzeba jednego zresetować - klikając 4x w przycisk parowania, a następnie otworzyć oba piloty i trzymać 10 sekund przycisk parowanie (z czujnikiem ruchu mi się to np. nie udało). Jeden jest pilotem głównym a drugi jak by pomocniczym, czym to się objawia?

Okazuje, że jak poprzenosisz żarówki pomiędzy pomieszczeniami to jak sparowało się pilota z jedną na początku - to główny steruje wszystkimi a dodatkowy (w moim przypadku ściemniacz) steruje tylko jedną ;)

Ikea Tradfri - zestaw_28 

Dlaczego tak się dzieje?

Piloty

Ponieważ piloty synchronizują się z żarówkami. Nie z bramką. To znaczy - że wyłączając z prądu bramkę i chowając ją do szuflady - piloty dalej działają. Jedynie pozbywamy się możliwości sterowania światłem przez internet.

Aktualizacja oprogramowania urządzeń

Ikea nie pyta - Ikea robi to w tle i koniec tematu. 

Ikea Tradfri - zestaw_30

Przywrócenie zasilania 

Zgodnie z certyfikacją Zigbee po odcięciu zasilania i przywróceniu go. Żarówka zapali się na ostatnim znanym stanie - kolorze i jasności. Czyli zawsze będzie stan ON po przywróceniu zasilania!!! /Dzięki za zwrócenie na to uwagi Bartek! 

Google Home 

Tutaj odbywa się to w trochę inny sposób - wchodzimy na aplikację Ikea - łączymy z kontem Google.

Ikea Tradfri - zestaw_32 

A następnie wchodzimy na Google Home gdzie wykrył Ikea - klikamy i gotowe.  

Ikea Tradfri - zestaw_1

Sterować możemy głosowo natężeniem światła, kolorami więc jest tutaj pełny wypas, że tak powiem, to samo możliwe jest z przycisków.

Ikea Tradfri - zestaw_4

Home Assistant

Współpracę z HA opiszę w kolejnym artykule, bo jest tego troszkę ;)

Plusy

Polska dystrybucja z Ikea więc ich legendarna już gwarancja.

Łatwy konfiguracja. 

Można w prosty sposób połączyć pilot/czujnik ruchu z żarówką Ikea Tradfri  - bezpośrednio bez bramki!

Minusy

Prosta aż do bólu aplikacja bez możliwości zwiększenia możliwości. 

Tragedia z przenoszeniem pilotów.

Podsumowanie

Muszę powiedzieć, że Ikea podeszłą do tematu w bardzo dobry sposób - to po prostu ma działać a nie mamy kombinować w nieskończoność warunki automatyzacji- ma być prosto (po za parowaniem wielu pilotów w jednym pomieszczeniu). Czujnik ruchu ma zaświecać światło jak jest ruch i gasić jak go nie ma - KONIEC. 

Jest to zaleta i przekleństwo tego systemu... na plus na pewno przemawia idea działania sklepów IKEA - mamy je na miejscu, możemy w każdej chwili zwrócić przedmiot jeżeli się u nas nie sprawdzi - wiec warto spróbować przekonać się do tego systemu już dziś - najwyżej go oddacie - tylko zachowajcie opakowanie.

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Chromecast 4.0 z Google TV wersja HD

Od: 189 zł 199 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Przystawka smart TV (FHD) z najnowszym oprogramowaniem Google TV oraz pilotem! Jej ogromną przewagą nad Xiaomi Mi Box S - jest jej zdecydowanie większa płynność, możliwość podłączenia pod grupę głośników chromecast (multiroom) oraz obsługa Google Stadia (jeszcze nieoficjalnie). 

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||