NEWS - iRobot przejęty przez Amazon

NEWS - iRobot przejęty przez Amazon

Nie za świeży ten news ale zacząłem myśleć co to będzie oznaczało dla przyszłości tych odkurzaczy. Czy zmieni się ich marketing? Czy Amazon zaadoptuje ich technologię do swoich magazynów, a może... będą sprzedawane taniej ale za dodatki będzie trzeba słono płacić?

Amazon zawarł porozumienie w sprawie przejęcia firmy iRobot - producenta odkurzaczy Roomba. Amerykański gigant (Amazon) wyda na to przejęcie ponad miliard dolarów. Obecnie obie strony muszą uzyskać niezbędne zgody regulatorów na to działanie, to może jeszcze chwilę potrwać.

iRobot założona została w 1990 r. przez inżynierów: Rodney'a Brooksa, Helen Greiner oraz Colina Angle. Ten ostatni jest obecnym CEO spółki i pozostanie nim do finalizacji transakcji. iRobot pierwszego robota odkurzającego - pod znaną dziś powszechnie marką Roomba - zaprezentowano zaś w 2002 r. Do 2004 r. firma sprzedała ponad milion egzemplarzy odkurzacza. Obecnie jest już to ponad 30 mln sztuk!

Dobra ale co to znaczy dla nas? Jestem mega ciekaw zmian jakie zajdą zwłaszcza w marketingu, ponieważ mimo niego. Uważam, że roboty za świetne urządzenia, tylko po prostu w zbyt wysokiej cenie, a teraz? Wszystko się może zmienić. Co stanie się z tymi wszystkimi farmami fikcyjnych kont polecających pod każdym filmem/artykułem zawsze ale to zawsze Roombę? A może teraz zaczną polecać nie tylko Roombę ale też Amazona, może to przejęcie jest czymś więcej niż nam się wydaje? Przy takim działaniu Allegro może czuć się zagrożone! ;) 

ps. mnie najbardziej zafascynował ten komentarz: Amazon kupił iRobota nie dlatego że to jest dobry produkt, ale dlatego że jest to kolejne źródło danych dla tej mega korporacji. Każdy nowszy model iRobota jest wyposażony w kamerę szerokokątną, która pomaga mu w nawigacji. Do tego ma łączność z siecią poprzez Wi-Fi. Pozwala to gromadzenie cennych danych o użytkownikach. Nie tylko tworzy on mapę 3D mieszkania, ale może też sfilmować wnętrze. Z użyciem serwerów AI Amazon będzie mógł dokładnie sprofilować użytkownika - co ma, czy jest bogaty, co mu zaoferować. Nie wierzysz? To weź instrukcję od twojego iRobota i znajdź punkt o tym że dane dot mieszkania są zbierane i wysyłane na serwery firmy!

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy Roborock H7

Od: 1129 zł 1799 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Nowy model o ogromnej mocy i nareszcie szybkim ładowaniem! Z nowości to magnetyczne przyczepianie akcesoriów - czyli nawet na lodówce :D A do tego zbiornik albo z workiem albo jaki znamy! Lekki i pod marką Roborock - to musi się udać - premiera 2 czerwca! 

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||