Fotowoltaika na balkonie w Niemczech, czy ma sens w Polsce?

Fotowoltaika na balkonie w Niemczech, czy ma sens w Polsce?

Niemcy i nie tylko stawiają na fotowoltaikę w blokowym wydaniu. Mieszkańcy Düsseldorfu są zachęcani do instalowania paneli fotowoltaicznych na balkonach - ja też już testowałem o czym będzie osobny artykuł. Czy rozwiązany zostanie w ten sposób kryzys energetyczny?

Ciekawe rozwiązanie prawda? Jestem ciekaw co na to moja spółdzielnia, już na dniach będę sprawę rozwijać - trzymajcie się grubo, bo czuję, że będzie zabawnie :D Ale wracając do tematu przewodniego od którego wychodzimy Niemcy chcą promować niewielkie instalacje fotowoltaiczne, idealne dla mieszkańców bloków.

Co to znaczy niewielka? Moduły fotowoltaiczne, mikroinwerter, który przetwarza prąd stały na zmienny oraz przewód prądu zmiennego AC, który można wpiąć do gniazdka. I teraz najlepsze do uruchomienia takiej mikroelektrowni nie jest konieczna pomoc specjalistów. Montaż można przeprowadzić samemu! 

Dobra poproszę dane, no to proszę bardzo dziennikarze wnp.pl, powołując się na redakcję rp-online.de: pojedynczy moduł fotowoltaiczny o mocy 380 W jest w stanie wyprodukować na balkonie skierowanym na południe ok. 280 kWh energii elektrycznej rocznie. 

Zaraz, że co? Taki zestaw fotowoltaiczny, który można podłączyć do gniazdka, kosztuje 400-600€. Według Centrum Doradztwa Konsumeckiego w Düsseldorfie, przy cenie energii wynoszącej 0,33 euro, (to chyba już nieakutalne) w ciągu roku zaoszczędzimy 66€ - zaraz pewnie będzie to 2x tyle... trzymajcie się, bo to serio idzie. Czyli zwrot po ok. 6 latach. Tylko że...

Miasto oferuje dofinansowanie tego typu instalacji, i kwota, którą można pozyskać na zakup balkonowej instalacji fotowoltaicznej to maksymalnie 400€ - że jak, za darmo?! No nie do końca suma dofinansowania ta nie może przekraczać 5% kosztów instalacji.

Centrum Doradztwa Konsumenckiego oblicza, że przy pobraniu dotacji od miasta, zakup instalacji zwraca się już po czterech latach, no ja liczę nawet szybciej ale co tam z matematyki nie jestem tak dobry jak CDK. Ja się pytam jak to zamontować u siebie, chcę to teraz, już!

'ResponsiveMedia' plugin by Geoff Hayward.

 

Zdjęcie pochodzi z serwisu depositphotos.com 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny Xiaomi IMILAB V1

Od: 1092 zł 1899 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Jedna z najciekawszych alternatyw dla Viomi S9, to zdecydowanie faworyt jeżeli chodzi o możliwości względem ceny. Ogromna baza opóźniająca kuch - wygląda na wręcz klon Viomi S9, tylko w niższej cenie. Oczywiście działa z Xiaomi Home.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||