Blackout - przestaje się go bać! Czyli test Flashfish A501 + paneli słonecznych

Blackout - przestaje się go bać! Czyli test Flashfish A501 + paneli słonecznych

Brak prądu, czy to jest w ogóle realne zagrożenie? A może temat napędzają sprzedawcy takich urządzeń jak to testowane? Jako, że mieszkam prawie w centrum Katowic dłuższej przerwy w prądzie doświadczyłem kilka razy, w tym ostatnio podczas testów BLUETTI EB70 :D

Te przerwy zazwyczaj były latem spowodowane budową nowych bloków i przełączaniem sieci oraz raz z tego co pamiętam zalaniem jakiejś stacji, ale wtedy to zalało też podziemne garaże sąsiadom i potopiło im samochody. W sumie parkingi naziemne, położone niżej też były pozalewane... pewnie pamiętacie tą ulewę - do teraz sąsiedzi przy większych ulewa spoglądają przez okna w bloku tych zalanych garaży, nie zazdroszczę.

Flashfish A501 + paneli słonecznych_5

W każdym razie w tym artykule nie będę powtarzać tego co już napisałem w Blackout - jak przygotować się na brak prądu? Czyli test BLUETTI EB70 - więc warto abyście przeczytali tamten bo tutaj tylko rozszerzę wszystko i dodam informację o panelach słonecznych.

Flashfish A501 - kupisz tutaj za mniej niż 2199 zł  

Urządzenie przyszło do mnie ze sklepu geekbuying.pl i jest objęte 2 letnią gwarancją. Dostępne są też panele solarne do ładowania tej stacji o mocy 100W z wyjściem bezpośrednim USB-C i ładowanie PD! 

Co to jest Power Delivery w skrócie PD

Technologia PD umożliwia stałą konfigurację natężenia i napięcia ładowania przez USB-C, naładujemy nie tylko sprzęty jak telefon, tablet, słuchawki, konsole ale również... laptopy, które tego typu ładowanie obsługują! W uproszczeniu jest to port USB-C opisany jako PD w specyfikacji, często brak tego na obudowie samego urządzenia. To, że mamy dedykowaną ładowarkę do laptopa nie wyklucza ładowania przez USB-C PD! Dla mnie to mistrzostwo świata w podróży ale też w domu, ponieważ maksymalnie zminimalizowałem liczbę ładowarek i po prostu na stałe mam podpięte ładowarki z PD w kilku różnych miejscach gdzie mogę podpiąć komputery czy telefony. 

Do czego jeszcze użyjemy taką przenośną stację zasilania?

U mnie tego typu urządzenie nie będzie działać tylko awaryjnie, chce mieć też przenośne urządzenie, które będę mógł używać na piknikach czy też wyjazdach tanecznych aby móc w każdym miejscu rozłożyć sprzęt grająco oświetleniowy. Za dużo dla kilkudziesięciu osób nie potrzeba (normalnie 2x JBL Extreme dawał radę), więc tutaj skoro już taki sprzęt wśród znajomych mamy to głównie światła aby zrobić fajną atmosferę :) 

Może lodówka turystyczna, może oświetlenie domu znajomego jak będziemy testować oświetlenie ogrodowe zanim pociągniemy kable. Jest ogrom możliwości i głównie widzę wyjazdowych właśnie. A gdy połączymy takie urządzenie z panelami solarnymi, to dopiero otwierają się nam możliwości na niezależność energetyczną podczas wyjazdów!

Specyfikacja Flashfish A501

 • Pojemność:540Wh
 • Moc skokowa: 1000W, moc średnia 500W, moc ciągła 500W*
 • Wejścia (ładowanie):
  • Zasilacz sieciowy (dołączony zo zestawu) - 20V 5A ok. 6,5 godzin ładowania
  • Złączę zapalniczki (dołączone do zestawu) - przy 12V jest to 8h ładowanie, przy 24V jest to 2x krócej
  • Złącze paneli słonecznych 18-28V nie więcej niż 250W
 • Wyjścia:
  • 2x USB-C PD 20V 3A
  • 3x USB-A 5V/2,4A do 12V 1.5A
  • 2x regulowane gniazdka DC 12V/10A
  • 2x gniazdka AC 230V czysta sinusoida
 • Warunki pracy: od -10oC do 40o
 • Wymiary: 322 x 195 x 235 mm
 • Waga: 6,4 kg
 • Oświetlenie LED: Pełna Jasność / Pół Jasność / Tryb Migający SOS 

*bez problemu testowałem urządzenia które pobierają łącznie 500W 

Zestaw zawiera

 • Przenośna Stacja Zasilania
 • Zasilacz AC xW
 • Samochodowy Kabel Ładowania
 • Podręcznik Użytkownika w języku angielskim

akcesoria_2

Specyfikacja paneli słonecznych SP 18V100W

Otrzymałem panele słoneczne o mocy 100W i prostszej budowie, sugeruję dołożyć i zakupić troszkę lepsze z USB-C PD czyli model TSP!

Panel solarny TSP 18V100W - kupisz tutaj za mniej niż 729 zł  

Specyfikacja wersji którą posiadam wygląda tak:

 • Moc Panelu Słonecznego: 100W
 • Napięcie: 18V
 • Wydajność Ogniw: 21,5%-23,5%
 • Wyjście USB: 1*USB-A, 1*USB QC3.0
 • Wyjście DC: 18V/5,56A (Maks.)
 • Rozmiar
  • po złożeniu: 20,07×20,47 cali
  • po rozłożeniu: 41,34×20,07 cali
 • Waga 2,1kg

Zestaw zawiera

 • 1 x Ładowarka Słoneczna 100W
 • 1 x Kabel DC 5,5*2,1mm
 • 4 x Łącznik DC (8mm / 5,5*2,5mm / 3,5*1,35mm / 6,3*3,0mm)

akcesoria_1

Mega fajna sprawa, że panele można używać niezależnie od posiadanej stacji ponieważ... mają wyjście USB z QC

Flashfish A501 + paneli słonecznych_18

A nie tylko sam kabelek, swoją drogą, to że dołączyli przejściówki to mega super ze strony producenta. 

Co ta specyfikacja mówi?

Że będziemy mogli używać przez 5 godzin urządzeń pobierających łącznie 100W i zapłacimy za tą możliwość niecałe 2200 zł i teraz pytanie najważniejsze - czy to dużo czy to mało? To już pozostawiam Wam, jak policzycie ile Wasze urządzenia, które chcecie podtrzymać pobierają W i przez jak długi czas chcecie je używać. 

Jeżeli do tego dokupimy panele słoneczne produkujące prąd, to otrzymamy niezależne odnawialne źródło energii! To pozwala nam zasilać lodówkę (bez ładowania) przynajmniej przez 1 dzień!

Szybkie wyliczenia stacji zasilania

Pojemność stacji: 540Wh -> 0,54kWh

Szacunkowe zużycie energii lodówki: 200 [kWh/rok] czyli 0,55 [kWh/dziennie]

Zostaje nam ok. 0,01kWh na światła, czy ładowanie telefonów.

Jak tak zdroworozsądkowo się zastanowić, to nie zostaje nam za dużo tej energii przy takiej pojemności, prawda?

Ładowanie stacji

Mamy jeden port ładowania uniwersalny, możemy nim ładować z dołączonej ładowarki.

Flashfish A501 + paneli słonecznych_2

Kablem w samochodzie lub dodatkowo zakupionymi panelami solarnymi.

Użytkowanie stacji

Mamy tutaj możliwość zasilania niezależnie 2 sekcjami: AC oraz DC oraz dodatkowo panel światła awaryjnego (wbrew pozorom mega przydatna sprawa).

Flashfish A501 + paneli słonecznych_1

Do każdej strefy jest osobny włącznik. 

Flashfish A501 + paneli słonecznych_22

Niestety mamy tylko informacji o włączonej sekcji i poziomie baterii, brak informacji o W oddawanych czy też dodawanych.

Flashfish A501 + paneli słonecznych_8

To ostatnie jest mega istotne gdy montujemy panele, ponieważ nie wiemy czy dobrze że zamontowaliśmy! 

Użytkowanie paneli

Tutaj musimy zacząć od pewnej teorii - mamy dwa elementy panel oraz inwerter.

Flashfish A501 + paneli słonecznych_9

Gdy choćby jeden panel nie jest w pełni oświetlony to oba będą działały z mocą ładowania tego najmniejszego. Jest to najważniejsza zasada w panelach solarnych.

Testy paneli

Jak widzieliście na wielu filmach na Instagramie pokazywałem Wam jak testuję ten panel na balkonie no i powiem, że moje testy nie były zbyt dobre, a czas rzeczywistego ładowania był krótki, bo ciągle coś zasłaniało.

'ResponsiveMedia' plugin by Geoff Hayward.

 

To balustrada - to już tłumaczyłem wtedy spadała do kilku procent i zamiast mieć 100W, miałem 15W - porażka! Najlepszy wynik to było ok. 50W przy złym ułożeniu paneli. Za to na wyjeździe, za miastem to tego typu sprzęt sprawdził się po prostu genialnie! 

Podsumowanie

Jak wiecie nie jestem specjalistą w tego typu urządzeniach, więc testując ten model mogłem się tylko odwołać do poprzednio testowanego czyli BLUETTI EB70, dla mnie osobiście ważne było to, że to rzeczywiście działa i można fajne rzeczy dzięki temu urządzeniu zrobić. Dodatkowo nie martwię się tak o zaniki prądu, mając gdzieś w głowie, że to jest czeka i w każdej chwili może pomóc w życiu - człowiek jest spokojniejszy po prostu.  

Tutaj zdecydowanie brakuje mi wyświetlacza z liczbą W wysyłanych ze stacji czy odbieranych z paneli - mega szkoda, że tego tutaj nie mamy - to dla mnie ogromny minut tego urządzenia jednak patrząc na cenę akceptowalny. Musimy dokładnie przeliczyć jakie obciążenie generują sprzęty które chcemy tym zasilić i pomnożyć to przez czas. No i musimy pamiętać, że to nie działa jak UPS, szkoda baterii w tym wypadku aby urządzenie na stałe podłączyć do prądu, a z niego pobierać ciągle prą - to się nie uda po prostu ;)

Najgorzej z paneli, to naprawdę trzeba przemyśleć i najlepiej zamontować je na barierkach (za zgodą spółdzielni oczywiście) aby nic ale to nic nie zasłaniało światła. Generalnie najlepiej to było by je zamontować na dachu. Szczerze nie rozumiem czemu to nie jest standardem obecnie, przecież to było by świetnie rozwiązanie, a słyszałem już o kilku blokach (zarządzanych przez wspólnoty) co tak zrobiła i teraz nie martwią się podwyżkami cen za ogrzanie - mają życie takie jak wcześniej i wiecie co? Mega im zazdroszczę! 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz pionowy bezprzewodowy JIMMY JV85 PRO

Od: 909 zł 1499 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Najmocniejszy ręczny odkurzacz od tego producenta, który nie jest smart ale w naszych rękach takim się stanie. Bardzo duża liczba akcesoriów i łamana rura główna oraz wymienna bateria, która starcza na 70 minut sprzątania i wygoda w użytkowaniu to ogromne plusy tego sprzętu.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||