Nuki Combo 2.0 (Smart Lock + Bridge)

Nuki Combo 2.0 (Smart Lock + Bridge)

Smart zamek to coś o czym marzyłem już długo - skoro cały czas mam przy sobie telefon, fajnie było by go móc używać na jeszcze więcej możliwości. Urządzenie otrzymałem ze sklepu Z-Home.pl 

Ostrzeżenie! 

Muszę zacząć od najważniejszej cechy naszego fizycznego zamka (a dokładniej wkładki) gdy chcemy użyć Smart Lock. Wkładka musi posiadać sprzęgło! Co to znaczy? Że wkładając klucz po obu stronach, możemy nimi obracać niezależnie. Nie chodzi tutaj o wypchnięcie jeden drugim w pionowym położeniu a bezproblemowe obracanie jak oba są włożone - jednym i drugim!

W przeciwnym wypadku gdy wyładuje się nam telefon czy też sam Nuki Lock lub się zawiesi - będziemy ugotowani! O ile z telefonem sobie poradzimy - choćby u sąsiada - to z błędem urządzenia (w całym internecie nie spotkałem się z czymś takim) czy też wyładowaniem się NUKIEGO już będziemy mieli ogromny problem.

Dlatego zanim kupicie to urządzenie sprawdźcie rodzaj wkładki, jeżeli nie ma sprzęgła po prostu ją wymieńcie i po problemie. Ja tak musiałem zrobić.

Trochę teorii 

Musimy zacząć od tego jak działa taki smart zamek w domyślnej konfiguracji (na razie bez bramki WiFi). Tak naprawdę wszystko robi aplikacja na naszym telefonie, działa ona na dwóch sygnałach: GPS oraz Bluetooth. 

Nuki Combo 2.0_4 Nuki Combo 2.0_5 Nuki Combo 2.0_6

Wykrywa kiedy jesteśmy po za strefą domową, po GPS a następnie gdy do niej wracamy, przygotowuje zamek (a tak naprawdę aplikację, bo na razie pokażę Wam to bez bramki WiFi). Gdy już jesteśmy blisko drzwi aplikacja po BT wykrywa go i otwiera zamek.

W praktyce działa to dokładnie tak jak w teorii i teraz najlepsze - to wszystko dzieje się automatycznie - wystarczy, że mamy włączony telefon (a w nim BT).

Instalacja

To naprawdę zajmuje do 5 minut! Wyjmujemy mocowanie na zamek (są dwa rodzaje w zależności jak mocno wkładka wystaje), przyklejamy lub przykręcamy. Wkładamy klucz. Następnie nakładamy NUKIEGO oraz wkładamy do niego baterie. Na koniec montujemy małą czarną kosteczkę na framugę. 

Nuki Combo 2.0_1

Nakładkę wkładamy NA KLUCZ od wewnętrznej strony mieszkania. Zamek ma możliwości obracania manualnie nakładką na klucz od wewnątrz. Więc tutaj ogromny plus dla producenta!  

I tutaj muszę zwrócić uwagę na jedną ważną kwestię: urządzenie jest ogromne - mieszczą się do niego 4 paluszki AA (spokojnie zmieściło by się 12). Więc nie wygląda to jakoś mega zgrabnie i tutaj będzie największy problem z przekonaniem drugiej połówki do tego rozwiązania ;) 

Wychodzimy z domu?

Przed wyjściem klikamy 2x na obudowie (nazywa się to: Lock 'n' Go) i zamek się otwiera. Dzięki czujnikowi (temu małemu kwadracikowi na framudze) po zamknięciu drzwi (jak wyjdziemy), NUKI sam zamknie zamek - świetna opcja!  

Nuki Combo 2.0_17

Więcej możliwości otwarcia

Drzwi mogą się otworzyć na 2 sposoby: tylko zamek albo również z ryglem - czyli od razu się nam uchylą (zamek się otwiera a następnie przekręca troszkę mocniej jak byśmy naciskali klamkę, czy też kluczem drzwi wejściowe np. od domofonu). Jeżeli mamy siatki z zakupami, to jest to genialnie rozwiązanie! 

Aplikacja (manualne otwieranie)

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby zamek nie otwierał się nam automatycznie. Możemy wykorzystać do tego aplikację i ręcznie wykonywać akcje (np. widgetem na ekranie). Możliwości jest po prostu ogrom - każdy znajdzie tutaj ustawienie dla siebie. 

Nuki Combo 2.0_7 Nuki Combo 2.0_8 Nuki Combo 2.0_9

Nuki Bridge

Nuki Combo 2.0_19

No dobra skoro zamek sam w sobie działa tak dobrze, to po co nam ten Bridge? Po pierwsze działa wszystko zdecydowanie szybciej! Nie musimy czekać aż nasz telefon połączy się po BT z NUKI aby odczytać status czy otworzyć drzwi. Po WiFi jest to kilkukrotnie szybsze a co najważniejsze: możemy zdalnie otworzyć i zamknąć drzwi oraz sprawdzić status zamka/drzwi. Przydatne dla kuriera czy sąsiadki która wpadnie podlać kwiatki itp. 

Nuki Combo 2.0_12

Czy tak jak dla mnie, osoby która zawsze gdzieś tam jest niepewna przekręcenia klucza... A tak naprawdę dopiero wtedy pozwoli nam na integrację z naszym Smart Home - tworząc jeden wspólny ekosystem! 

Ciekawostka

Wynajmujesz mieszkanie na Airbnb to coś dla Ciebie! Dokładając Nuki Keypad możemy nadawać czasowy dostęp PIN! Jest też możliwa współpraca z portalem i jego czasowymi kodami dostępu dla wynajmujących! 

Google Home

Przeczytaj: Smart zamek w Google Home na przykładzie Nuki 

Home Assistant

Przeczytaj: Home Assistant - Nuki Bridge 2.0 

Podsumowanie

Sam zamek jest po prostu genialnym uzupełnieniem smart home ale czy mamy do niego zaufanie aby używać go na co dzień? Jestem ciekaw Waszych opinii. Dla mnie zamykanie zamka drzwi jest po prostu genialnie ale czy otwieranie też, tego nie jestem już taki pewien...


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!