Smart zamek w Google Home na przykładzie Nuki

Smart zamek w Google Home na przykładzie Nuki

Pewnie zastanawiacie się po co łączyć Google Home ze smart zamkiem. W tym wpisie pokażę Wam jak to zrobić, skonfigurować oraz zobaczymy, czy to w ogóle jest bezpiecznie - zwłaszcza przy filmiku krążącym po sieci.

Jak działa Smart Zamek?

Jak wiecie Nuki Smart Lock trafił do mnie ze sklepu Z-Home.pl.

Nie będę powtarzać wszystkie, ponieważ opisuję to dokładnie tutaj: Nuki Combo 2.0 (Smart Lock + Bridge) - w skrócie: aplikacja wykrywa kiedy jesteśmy po za strefą domową, po GPS a następnie gdy do niej wracamy aktywuje aplikację i BT. Gdy już jesteśmy blisko drzwi aplikacja po BT wykrywa zamek i go otwiera - tyle zaawansowania. Jeżeli zamierzasz zakupić dowolną nakładkę na zamek koniecznie przeczytaj tamten artykuł, zwłaszcza pierwszy akapit.

Bezpieczeństwo

Gwarantuję Wam, że ten sposób włamania się jest najmniej prawdopodobny ale dla porządku prezentuję wspomniany filmik:

Zacznijmy od tego, że włamanie się przez ten system musi spełnić kilka wymagań:

  • odpowiedni kąt padania promieni
  • znajomość PIN 

Czyli jeżeli mieszkamy w domu, wyjeżdżając zamykamy rolety - więc głośnik jest niewidoczny. Natomiast w mieszkaniu, jest to zazwyczaj za wysoko aby to nam zagrażało. Dodatkowo włamanie się przez PIN nie jest takie proste (działa to przecież podobnie jak z kartą kredytową). 

Nie będę tutaj wchodzić głębiej w bezpieczeństwo bo uważam, że to po prostu nie ma sensu - każdy musi to ocenić samodzielnie.

Google Home

Konfiguracja NUKI WEB

Nuki Google_7 Nuki Google_8 Nuki Google_9

Konfiguracja Google Home

Nuki Google_11 Nuki Google_12 Nuki Google_1 Nuki Google_2  

Teraz tylko wybranie pokoju i to co mamy dostępne w aplikacji:

Nuki Google_3 Nuki Google_5 Nuki Google_6

Działanie

  • Ok Google close Home Door - otrzymujemy OK requesting to Close Home Door
  • Ok Google open Home Door -> otrzymujemy komunikat zwrotny: podaj PIN -> 1234 -> OK requesting to Open Home Door

Podsumowanie

Wszystko działa tutaj prawidłowo, jednak brakuje mi tutaj zwrotnych komunikatów - zamek zamknięty albo coś w ten deseń. To samo w aplikacji Google Home nie widać statusu zamkniętego czy otwartego urządzenia. Pewnie z czasem się to zmieni ale obecnie mamy tylko po prostu możliwość otwarcia lub zamknięcia zamka drzwi - co działa świetnie nie ma co ukrywać. Jeżeli mamy dom, jest to po prostu genialnie i wygodne rozwiązanie. Oczywiście w aplikacji Nuki wszystko widać (stany otwarcia zamka oraz drzwi). 

Przy otwieraniu głosowym z Google Home - mówienie za każdym razem PINu otwarcia na głos - ma się ni jak do bezpieczeństwa według mnie - jest to wygodne nie ukrywam ale trzeba by to często zmieniać... najbardziej wkurza, że nie umiem zapytać Google czy zamek jest zamknięty a raczej nie potrafię uzyskać na to odpowiedzi, to samo samych drzwi, czekam na tę opcję bardzo! 

 

 


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do naszej grupy na FB - będzie nam też miło jak polubisz nasz Fanpage!