Po co mi Drukarka 3D w tworzeniu mojego Smart Home?

Po co mi Drukarka 3D w tworzeniu mojego Smart Home?

Skąd w ogóle temat Druku 3D na blogu o Smart Home? Chcąc nieco wyjść po za utarte schematy i stworzyć dział DIY bez drukarki się po prostu nie da! Stąd właśnie pomysł na jej zakup i ten nowy dział.

A tak zupełnie szczerze - szukałem tylko wymówki aby coś takiego sobie w końcu kupić! Zawsze fascynowało mnie jak drukarka 3D działa. Jak ona potrafi wydrukować model 3D - przecież to jest prosto z moich ukochanych książek SF - tylko trooooooszkę wolniej ;) No dobra zacznijmy od podstaw, które sam dopiero poznaję czytając mnóstwo artykułów związanych z drukiem - więc śmiało mnie poprawiajcie! :) 

Wszystkie aktualne promocje staram się zebrać w dziale Promocje na naszym blogu

Czy potrzebujesz Drukarki 3D?

TAK - nie pytaj o więcej, prędzej czy później staje się ona potrzebna. Ważniejszym pytaniem jest...

Jak przekonać drugą połówkę, że potrzebujemy Drukarki 3D?

Wczoraj Kasia zapytała mnie co można na takiej drukarce wydrukować. Szczerze - tak mnie to pytanie zaskoczyło, że powiedziałem doniczka... brawo ja! Tak zupełnie poważnie, drukarkę można zastosować do wielu rzeczy w mieszkaniu, nie tylko te które się nam uszkodziły:

Oraz kilka, które musicie zobaczyć ze zdjęciami - link do projektów w opisie zdjęcia :) 

To na świeczki spodobało się jej najbardziej a za 2 tygodnie powinien dojść złoty filament, więc akurat!

Czy to jest zdrowe? 

Filament z którego drukujemy, to głównie PLA (polilaktyd) - sam jakoś nigdy wcześniej nie zagłębiałem się w temat ale to naprawdę jest niezłe. Jest wytwarzany z naturalnych surowców, na przykład mączki kukurydzianej. Jest biodegradowalny i bezpieczny w użytkowaniu (można drukować w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie lub zwierzęta). Jest gładszy i bardziej błyszczący niż ABS, a kolorów są miliony! 

W skrócie drukujemy z mąki - to prawie jak gotowanie :D A jak gotujemy, to też wietrzymy pomieszczenie! A tak w ogóle co robi się z wypiekami wystawionymi na warunki atmosferyczne? PLA nie jest na nie zbyt mocno odporne - miejcie to na uwadze!

1kg filamentu (jedna szpula) PLA 1.75mm to ok. 323 metrów - często podsumowanie zużycia filamentu podawane jest właśnie w metrach.

Z ABS (akrylonitryl-butadien-styren) - powstaje on na bazie ropy naftowej, jest to przyczyną wydzielania się szkodliwych oparów podczas drukowania. Jest twardszy i bardziej odporny na wysoką temperaturę niż PLA, reasumując nie drukujemy w warunkach domowych. Te opary szkodzą zdrowiu (według badań 10x więcej niż w przypadku PLA) - druk powinien być wykonywany w zamkniętej komorze i w wentylowanym pomieszczeniu. 

1kg filamentu (jedna szpula) ABS 1.75mm to ok. 405 metrów

ps. dzięki za zwrócenie na to uwagi Jakub! 

Drukarka 3D w Smart Home

Przejdziemy do konkretów - gdzie ją wykorzystam. Jeszcze nie mam pojęcia! A tak serio, tutaj znajdzie się link do projektów DIY z użyciem drukarki. Pierwszym będzie na pewno domek na czujniki temperatury Xiaomi aby wystawić je na zewnątrz. Drugim projekt automatycznych rolet, od długiego czasu mam mam wszystkie części elektryczne ale nie było gdzie wydrukować choćby zębatek...

Głośność druku 3D

Piszczy, szumi - jednym słowem bez słuchawek się nie da wytrzymać w jednym pomieszczeniu - ale to mówię ja, który skręca pierwszy raz drukarkę i trochę chyba za mocno dokręcił śrubkę, nie jedną nie dwie ale wszystkie - będzie trzeba dać więcej luzu. Zastosować podkładki antywibracyjne, może jakaś obudowa. Na pewno docelowo nowe do nich sterowniki.

Obsługa drukarki 3D

Ostatnio mnóstwo się słyszy, że ktoś przytkał drukarkę, ze ma problemy itp. Powiedzmy sobie wprost, każdy teraz drukuje przyłbice, na umór - 24/7 a drukarki domowe nie są przystosowane do takiego obciążenia i trzeba się nimi zaopiekować podczas tak intensywnej eksploatacji. Do tego najtańszy filament i mamy gotowe problemy. W normalnym domowym użytkowaniu nie ma z takimi drukarkami problemów. 

Podsumowanie

Dlaczego wybrałem Ender 3? Odpowiadam na to pytanie w tym artykule: Jaką drukarkę 3D wybrać? Oczywiście jednym z głównych powodów była wspomniana wyżej promocja ;)  Napiszę też na co zwrócić uwagę podczas montażu i pierwszego druku a później co warto do niego dokupić. Zrobimy wszystko krok po kroku jak z pozostałymi działami na blogu!


Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny Roborock Q7 Max

Od: 1314 zł 2700 zł | Powiadom gdy cena spadnie

A gdyby tak wziąć szczotkę oraz silnik z S7 VMax i wpakować do S5 Max? Cóż nie musimy już więcej gdybać bo właśnie pojawił się taki model ze stajni Roborock - nazywa się Q7 Max. A gdyby tego było mało, możemy dokupić do niego stację na kurz!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||