Jaką drukarkę 3D wybrać?

Jaką drukarkę 3D wybrać?

Skoro już wiemy, że potrzebujemy drukarki 3D - to jaką najlepiej wybrać? Ja na rozpoczęcie przygody z drukiem 3D wybrałem model Ender 3 (nie pro), dlaczego? Postaram się to wyjaśnić w tym artykule.

Jeżeli jeszcze nie wiesz, przeczytaj ten artykuł: Po co mi Drukarka 3D?

Budżet 

Na początku musiałem ustalić ile chcę wydać na drukarkę. Dla mnie było to dość proste - drukować będę w domowym zaciszu, głównie dla siebie - więc nie szukam profesjonalnych rozwiązań. Czyli będzie to tak zwana budżetowa drukarka - cel, zakup do 1000 zł.

Marka

Przewinęło mi się wiele modeli ale wszędzie gdzie czytałem były wymienianie: Anet A8/A9 - to te co się paliły i Ender 3/PRO. Na prawie każdej stronie, którą czytałem polecali ostatecznie Endera w tym przedziale cenowym. Głównie dlatego, że przychodzi wstępnie złożony i po 2h składania (dla osób zdolniejszych można zejść spokojnie poniżej 1h), jesteśmy gotowi do druku! 

Na Youtubie było to samo - Ender, Ender - aż zaczął mi się śnić po nocach... a ja zawsze wychodzę z założenia, że lepiej kupić coś co jest już sprawdzone i ma to więcej osób, bo łatwiej rozwiązać jakiekolwiek problemy. Tak samo jak z RPi 3 vs RPi 4, która dopiero teraz ma w wersji beta możliwość bootowania z USB (czyli dysku SSD bez karty).

Model

Skoro mamy już markę i wiemy, że kupuje model 3 to... no i znowu schody. Ogromna popularność Endera 3 spowodowała, że powstał 3 PRO, 3X u V2... dla mnie wybór był prosty kupuję PRO!

Ender 3 PRO względem gołej 3 posiada:

  • grubszy dolny profil stołu - miało to jeszcze lepiej ustabilizować stół roboczy - doczytałem, że to samo załatwiają żółte sprężyny do zwykłego endera, które kosztują 16 zł (za 4 sztuki)
  • podkładkę elastyczną i magnetyczną zamiast takiej nakładanej i sztywnej - doczytałem, że stoły i tak są zawsze delikatnie wklęsłe (robi się to od ciepła, bo stół jest grzany) i warto kupić szybę za 10 zł
  • odwrócenie płyty głównej tak aby wentylator był od dołu stołu (oraz karta SD wchodzi też odwrotnie) - doczytałem, że drukuje się osłonę aby nic do środka nie wpadło i po problemie
  • doszły mnie też informacje o tym, że w PRO jest lepszy zasilacz, markowy... - nie doczytałem jakie to ma praktyczne zastosowanie, po za tym, że wiatrak ciszej działa - tylko, że wszystko inne jest głośne, wiec tego nie odczujecie bez modyfikacji drukarki ale jest pewniejszy - tylko, znowu nie doczytałem o tych problemach w 3 za dużo, nie bardzo umiałem je znaleźć - jedynie kilka z pierwszych modeli.

Różnica 30$ czyli 120 zł - mówię sobie biorę PRO! I wtedy...

Gdy już miałem w koszyku i chciałem wdusić kupuj. Dosłownie, jak znak z nieba pojawiła się promocja na Ender 3 za 199$, natomiast koszt Ender 3 Pro to 239$ - no i się skusiłem na... 3 bo to 170 zł mniej przecież (prawie 1/4 ceny drukarki)! :D 

Prąd

Ile to żre prądu? Podczas standardowego druku testowego - NIC NIE ZMIENIAŁEM, po prostu wybrałem z karty psa. Maksymalny podczas rozgrzewania było 270W, następnie spadło do ok. 45W i skakało przez cały wydruk na kilka sekund aby utrzymać temperaturę ponownie do tych 270W. Generalnie prawie cały czas utrzymywało się do 50W - nie powiem, byłem przestraszony tymi 270W na początku ;) 

Przerwanie druku

Jedna z ważniejszych opcji - drukarka jest głośna nie ma się co oszukiwać - czasami potrzebujemy chwili ciszy i drukowanie po prostu trzeba przerwać (lub też zabraknie prądu). Ender ma wznawianie drukowanie po zaniku prądu - ja już wiem, że to świetna opcja, zobacz niżej dlaczego ;) 

Podsumowanie

Pierwszy druk w połowie gotowy (bo filamentu w zestawie jak kot napłakał), właśnie idę do paczkomatu odebrać 2 szpule i wznawiam drukowanie! Czyli w pierwszych godzinach dowiedziałem się: jak pisze 2,5h druku to będzie dłużej, jak zatrzymać drukowanie a za chwilę dowiem się jak wymienić filament w trakcie druku - ahoj przygodo! :D Ale zanim zaczniesz drukować, drukarkę należy poskładać: Ender 3 - składanie / przygotowanie do druku / pauzowanie / wymiana filamentu

Wszystkie aktualne promocje staram się zebrać w dziale Promocje na naszym blogu

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Google Nest Hub Gen 2 - ekran z Asystentem Google

Od: 219 zł 469 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Jeden z najbardziej popularnych ekranów smart, który rozszerza możliwości Google Home, wersja druga ma lepszy bas, ekran bez wgłębienia przy ramce oraz... sterowanie gestami! Jest to rewelacyjny produkt o ogromnych możliwościach!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||