Ender 3 - składanie / przygotowanie do druku / pauzowanie / wymiana filamentu

Ender 3 - składanie / przygotowanie do druku / pauzowanie / wymiana filamentu

Nasza drukarka przychodzi wstępnie złożona, jednak trzeba ją zmontować do końca i wymaga to trochę pracy. Najważniejsze: im więcej o tym oglądniesz filmów tym lepiej ją złożysz! 

Ten poradnik zbierze kilka filmów, które mi pomogły złożyć drukarkę. Gdyby nie one pewnie bym nic nie wydrukował, bo według mnie brakuje trochę szczegółów w instrukcji. Mimo wszystko składanie według instrukcji to podstawa! 

Dlaczego Ender 3?

Odpowiadam w tym artykule: Jaką drukarkę 3D wybrać? 

Wszystkie aktualne promocje staram się zebrać w dziale Promocje na naszym blogu

Mini słowniczek

Ekstruder - to jest, to co ciągnie filament i podaje do głowicy przez tą białą rurkę

Ender 3 - składanie / przygotowanie do druku / pauzowanie / wymiana filamentu_4

Filament - materiał z którego drukujemy czyli na początek PLA 1.75mm

Stół jak i głowica się nagrzewają - stołu można dotknąć ok. 40oC ale dysza ma już 200oC, ten czarny element silikonowy tam ma być, nie zdejmuj go! 

Silniki krokowe - to dlatego drukarka może drukować, ponieważ każdy ruch silnika ma określone parametry - w czasie wydruku jak coś się przyblokuje to popsujemy wydruk. Dlatego sprawdź pełny zakres ruchu elementów zanim zaczniesz drukować, czy coś się o coś nie zahacza. 

Ender 3 - składanie / przygotowanie do druku / pauzowanie / wymiana filamentu_3

Drukarka ma wyłączniki krańcowe to pozwala jej określić punkty startowe druku (jeden z nich odpowiedzialny za wysokość montujemy na lewej pionowej prowadnicy).

Zanim włączysz drukarkę skręć stół niżej (cztery śruby poniżej) aby głowica podczas pierwszego autolevelingu nie porysowała stołu! 

Klipsy które trzymają matę stołu odsuń od rogów - lewy przedni róg może być zahaczony przez głowicę a lewy tylny może dotknąć elektroniki

Od tego zacznij

Jest to moim zdaniem najlepszy film do rozpoczęcia zabawy z drukarką 3D

Chcesz wiedzieć więcej?

Jeżeli chcesz bardziej poznać zasadę działania drukarki to ten facet fajnie to opisuje - ale uwaga, idzie on swoją instrukcją składania niekoniecznie łatwiejszą! 

Przygotowanie do druku

Jak już złożymy drukarkę, zobacz jeszcze ten film.

Najważniejsze

Ender 3 - składanie / przygotowanie do druku / pauzowanie / wymiana filamentu_1

Według mnie najważniejsze rzeczy o jakie musimy zadbać - podczas montażu i samego przygotowania do druku:

  1. Wyciągasz drukarkę z pudełka i kładziesz na prostym blacie - drukarka nie może się kiwać, jeżeli tak jest - poluzuj dolne mocowanie i ją wypoziomuj.
  2. Dopiero po zamontowaniu górnej belki (tej na stałe) która ściąga konstrukcję będzie możliwe rzeczywiste sprawdzenie jak przylegają elementy (patrz punk niżej!)
  3. Ruchoma belka z ekstruderem i głowicą drukująca nie może chodzić za ciasno - polecam nie montować na początku pionowej rurki (ta w silikonowej osłonie znajdująca się w jednym z profili, którą montujemy do silnika). I pojeździć tym elementem aby dobrze pasował i równo chodził. Rurkę potem wkręcamy (generalnie siłą grawitacji się ona wkręci, trzeba jej lekko pomóc i potem dokręcić przy silniku obejmę).
  4. U mnie było trochę ciasno, więc musiałem poluzować śruby wewnętrzne - mają one mimośród - więc pozwalają trochę poluzować trzymanie. Tylko śruby wewnętrzne od ruchomej belki to mają!
  5. Nie drukuj psa/kota tego co jest na karcie - szkoda na to czasu (pisze 2.5h a drukuje się 5h) a filamentu z zestawu na to nie starczy, wydrukuj coś przydatnego np. osłonę na wiatrak od płyty głównej.
  6. Nie bój się przesuwać elementów - gdy drukarka jest wyłącza silnikami można obracać bez problemu, natomiast gdy jest już włączona - nie rób tego!
  7. Filament możemy uzupełnić w trakcie druku - uważamy aby nie zmienić wysokości dyszy - czyli możemy mocniej pociągnąć do zewnątrz ale staramy się nie robić tego w pionie.
  8. Wydruk odklejamy ja już stół trochę przestygnie

Przygotowanie do druku

Poziomowanie na kartę na pierwszy druk jest wystarczające i naprawdę proste - zobacz filmiki powyżej. Następnie musimy włożyć filament do ekstrudera. Ściskamy go i wkładamy - to też jest na filmiku - pierwszy raz filament wkładamy do samego końca i dociskamy aż zacznie wyciekać z głowicy! Później już tak nie robimy (patrz wymiana filamentu).

Slicer Cura

Aby plik projektu 3D (.stl) móc wydrukować potrzebujemy programu Slicer, który przekonwertuje plik wektorowy na warstwy druku. Na początku w zupełności wystarczy nam właśnie ten bezpłatny program, pobieramy go stąd: Ultimaker Cura 

Instalacja jest mega prosta - na wyskakujące okna klikamy: tak, tak, tak (dotyczące wirtualnych drukarek itp.) i gotowe. Następnie dodajemy drukarkę Creality Ender 3 i to wszystko, potem pozostaje nam tylko wybrać projekt do druku.

Ender 3 - składanie / przygotowanie do druku / pauzowanie / wymiana filamentu_1

Potem wchodzimy na https://www.thingiverse.com/thing:2935204 i ściągamy stl osłony na silnik - ja wybrałem wersję: Fan_guard_with_support_fins.stl

Pauzowanie wydruku

W każdej chwili możemy wstrzymać druk, wybieramy odpowiednią pozycję w menu i wtedy głowica odchodzi od wydruku w lewy róg i możemy go potem zacząć od tego punktu - pamiętaj aby nie nacisnąć na belkę, bo zmieni się wysokość i nici z ładnej kontynuacji wydruku! 

Wymiana filamentu

Można ją zrobić w trakcie druku - wchodzi w menu - .... klikamy. Reszta filamentu zostanie wycofywana, naciskamy na ekstruder i wyciągamy do końca. Może się lekko przyblokować, jak ostygnie więc zróbmy to szybko. Następnie nacinamy nowy filament pod kątem tak aby dalsza strona od nas wchodziła na ostro - kąt wkładania utrudnia to zadanie, więc nacięcie filamentu pod kątem pozwoli wsunąć go łatwo do rurki. Wsuń go tak do 3/4 teflonowej rurki nie dalej! Ender 3 ciągnie potem ekstruderem filament, więc będzie przeskakiwać jak włożymy go za głęboko, jak coś zawsze możemy kliknąć aby dał więcej. 

Podsumowanie

Jak widzicie pierwszy wydruk wcale nie jest trudny! Oczywiście jeżeli chcemy aby wydruki były lepsze to zajmie nam to trochę więcej czasu ale dlatego w pierwszej kolejności drukujemy coś prostego! W kolejnych artykułach przejdę już do konkretnych wydruków. Jednak zanim to nastąpi przeczytaj: Ender 3 - podstawowe modyfikacje

 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Odkurzacz automatyczny Xiaomi Dreame D9 Max

Od: 841 zł 2345 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Najnowszy i najmocniejszy model odkurzacza ze stajni Xiaomi pod submarką Dreame - według specyfikacji jest to odpowiednik Viomi V3 czy też Roborock S6 ale za zdecydowanie mniejszą cenę! Ma rozbieralne boki szczotki głównej oraz wyjmowaną szczotkę boczną!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||