Ender 3 - podstawowe modyfikacje

Ender 3 - podstawowe modyfikacje

Biorąc pod uwagę, że to moja pierwsza drukarka to uważam, że jest najlepsza na świecie! Jednak warto zmienić kilka drobnych elementów aby działała zdecydowanie lepiej - a skoro, dużo z nich możemy wydrukować, to do dzieła! 

Swoją wersję zrobię według prostoty wykonania zmian a nie must have, czyli zaczyna od pierwszego wydruku na naszej drukarce bo przecież po to ją kupiliśmy! Mnie to już mega wciągnęło :D Pamiętajcie opisuję tutaj wersję 3 NIE PRO!

Wcześniej warto przeczytać: Ender 3 - składanie / przygotowanie do druku / pauzowanie / wymiana filamentu 

Płyta główna V1.1.4

Posiadam płytę główną końcówką 4 więc nie dziwcie się jak coś jest inaczej. Różnica niewielka ale musiałem o tym na początku wspomnieć. Płytę dość szybko wymieniłem o czym przeczytasz poniżej.

Druk 3D - Ender 3 - podstawowe modyfikacje _14 

Osłona wentylatora elektroniki

Wiatraczek chłodzący elektronikę jest zaraz pod stołem, więc mogą do niego wpaść jakieś odpadki a tego raczej byśmy nie chcieli - dlatego warto wydrukować osłonę na ten wentylator a jak już odkręcamy śrubki, zróbmy punkt drug też poniższy punk! To jest jedna z największych różnic względem Ender 3 Pro, który ma odwróconą płytę główną i wentylator jest od spodu. 

Projekt Creality Ender 3 board fan guard @thingiverse.com | Wydruk: Infill 20% i Profiles 0.2 | Filament Fiberlogy Easy PLA Green kupionym w x3dshop.com |  Czas druku 3h

Druk 3D - Ender 3 - podstawowe modyfikacje _26 

Wentylator Elektroniki

Zmiana zasilania elektroniki to podstawa o której wszędzie czytam - jak już odkręciliśmy dwie śrubki aby zamontować osłonę z poprzedniego punktu, zróbmy od razu przekładkę zasilania. W podstawowej konfiguracji - wiatraczek działa tylko przy włączonej turbinie chłodzącej wydruk - więc ma zmienne obroty i czasami też nie działa a powinien. Dlatego podłączmy go jak niżej i mamy z głowy. Zanim to zrobisz zobacz następny punkt - lepiej zrobić wszystko za jednym razem!

Druk 3D - Ender 3 - podstawowe modyfikacje _1

Są dwa wiatraki sterowane: od płyty (ten co przełączamy) oraz turbiny chłodzącej na głowice (niebiesko żółte kable) - mogę one być podpięte odwrotnie na płycie, czyli zamienione miejscami.. Nie ma to generalnie znaczenia ale przez to, może to odbiegać od tego co znajdziecie w internecie lub u siebie po prostu.  Ja tak miałem co widać na poniższym zdjęciu - wiatraczek na tym zdjęciu, jest już podłączony według powyższego schematu.

Druk 3D - Ender 3 - podstawowe modyfikacje _19 

Wymiana sprężyn 

Aby bez problemu dostać się i odkręcić (a potem bez przeklinania przykręcić) osłonę warto od razu odkręcić matę grzejną czyli w sumie stół (wózek zostawiamy na miejscu) i wymienić sprężyny na legendarne żółte - są po prostu bardziej gęste i stabilizują lepiej całą płaszczyznę - też się mniej odkształcają. 

Sprężyny żółte kupione w x3dshop.com | Koszt 28 zł (za 4 sztuki) 

Druk 3D - Ender 3 - podstawowe modyfikacje _23 

Szklany stół + Hegron

Niestety ale dużo osób dostaje lekko wklęśnięte stoły lub robią się takie po czasie (grzania, chłodzenia, grzania, chłodzenia) i po prostu się delikatnie wykrzywiają. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest zakup szyby, która to niweluje - na grupie zasugerowali aby kupić od razu dwie, więc posłuchałem ;) Szkło jest szlifowane na krawędziach to bardzo ważne bo na pewno się nie pokaleczymy! Gratis dodawane są klipsy. Szkło w porównaniu z lustrem pozwala po uszkodzeniu jednej strony obrócić je i drukować po drugiej stronie - przy lustrze takiej możliwości nie mamy.

Szkło Heatbed Stół 235x235 4mm Ender 3 Szlif kupione w x3dshop.com | Koszt 13 zł (za sztukę, klipsy gratis) 

Hegron żel extra mocny w sprayu 300ml kupiony w Auchan | Koszt 15 zł

Hygron_szklo_1

Druki strasznie mi się przestały trzymać, ale to połączenie jest po prostu miazga - działa niezawodnie! Koniec ze spagetti! Uwaga: aplikujemy na szybie pod prysznicem bo sobie uwalimy całą drukarkę (i będziemy mieć problem z ruchem elementów drukujących)! 

Osłona na elektronikę ekranu

Czasami możemy dotknąć elektroniki z tyłu pokrętła, warto tego uniknąć i wydrukować sobie obudowę - ja skorzystałem z wersji z dużą ilością przewiewów. 

Projekt Ender 3 Display LCD PCB Cover (ventilated) @thingiverse.com | Wydruk: Infill 10% i Profiles 0.2 | Filament Fiberlogy Easy PLA Green kupionym w x3dshop.com |  Czas druku 3h

Druk 3D - Ender 3 - podstawowe modyfikacje _8  

Pierwsze wyciszenie

Silniki powodują drgania i przenoszone są one na całą konstrukcję a z niej na meble, podłogę i tak rezonans roznosi się nam na całe mieszkanie, ja podłożyłem na szybko gąbeczki, które miałem w domu. Różnica głośności to jest jakaś abstrakcja - prosty zabieg a drukarka chodzi kilka razy ciszej - teraz muszę tylko to ładnie zabezpieczyć. Pamiętaj aby przy płycie głównej, nie zakryć wylotów powietrza znajdujących się na spodzie! 

gąbeczki_1

Warto też dokupić

Jeżeli robisz już pierwsze zakupy, zamów kilka pierdółek od razu czyli:

  • zapasową dyszę
  • zapasową igłę do czyszczenia dyszy
  • szybkozłączki (przy ekstruderze i hotendzie)

Octoprint 

Drukowanie sieciowe to jest to! Dodatkowo zainstalujemy kamerę (Z Aliexpress za 10$ - czekam aż dojdzie ale opinie są bardzo dobre) na naszym RPi3 a wszystko będzie w dockerze aby można było mieć równolegle choćby Home Assintant na maszynie! 

Wszystko znajdziesz w tym artykule: Druk 3D - najtańszy sposób na serwer OctoPrint

Zmiana płyty głównej

Zmiana płyty głównej to jedna z tych modyfikacji którą wszyscy polecają. Mam SKR mini E3 v1.2. Do kupienia na Aliexpress za 27$ lub w X3D za 149 zł z gwarancją i na drugi dzień u nas. Jak ją wymienić opisuję w artykule: Ender 3 - wyciszanie czyli zmiana płyty na SKR V1.2

Wyciszenie silników

Temat do rozpracowania ale widziałem już amortyzatory drgań silnika krokowe Nema17 a zmiana płyty też podobno robi ogromną różnicę! Czy to jest potrzebne? Absolutnie nie - po wymianie płyty głównej słychać tylko wiatraki! 

Zniwelowanie drgań drukarki

Nie same silniki powodują drgania ale przenoszą się one też na całą konstrukcję a z niej na meble, podłogę i tak rezonans roznosi się nam na całe mieszkanie, muszę to też zniwelować. Podstawiłem gąbki i wiecie co? Razem ze zmianą płyty jest prawie cicho - teraz tylko wiatraki. 

Zmiana oprogramowania

Nowe oprogramowanie pozwala sprawdzić czy grzałki rzeczywiście grzeją jak powinny ale można też... Razem z wymianą płyty wszedł Merlin 2.0 (był już tam zainstalowany).

Oświetlenie

Nic mnie tak bardzo nie denerwowało jak to, że nie widzę dokładnie co się drukuje - obecnie tego problemu już nie mam! Listwa LED którą montuje się w 5 minut, podłączając pod zasilacz Endera z opcją ściemniania dotykowego - o to chodziło - działa to super a kupić oczywiście możecie to kupić w X3D za 99 zł

modyfikacje dwa_1

Poprawa przepływu filamentu

Szybkozłączki rurki teflonowej oraz łącznik głowicy drukującej / szpara między rurką teflonową a dyszą - którą trzeba wyeliminować - docisnąć rurkę, lub dołożyć element uszczelniający. 

modyfikacje dwa_2


Ten artykuł cały czas będzie rozwijany, więc odwiedzajcie go co jakiś czas!


W przygotowaniu: 

Chłodzenie wydruku i głowicy radiatora

Oczywiście chłodzenie jest, działa ono dobrze ale nie bardzo dobrze. Gdy chcemy przejść na wyższy level drukowania musimy bardziej ukierunkować strumień powietrza. Wystarczy nam tylko trochę dodatkowych śrubek i wydruk tych elementów: Petsfang Duct @thingiverse.com . Wybierając wersję Bullseye możemy korzystać z fabrycznych wentylatorów, zapewniając przy tym znacznie lepsze kierowanie strumieni powietrza tam, gdzie faktycznie są potrzebne. Dla ambitnych jest też wersja Petsfang, wymaga zakupu sporo większej i mocniejszej turbiny.

3D Touch /  BL Touch

Pozwala na zaprzestanie zabawy w poziomowanie stołu, robi to automatycznie. Ja polecam Chinski klon 3D Touch (55 zł / 14$) ale za ułamek ceny BL Touch (180 zł / 50$) - polecany przez wszystkich, na wszystkich grupach - w Polsce na Alledrogo kosztuje 2x tyle co na Alidługo... czas oczekiwania niecałe 2 tygodnie (bardzo szybko wysyłają) - warto zamówić do paczkomatu, to znacząco przyspiesza odebranie przesyłki. 

Kupić możesz tutaj: Trianglelab NEW 2020 3D Printer 3D TOUCH 14$ @Aliexpress 

Wyciszenie wiatraków

Po wymianie płyty głównej jest taka cisza, że teraz myślę o zmianie wiatraków!  

Wymiana Ekstrudera

Delikatnie źle zaprojektowane i może się ślizgać nam lekko filament - jego wymiana to naprawdę drobne a poprawa jakości wydruków ogromna! 

Podsumowanie

Czekam mnie bardzo dużo pracy aż się jej nie mogę doczekać - tych wszystkich zmian i wydruków - już wiem co innych tak fascynuje w druku 3D - i nie chodzi mi o modyfikowanie drukarki ;) Jak komuś opowiadam co można z tego zrobić to naprawdę jest często w szoku, a potem pokazuje kotka - którego ostatnio cały czas ze sobą noszę i naprawdę robi wrażenie! :D 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Projektor Xiaomi Wanbo T6 Max 1080p z Android TV

Od: 1249 zł 1599 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Bardzo ciekawy projektor z Android TV 9.0, automatyczną ostrością (tak ma silnik do tego) o jasności 550 Ansi i rozdzielczości 1920*1080px - oczywiście w pełni język polski (z małymi wyjątkami w menu). Głośniki, WiFi, USB/HDMI no po prostu wszystko aby wziąć go ze sobą.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||