Druk 3D - najtańszy sposób na serwer OctoPrint

Druk 3D - najtańszy sposób na serwer OctoPrint

Znacie mnie już na tyle i wiecie, że jeżeli da się zrobić coś taniej - to znajdę na to sposób - dlatego dziś zaprezentuję w jaki sposób najtaniej stworzyć serwer OctoPrint dla naszej drukarki. Wykorzystam do tego terminal Dell Wyse Dx0D a połączę się z drukarką Ender 3.

Skąd w ogóle temat Druku 3D na blogu o Smart Home? Przeczytaj ten artykuł: Po co mi Drukarka 3D w tworzeniu mojego Smart Home?

O samym Octoprint napiszę w osobnym dziale (konfiguracja, możliwości, rozszerzenia). Tutaj chcę się skupić na rozwiązaniu sprzętowym i instalacji na nim aby każdy mógł zacząć drukować z wykorzystaniem tego genialnego narzędzia! 

Idziemy po taniości! 

Najbardziej oczywistą opcją jest polecane wszędzie Raspberry Pi 3B+ - koszt całego sprzętu to ok. 250 zł - czy da się taniej? Oczywiście!

Drugą opcją zdecydowanie tańszą, jest używany terminal Dell Wyse Dx0D, który nie dość, że jest mocniejszy to kupimy go na Allegro za ok. 100 zł! I nagle ten zakup ma sens prawda?

Kupując na Allegro Dell Wyse zwróćcie dokładnie uwagę na wersję terminala (2 lub 4GB RAM, dysk 8 lub 16 GB) oraz czy w zestawie jest zasilacz. Często są sprzedawane bez niego albo bez dysku w cenie poniżej 70 zł a dokupywanie tego się po prostu nie opłaca! Dysk poniżej 16GB też się nie bardzo nam przyda, zaraz się zapcha. 

Plusy i minusy

  • Raspberry pobiera 2x mniej W jest to średnio 4W a Dell Wyse 8W energii. W stresie drukowaniu jest to 2x więcej czyli Pi ok 8W i Wyse 16W. Jak dla mnie w ogóle nie zauważalna różnica ale musiałem o tym wspomnieć.
  • Raspberry ma wbudowane WiFi - jeżeli nie mamy jak pociągnąć kabla do Dell Wyse to musimy kupić dongle USB WiFi - koszt ok. 25 zł np. TP-LINK (TL-WN725N) na pewno działa z Linuxem.
  • Raspberry Pi ma wbudowane złącze na kamerę - koszt zakupu kamery na Aliexpress to 10$ za podobną kwotę kupimy kamerę USB do Dell Wyse.
  • Przedłużacz taśmy kamery do Raspberry potrafi kosztować 1/2 kamery i jest mega niewygodny - szeroki ale cienki. 
  • Raspberry Pi jest mniejsze - możemy swobodnie zamontować je na obudowie drukarki. 
  • Dell Wyse jest ready to go - nic nie musimy składać, przyklejać, skręcać - podłączasz do prądu i działa. 
  • Oba urządzenia działają pasywnie (nie posiadają wiatraków chłodzących) - tak jak by to miało znaczenie przy drukarce ;) 

Instalacja na terminalu

Aby móc w ten sposób korzystać z OctoPrinta (i nie tylko o czym napiszę dalej). Musimy zainstalować Ubuntu Serwer + Docker + OctoPrint w tym Dockerze - brzmi strasznie? Ale takie nie jest - wystarczy, że zrobisz wszystko po kolei z tego artykułu:

Home Assistant - sprzęt: Dell Wyse Dx0D pomijając ostatni punkt czyli instalację Home Assistant - zamiast tego zainstalujemy OctoPrinta! I teraz najlepsze - masz już Home Assistant w Dokcerze? Możesz doinstalować Octoprinta!

Poprzednią instrukcję kończymy na nie wykonaniu curl -sL "https://raw.githubusercontent.com/... - tak aby ostatnim poleceniem było: curl -fsSL get.docker.com | sh

Instalacja Octoprint

Sprawdzenie portu USB: ls /dev | grep -i "usb"

Teraz z odczytanego USB dodajemy to w poleceniu:

docker run -d -v octoprint:/home/octoprint --device /dev/ttyUSB0:/dev/ttyUSB0 -p 5000:5000 --name octoprint octoprint/octoprint

Czekamy aż wszystko się zainstaluje - trochę to trwa! Czasami możemy mieć wrażenie, że pomiędzy Pull complete a kolejnym Extracting mija dużo czasu, to naprawdę normalne. 

Uruchomienie OctoPrint

Następnie łączymy się z IP naszego terminala w moim przypadku jest to 192.168.0.68:5000 - pierwsze uruchomienie chwilę trwa! 

 

Konfigurację OctoPrint wykonałem na podstawie tego filmu od 8:20 - jeżeli powyższe to za mało, tutaj znajdziesz wszystkie odpowiedzi.

Następnie ustawiamy login i hasło do dostępu zdalnego, zaznaczamy lub nie o zbieraniu anonimowych danych. Sprawdzamy połączenia oraz info o pluginach aby nie zainstalować jakiegoś syfu.

Form factor: Rectangular
Origin: Lower Left
Heated Bed: Yes (checked)
Width: 235mm
Depth: 235mm
Height: 250mm
Axes: Default**
Custom Bounding Box: No (unchecked)
Nozzle Diameter: 0.4mm
Number of Extruders: 1

Serial Port: /dev/ttyUSB0
Baudrate: AUTO

Zasilanie USB

Wyłączyłeś drukarkę a ekran dalej się świeci? Odetnij zasilanie z USB, wydrukuj to: USB-A male plug pin isolator (back-power blocker) @thingiverse.com - wybieramy plik usb_isolator2_only_data.stl

Drukujemy

Po tych ustawieniach jesteśmy gotowi do druku! Możemy zdalnie podglądać jak i zarządzać wydrukami 

Kamera - MotionEye

Jak podłączyć i skonfigurować kamerę? Piotr polecił mi rozwiązanie motioneye - jestem z niego mega zadowolony.

Możemy je zainstalować w dockerze i to rozwiązanie polecam a podłączamy dowolną kamerę na USB współpracującą z linuxem - pamiętaj aby kupić taką która działa również w nocy! 

Przydatne

Print Time Genius  który przeliczy dokładny czas na podstawie wcześniejszych wydruków.
https://plugins.octoprint.org/plugins/PrintTimeGenius/

Detailed Progress - prześle wszystkie informacje do drukarki i będą na wyświetlaczu (w tym czas do zakończenia)!
https://plugins.octoprint.org/plugins/detailedprogress/ 

Coś nie działa?

W pierwszej kolejności sprawdź czy docker działa. Potrzebujemy do tego PuTTY i zalogować się do SSH (jak robiliśmy to w przypadku instalacji dockera i OctoPrint) Pierwsze wyświetla tylko uruchomione kontenery, drugie także te zatrzymane: sudo docker ps i sudo docker ps -a - restart docker: docker restart octoprint

Home Assistant

Podłączenie Octoprinta i odczytywanie stanów to chwila, potrzebujemy tylko API KEY, które znajdziemy w ustawieniach Octorpinta. Oczywiście ustaw wcześniej stałe IP na routerze.

octoprint:
  host: 192.168.0.161
  api_key: 76705A9BA2__API__0E858010DB
  port: 5000 #domyślny to 80

Po tej akcji mamy podgląd 

Podsumowanie 

Jak widzicie to wcale nie było trudne ani drogie - a możliwości są naprawdę ogromne w tym zarządzanie zdalne z każdego miejsca na ziemi (wystarczy nam internet) ale aby to zrobić zachęcam do instalacji w osobnym dockerze Home Assistant i uruchomienie tam DuckDNS!

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Słuchawki nauszne Soundcore Anker Life Q30

Od: 258 zł 399 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Świetnie słuchawki w abstrakcyjnie niskiej cenie w porównaniu z możliwościami. Sam porównywałem z Sony WH-1000XM3 i ustępują im tylko delikatnie, a kosztują minimum 3x mniej! Jest to moim zdaniem najlepszy wybór w zakresie do 900 zł z ANC!

 

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||