Druk 3D - Ender 3 - wyciszanie czyli zmiana płyty na SKR V1.2

Druk 3D - Ender 3 - wyciszanie czyli zmiana płyty na SKR V1.2

Wymiana płyty w drukarce Ender 3 to był najlepszy podsunięty pomysł na grupach o Druku 3D jaki mogłem zrobić. To jak wyciszyło to drukowanie jest niesamowite! Płytę otrzymałem ze sklepu X3D.

Po co drukarka 3D w Smart Home? Jeżeli jeszcze nie wiesz, przeczytaj ten artykuł: Po co mi Drukarka 3D? Wcześniej warto przeczytać: Ender 3 - podstawowe modyfikacje

Zmiana płyty głównej to jedna z tych modyfikacji którą wszyscy polecają. SKR mini E3 v1.2 jest do kupienia na Aliexpress za 27$ lub w X3D za 149 zł z gwarancją i na drugi dzień u nas. Na wstępie zapytam tak: który wiatrak tak głośno mi teraz chodzi, bo muszę go wymienić - bo tylko jego/je słychać! Drukarka chodzi tak cicho!

Dlaczego Ender 3?

Odpowiadam w tym artykule: Jaką drukarkę 3D wybrać? 

Wszystkie aktualne promocje staram się zebrać w dziale Promocje na naszym blogu

Wstęp

Na wstępie zapoznaj się z tym filmikiem to stąd wziąłem 90% informacji, resztę uzupełniam w artykule. Z tego filmu też pobrałem schematy podłączenia!

No to wymieniamy!

Tak szczerze mówiąc jest to prostsze niż się na początku wydaje! Pamiętajcie o zdjęciach i nie pomieszajcie sobie kabelków! 

Rozkręcamy obudowę

Najwięcej zabawy jest oczywiście z trzecią najgłębiej umieszczoną śrubą ale wszystko da radę spokojnie odkręcić.

W środku

Jak już jesteśmy w środku zróbmy sobie dokładnie zdjęcia, abyśmy mogli zweryfikować, czy zgadzają się kolory z diagramem (zdjęcia poniżej).

 Druk 3D - Ender 3 - wyciszanie czyli zmiana płyty na SKR V1.2_2

Problemy

Oczywiście nie mogło się obyć bez problemów - okazuje się, że duża część wtyczek jest poklejona - nie wiem kto wpadł na ten pomysł ale... niech smaży się w piekle! ;) Dlatego najlepiej użyć obcążek, których używacie do odcinania filamentu - sprawdzają się w tym idealnie!

Druk 3D - Ender 3 - wyciszanie czyli zmiana płyty na SKR V1.2_4 

Odkręcamy płytę

Płyta jest na 4 śrubach, które musimy odkręcić zanim zaczniemy zabawę. Fajne jest to, że możemy ją lekko wyciągnąć - odłączcie tylko wtyczkę od silnika pionowego i pociągnijcie kable do środka. Warto podłożyć pomiędzy nią a krawędź obudowy trochę tektury aby nie uszkodzić jej ani też nowej płyty podczas wkładania wtyczek!

Podłączenie

Druk 3D - Ender 3 - wyciszanie czyli zmiana płyty na SKR V1.2_11 Druk 3D - Ender 3 - wyciszanie czyli zmiana płyty na SKR V1.2_10

Kable które przykręcamy najlepiej sprawdzić czy są dobrze zamocowane - lekko je ciągnąc! 

Płyta gotowa do druku!

Najfajniejsze jest to, że płyta SKR jest gotowa do druku, wystarczy wszystko wpiąć a po włączeniu pokaże się nam Merlin 2.0 i od razu możemy drukować!

Druk 3D - Ender 3 - wyciszanie czyli zmiana płyty na SKR V1.2_8

Octoprint

Nie wiesz co to Octoprint? Koniecznie przeczytaj ten artykuł: Druk 3D - najtańszy sposób na serwer OctoPrint 

Aby wszystko działało poprawnie w tym wypadku musimy zmienić pewnie ustawienia w Octoprint! A dokładniej rzecz biorąc w dockerze, w którym octoprint jest zainstalowany. Nie rozumiem, czemu tego się nie da gdzieś zmienić ręcznie, szukałem ale nie znalazłem tej opcji niestety...

Zasilanie USB

Wyłączyłeś drukarkę a ekran dalej się świeci? Odetnij zasilanie z USB, wydrukuj to: USB-A male plug pin isolator (back-power blocker) @thingiverse.com - wybieramy plik usb_isolator2_only_data.stl

Druk 3D - najtańszy sposób na serwer OctoPrint_1

Instalacja

Sprawdzenie portu USB: ls /dev | grep -i "ACM"

Pojawi się na pewnie z numerem O lub 1 - odłączając i podłączając USB, sprawdzimy czy to na pewno ten port.

docker run -d -v octoprint:/home/octoprint --device /dev/ttyACM0:/dev/ttyACM0 -p 5000:5000 --name octoprint octoprint/octoprint

Problemy

Jeżeli wcześniej mieliśmy octoprint to musimy stworzyć nowy docker, wpisujemy docker stop octoprint aby zwolnić port 5000 a następnie tworzymy nowego ale z tymi samymi danymi! Więc żadne pliki ani ustawienia nam nie znikną! 

docker run -d -v octoprint:/home/octoprint --device /dev/ttyACM0:/dev/ttyACM0 -p 5000:5000 --name octoprint2 octoprint/octoprint

3D Touch 

Skoro uporałem się z niesfornym Octoprintem teraz czas na autopoziomowanie stołu - na dniach to przygotuję i tutaj zamieszczę. Na razie tylko diagram jak to podłączyć.

Druk 3D - Ender 3 - wyciszanie czyli zmiana płyty na SKR V1.2_9

Podsumowanie

Masz drukarkę w tym samym pomieszczeniu co pracujesz a może po nocy nie możesz spać?  Kup płytę SKR to jest po prostu abstrakcja jak drukarka chodzi cicho - osobiście wolałbym aby była w zakupie od razu opcja z możliwością wymiany płyty za dopłatą np. 50 zł!

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Ogrzewanie Xiaomi: głowica Aqara E1 ZigBee

Od: 249 zł 299 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Twój Smart Home opiera się na systemie Aqary, ale dotychczas nie było jak zautomatyzować grzejników? A może szukasz głowicy z zewnętrznym czujnikiem temperatury? Od dziś masz już obie opcje! Na rynku pojawiła się nowa smart głowica termostatyczna od Aqary!

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||