Philips HUE - zestaw startowy (3 żarówki, bramka i pilot)

Philips HUE - zestaw startowy (3 żarówki, bramka i pilot)

Długo stroniłem przed testowanie tego mega drogiego rozwiązania, prezentowany zestaw kosztuje ponad 600 zł! To prawie 2x więcej niż teoretycznie to samo oferująca Ikea Tradfri - ja chyba czegoś nie rozumiem...

Zestaw Philips HUE  - kupisz za 349 zł tylko dziś, taniej o 200 zł niż u konkurencji! 

Ten test to tak naprawdę początek, bo jeszcze mam trzy pudła oświetlenia HUE w tym "moduł" w wejściami i wyjściami HDMI - więc ten test to rozpoczęcie przygody z tym ekosystemem. 

Philips HUE - zestaw startowy (3 żarówki, bramka i pilot)_20

Cała ekosystem Philips HUE działa na protokole Zigbee. I jest naprawdę mega rozbudowany, mamy tutaj:

 • masę żarówek
 • paski LED
 • panele LED
 • lampy/reflektorki/kinkiety
 • lampy zewnętrzne
 • różne przyciski
 • czujniki ruchu
 • bramkę
 • gniazdka

Standard prawda? Ale to nie wszystko bo po połączeniu z TV Philipsa możemy światło wykorzystywać do rozszerzonej percepcji obrazu Ambilight Hue - wygląda bajerancko ale jak dla mnie to strata kasy ;) Jeżeli nie mamy TV Philipsa możemy kupić magiczne pudełeczko (które też będę testować) i wykorzystać każdy TV z HDMI! Nazywa się to Philips Hue Play Sync Box i kosztuje jedyne 1149 zł, ekhm... no chyba, że znajdziemy promocję to można kupić za 1/3 tej ceny - sprytnie! 

Mają też lampkę przenośną (z baterią, też ją testuję): Hue Go oraz Hue Iris 

Trzeba powiedzieć, że marketing (w tym reklamę) mają świetną:

Jednak te ceny są zaporowe a wiecie, że ja takich produktów po prostu nie lubię, więc ta recenzja nie będzie lekką ;)

Dlaczego Zigbee?

Przeczytaj ten artykuł aby poznać zalety i możliwości tego standardu: Zigbee - jaką bramkę wybrać? Ogromne możliwości zamknięte standardy. 

Zgodność urządzeń

Jak piszę wszędzie zgodność jest wybiórcza, to nie jest tak, że Zigbee i będzie latać z bramką HUE (więcej w powyższym artykule) Jednak od czego jest grupa! Piotr ostatnio na grupie wrzucił link do urządzeń zgodnych z bramką HUE: https://iconnecthue.com/supported-devices/ 

Zestaw testowy

Jest to kilka elementów HUE:

 • Bramka
 • Bilot
 • 3x RGB żarówki E27 800lm

Philips HUE - zestaw startowy (3 żarówki, bramka i pilot)_18

Żarówki

Same żarówki przetestuję w osobnym wpisie (na dniach) ponieważ uważam, że zasługują na to swoją jakością i ergonomią działania oraz oczywiście możliwościami

Philips HUE - zestaw startowy (3 żarówki, bramka i pilot)_24

Nie wiem kto pracuje w Philips ale są to osoby, które mają wszystko przemyślane - dla przykładu - nie ważne jak położysz żarówkę, ona i tak się obróci w ten sposób aby logo było na górze :D 

Aplikacja HUE

To co prezentowała sobą IKEA to był żart, to co prezentuje sobą Philips Hue jest przerostem formy nad treścią jeżeli chodzi o oświetlenie. Powiem Wam, tak - jeżeli Philips wejdzie na rynek Smart Home w pełniejszym wymiarze produktów, to nieźle namiesza na rynku - aplikacja jest bardzo ale to bardzo dobrze przygotowana!  

Dom

Po wejściu na aplikację pojawiam się nam nasz Dom - tam  możemy szybko sprawdzić stan świateł, ustawić je zmienić.

Philips HUE - zestaw startowy (3 żarówki, bramka i pilot)_27

Rutyny

Fajnie, że od razu mamy w domu i po za domem - szkoda, tylko, że to będzie działać tylko na telefon, na którym jest aplikacja.

Pobudka światłem - bardzo fajny pomysł.

Zasypanie światłem - proces odwrotny, powolne gaszenie świateł. 

Generalnie wszystko fajnie ale brakuje synchronizacji z budzikiem telefonu choćby...

Philips HUE - zestaw startowy (3 żarówki, bramka i pilot)_33

Więcej

Łączenie z Alexą/Google/ Apple HomeKit a nawet Cortaną/ IFFT i Logitech i mamy też tam informację o przełącznika Bush-Jaeger, Vimar i Senic & Gira i wiele innych opcji.

Philips HUE - zestaw startowy (3 żarówki, bramka i pilot)_1

Aktualizacja 

Nie potrafię ogarnąć aktualizacji żarówki - jak wejdę do menu głównego zostaje przerwane, już 2x było wgrywanie softu i przerwało i nie wgrało... No to wchodzę znowu a tam pobieranie - no kurczę...

Philips HUE - zestaw startowy (3 żarówki, bramka i pilot)_4

Przywrócenie zasilania 

Możemy ustawić co stanie się po odcięciu zasilania i przywróceniu go. Żarówka zapali się na ostatnim znanym stanie - kolorze i jasności lub będzie dalej wyłączona. Jest to przyjemna zmiana względem tego co proponuje Ikea TRÅDFRI (zawsze włączone).

Philips HUE - zestaw startowy (3 żarówki, bramka i pilot)_2

Google Home 

Standardowe dostępne opcje, wszystko działa jak powinno - nie ma zaskoczenia ;) 

Philips HUE - zestaw startowy (3 żarówki, bramka i pilot)_16 Philips HUE - zestaw startowy (3 żarówki, bramka i pilot)_17

Home Assistant

Współpracę z HA opiszę w kolejnym artykule, bo jest tego troszkę ;)

Minusy

 • kosmiczna cena
 • brakuje mi normalnych przełączników ściennych aby uzupełnić system - jeżeli wejdą na ten rynek, to będzie wow - bo obecnie są tylko innych producentów (patrz wyżej).
 • pisałem już o kosmicznej cenie? Na szczęście często można znaleźć promocje i kupić za połowę ceny...

Plusy

 • rozbudowana aplikacja
 • ambilight
 • predefiniowane sceny 

Podsumowanie

Dla nie najważniejsze pytanie to jest czy to jest tego warto - uważam, że absolutnie nie - ceny, które każe sobie płacić za żarówki Philps bez promocji - to jest po prostu żart. Dwie żarówki kolorowe 349 zł (806lm). Żarówka pojedyncza kolorowa ok. 200 zł, pojedyncza biała ok. 100 zł - ceny kosmos! 

Jednak jeżeli cena jest dla Ciebie drugorzędna i podoba mi się możliwość wykorzystania żarówek do budowania nastroju (aplikacja jest naprawdę świetnie przygotowana). Czy też chcesz wykorzystać Ambilight Hue - to po prostu must have, działa to... opiszę w kolejnej recenzji ale jest bajer! ;) 

Chcesz wiedzieć więcej? Dołącz do grupy na FB. Będzie nam też miło jak polubisz Fanpage!

Smart gniazdko Tuya Zigbee

Od: 5 zł 42 zł | Powiadom gdy cena spadnie

Smart gniazdko testowane na blogu - błąd cenowy i pewnie anulują ale jak nie... to będzie zacna promocja. Uwaga sprzedawca 11% pozytywnych, kupujesz na własne ryzyko - prawda jest taka, że albo anulują i zwrócą kasę albo... nie wyślą i zwrócą kasę.

Dziwi brak reklam? Przeczytaj dlaczego i wesprzyj bloga na  ||